دیروز همسر گرامی می‌خواست چند تا داستان کوتاه رو به شکل یه کتاب کوچیک صفحه‌بندی کنه تا بشه راحت‌تر اون‌ها رو چاپ کرد و خوند. ازم پرسید که قلم خوب چی پیشنهاد می‌کنی (من ساحل رو پیش نهادم)، اندازهٔ کاغذ متعارف برای کتاب داستان چیه (فکر کنم ۶ در ۹ اینچ)، و در چند مورد مشابه دیگه ازم نظر خواست.

این جا بود که فهمیدم شایسته است که این جور تنظیمات از قبل برای کاربران لیبره‌آفیس آماده باشند. برای هر کاربردی (کتاب داستان، کتاب تخصصی، مقاله، گزارش پژوهشی، نامه، ...) قالب از پیش آماده با قلم‌های خوب و تنظیمات راست‌به‌چپ لازم داریم.

فربُد
پی بگیرید

@masoud
من برای نوشته‌های جدّی‌تر از لاتک استفاده می‌کنم. برای هر نوع نوشته‌ای قالب دارد و راست به چپ را هم خوب پشتیبانی می‌کند، ولی مشکلش در این است که ویرایش فایل‌هایش برای دیگران (که لاتک استفاده نمی‌کنند) دشوار است.
از این رو است که گهگاه مجبور به استفاده از لیبره‌آفیس می‌شوم. لیبره‌آفیس در مورد متن فارسی هنوز خیلی جای کار دارد و اضافه کردن قالب‌های خوب به آن، قطعاً تجربه‌ی استفاده‌اش را به مراتب دلپذیرتر می‌کند.
و البته بقیه هم برای استفاده از MS word بهانه‌ی کمتری خواهند داشت!

برای شرکت در گفتگو وارد حساب خود شوید
پرسادون

پرسادون یکی از صدها سایتی است که در شبکهٔ اجتماعی بزرگ ماستدون با هم ارتباط دارند. نام پرسادون ترکیبی از واژه‌های پرشین و ماستدون است. پرسادون می‌خواهد یک شبکهٔ اجتماعی ایمن و پایدار برای کاربران فارسی‌زبان باشد. با وجود این که محیط پیش‌فرض پرسادون فارسی است، کاربران این سایت همچنان می‌توانند با همهٔ کاربران این شبکهٔ اجتماعی در سرورهایی غیر از پرسادون و با زبان‌هایی جز فارسی نیز ارتباط داشته باشند. حتی می‌توانید زبان پرسادون را روی هر زبان دیگری که خودتان دوست دارید نیز تنظیم کنید.