تازه ماجرای رئیس آپارات رو شنیدم و اصلا ناراحت نیستم. از خودشون بود، با رانت خودشون اومد و حالا به دست خودشون داره می‌ره.

تو یه کشور درست این آدم ۳۰ سال حبس می‌شه و میلیون‌ها دلار غرامت می‌ده و کلی مجازات دیگه مثل خدمات عمومی شامل‌ش می‌شه حالا یه عده نگران‌ن که ۱۰ سال حبس برای یه آدم فاسد کثیف انحصارگرای ظالم نقض حقوقه.

جمع کنین بابا. یارو هزاران شغل رو نابود کرده و ابزار روزانه سرکوب و نقض حقوق بشره حالا نگران ۱۰ سال حبسی هستید که شاید با لابی اصلا اجرا نشه؟

حقوق بشر؟ حقوق بشر اگه میزان این شرایط بود این آدم خیلی بیشتر از این‌ها باید مجازات بشه.

شما اسم دیکتاتور بیاری تو پلتفرم این آقا حساب‌ت سریع مسدود می‌کنه. از همین آقا درباره موضوع بپرسی کلی استدلال و سفسطه می‌آره که نه فلان و بهمان حالا من باید نگران‌ش باشم؟

اگه قرار بر اعدام‌ش بود یا واقعا حقوق اساسی انسانی‌س نقض می‌شد منم اعتراض می‌کردم ولی ۱۰ سال حبس؟ این کمترین حق‌شه.

من معترضم که چرا فقط ۱۰ سال حبس گرفته.

پیگیری

یه تروریست رو تصور کنید که سال‌ها سر می‌بریده و جنایت می‌کرده آدم می‌کشته و هزاران نفر رو آواره و بدبخت کرده. حالا تو اون گروه تروریستی یه مشکلی پیش اومده و اون طرف به خاطر این‌که درست سر نبریده داره به ۱۰ سال حبس محکوم می‌شه.

حالا ما باید بریم بگیم نه این حکم ناعادلانه‌ست؟ باید بریم بگیم نه این قانون مسخره‌ایه؟ معلومه که قانون مسخره‌ایه ولی به ما چه؟ بذار یارو حبس بشه بذار دهن‌ش سرویس بشه. ادا در بیاریم که نه باید به خاطر کاراش محاکمه بشه ولی این نباید اجرا بشه؟ کجا زندگی می‌کنید شما؟

دوست تروریست‌مون داره نتیجه سر بریدن‌ش رو می‌بینه. چون از اول این‌کارا رو کرده داره این‌طوری مجازات می‌شه. اگه از اول تو این گروه تروریستی نمی‌رفت و جنایت نمی‌کرد، الآن هیچ مشکلی نداشت. حتما هم عواقب کاراش رو سنجیده که واردش شده. موقع کثافت‌کاری و جنایت که خوب زرنگ بوده، حالا هم داره تقاص پس می‌ده.

همینا درباره آپارات هم صدق می‌کنه. طرف یه عوضیه که داره نتیجه کاراش رو می‌بینه. یه انحصارگرای دزد شارلاتانه که به خاطر کاراش با همون قانون خودش داره مجازات می‌شه. کجای این ناعادلانه‌ست؟

در ادامه شاهکارهای دوست‌مون که حالا نگران حقوق‌شید. درگیری تو خونواده مافیا به من ربطی نداره. من اون مغازه‌داریم که مافیا به زور ازم پول می‌گیره، حالا نگران این باشم که باج‌گیرم ناعادلانه محاکمه می‌شه؟

@ar
میشه عمو تد صدات کنم از الان؟

@DearRude
شما مختاری هر چیزی که خواستی صدا کنی. «عمو تد» چی هست؟

@ar
یه قدم باهاش فاصله داری :)
مانیفستش رو بخون اگه نخوندی قبلا.

@ar
کسی مجبورم نکرده نظر بدم ولی به جهت اینکه اکوچمبر رو بشکنم لازمه که عرض کنم: هر شهروند (فرد حقیقی) ایرانی و هر فرد حقوقی ایرانی موظف به پیروی از قوانین بالا دستیه.
بیاید نسبت به منافع بررسی کنیم. آیا آقای ایکس به عنوان یک بزینس‌من براش بهتر نبود که سانسور نکنه؟ قطعا بود. اینطوری ترافیک بیشتری جذب می‌کرد و گردش بالاتری توی حسابش بود.
من از شما می‌پرسم چرا یک نفر باید خلاف منافع خودش حرکت کنه؟
احتمالا پاسخ خواهید داد که: چون از خودشانه که قانع کننده نیست.

@tayyebi
اصلا حرف‌ت موضوعیت نداره این‌جا. منافع این آقا کاملا تامین شده. انحصار داشته، رقباش حذف شدن، خلاف بی‌طرفی اینترنت کار کرده، رانت داشته، کلی کسب و کار به خاطرش نابود شدن و کلی چیز دیگه.

منطقا هیچ‌کس خلاف منافع خودش حرکت نمی‌کنه ولی اگه طرف منافع خودش رفت و منافع دیگران رو نابود کرد، نباید انتظار کمک هم داشته باشه از دیگران. این آقا کلی به مردم ضرر زده، حالا هم انتظار نمی‌ره مردم بهش کمک کنن.

حرف‌ت کاملا بی‌ربط بود به اصل داستانی که من می‌گم. اصلا موضوعیت نداره حرف‌ت.

@ar
از این بحث بگذریم. اولین بار نیست که صاحبان پلتفرم‌ها رو به جای کاربر «متخلف» می‌گیرن. و این نشان از کمبود قانون کشور در این موضوع داره که تقریبا همه هم قبولش دارن در سطوح مختلف؛ همون مثال شهردار و شهروند.
وسط این انتقام‌جویی‌ها فراموش نکنیم که اون شرکت به خاطر «انحصار طلبی» در معرض اتهام نیست. بلکه به دلیل «تخلف کاربر پلتفرم» متهم شده. و چون آپارات بزرگ‌ترین ماست، یعنی اگر اون از این قصه جان سالم به در نبره، یعنی هیچ کس نخواهد برد.
حق طلبی خوبه ضمن اینکه باید توجه داشت الان درد مشترکه.

@ar
یکی یه حرف خوبی زد یک زمان، گفت: دعوا رو نبرید خانه‌ی خانواده عروس. الان دعوا داره کشیده می‌شه به خانه‌ی بابای عروس.

@tayyebi
قبلا هم گفتم من از اساس با این داستان و قانون مخالفم ولی در این مورد خاص اصلا نگران نیستم. دلایل‌ش رو هم گفتم.

@tayyebi @ar اتفاقاً بهتر که نبره.‌دیگه همه می‌فهمن نباید‌تو ایران سرویس بدن

@danialbehzadi
اتفاقا تو ایران خدمت بدن ولی آدم باشن. طرف مردم باشن. از رانت استفاده نکنن. خون ملت رو تو شیشه نکنن.
@tayyebi

@ar @tayyebi
نمی‌تونن خب. اگه نخوای مردم رو بفروشی، اجازهٔ خدمت پیدا نمی‌کنی. بهترین کار اینه که خدمت جهانی بدی و ایرانی‌ها هم به عنوان جزیی از جهان!

@danialbehzadi @ar
این حرفت از ته دل نیست؛ یه کوه خستگی پشتشه.

@tayyebi @ar از سر منطقه. قوانین ایران جورین که فقط اگه پفیوز باشی، می‌تونی توش کسب و کار داشته باشی

@danialbehzadi @ar
در مورد کسب و کارهای دانشی، تا حدود زیادی موافقم. این کسب و کارها امروز کمتر از یک درصد ارزش بازار هم نیستند البته.

@tayyebi @ar اجازهٔ راه انداختن کسب و کارهای بزرگ‌تر رو هم به هرکسی نمی‌دن

@danialbehzadi @ar
با وجود بانکی‌ها و اپراتورها حساب کردم که یک درصد بازار هم نمی‌شیم.

@ar
اون سال دوست منم که تو کلوب فعال بودو گرفتن.

برای شرکت در گفتگو وارد حساب خود شوید
پرسادون

با دوستان خود گفتگو کنید و دوستان تازه پیدا کنید. عکس، ویدیو، و نوشته‌های خود را به اشتراک بگذارید. پرسادون یکی از سرورهای شبکهٔ اجتماعی بزرگ ماستودون است و می‌خواهد محیطی ایمن و پایدار برای کاربران فارسی‌زبان باشد. تا وقتی که به سیاست‌های کاربری و شرایط خدمات پرسادون احترام می‌گذارید، از بودن کنار شما در پرسادون خوشحال خواهیم شد.

راهنمای کاربری ماستودون در ویکی‌کتاب

دربارهٔ پرسادون