نوشته‌های ثابت

مقاله‌ام بالاخره در میدان @meidaan منتشر شد 😀
ممنون از دانیال @danialbehzadi، سپیده، مریم، و همهٔ دیگرانی که بهم در نوشتن این مقاله کمک کردند یا من رو برای نوشتنش سر ذوق آوردند، از جمله مصطفی @ahangarha.

گفت‌وگویی درباره پیام‌رسان‌های بومی
meidaan.com/archive/65469

راه قشنگ ام به سمت کار 😀 البته عکس مال چند روز پیشه. الان دوباره دما اومده کمی بالای صفر.

و نپرسیم کجاییم،
بو کنیم اطلسی تازهٔ بیمارستان را.
و نپرسیم که فوارهٔ اقبال کجاست؟
و نپرسیم چرا قلب حقیقت آبی است.
و نپرسیم پدرهای پدرها چه نسیمی، چه شبی داشته‌اند.
پشت سر نیست فضایی زنده،
پشت سر مرغ نمی‌خواند.
پشت سر باد نمی‌آید.
پشت سر پنجرهٔ سبز صنوبر بسته است.
پشت سر روی همه فرفره‌ها خاک نشسته است.
پشت سر خستگی تاریخ است.
پشت سر خاطرهٔ موج به ساحل صدف سرد سکون می‌ریزد.

مسعود :verified: بازبوقید

LibreOffice tip of the day: Need to present a report written with Writer? File > Send > Outline to Presentation automatically creates a slideshow from the outline.

ما در ایران بحران محیط زیستی وخیمی داریم با این حال بار این بحران به یکسان توزیع نشده و برخی بسیار بیش از دیگران در رنج‌اند در حالی که کمترین مسئولیت را در به وجود آمدن بحران دارند...

عدالت محیط زیستی و زندگی روزمره ایرانیان
meidaan.com/archive/62986
خوندنش برام تکان‌دهنده بود.

باده غمگینان خورند و ما ز مِی خوشدل‌تریم
رو به محبوسان غم ده ساقیا افیون خویش
خون ما بر غم حرام و خون غم بر ما حلال
هر غمی کو گرد ما گردید شد در خون خویش

یکی دیگه که عمق مطلب رو بهتر می‌رسونه. تازه از پیاده شدم 😀

دوباره برچسب شروع شد.

من، همین الان از پنجرهٔ که داره می‌ره به سمت کار 😀

مسعود :verified: بازبوقید

@masoud @amirnazemy
ببین مسعور جان من واقعا از شما انتظار نداشتم. این داستانا رو چرا اصلا بهش اهمیت میدی؟ ببین اصلا بحث هزینه و منفعت نیست که. کدوم منفعت؟ قطع کردن اینترنت هشتاد میلیون نفر در سال 2019 میتونه به راحتی جنایت حساب بشه اونم در حالی که هنوز اینترنت یه بخشایی از ایران قطعه. چه نفعی این میتونه داشته باشه برای مردم؟ به جز خفقان و قطع دسترسی به دنیای آزاد؟ شما یه نگاه به تیتر های روزنامه های اروپایی بزن ببین چه جوری این رو تفسیر کردن

@amirnazemy
برآوردهای واقع‌بینانه به این ترتیب یک مسوولیت اجتماعی برای هر یک از دستگاه‌ها است. هرگونه‌ای از لکنت زبان در شناخت صریح این هزینه‌ها یا منفعت‌ها می‌تواند ما را به سمت تصمیم‌گیری‌های کلان اشتباه سوق دهد.

@amirnazemy

گروه نخست با ارائه گزارش‌هایی که منفعت قطع را بیش از اندازه و هزینه‌های آن را کمتر از واقعیت نشان می‌دهد، بازیگران را متقاعد می‌کنند تا بر قطع اینترنت رای دهد.

بازیگران غیرمستقیم بیش از هر زمانی می‌توانند در تصمیم‌گیری تاثیرگذار باشند. تولید «برآوردهای واقع‌بینانه» از منافع و هزینه‌های یک تصمیم می‌تواند به بهبود فرآیند تصمیم‌گیری و هم‌زمان ارتقاء وضعیت منجر شود.

@amirnazemy
از مقدمهٔ طولانی و کمی حوصله‌سربرش که بگذریم، حرف اصلی ایشون اینه که ما می‌تونیم در قضیهٔ اینترنت «بازیگری غیرمستقیم» داشته باشیم.

بخشی از نوشته:
بروزنارضایتی اجتماعی و به دنبال آن ناآرامی و اغتشاش زمینه‌ای آماده را برای کسانی فراهم می‌کند که زمانی در رویای خود قطع اینترنت را آرزو می‌کنند. آنان بر بال‌های این بحران سوار شده و از موقعیت به منظور پیش‌برد آرزوی دیرین خود عمل می‌کنند. همان‌گونه که برخی دیگر از گروه‌ها به دنبال آزادی ارتباطات هستند....

مستقل از نقش مثبت یا منفی آقای ناظمی @amirnazemy در قطع سراسری اینترنت در هفته‌های پیش، این نوشتهٔ ایشون به نظر من خیلی مهمه و بار مسئولیتش (به درستی) روی دوش ماست، به ویژه ماهایی که کسب‌وکاری در ایران داریم یا از اوضاع کسب‌وکارها (هم از نظر فنی و هم از نظر سیاست‌گذاری) باخبریم.

⚛️مسوولیت فراتر از حق رای
virgool.io/@nazemi/%EF%B8%8F%D

مسعود :verified: بازبوقید
مسعود :verified: بازبوقید
مسعود :verified: بازبوقید

اگر یک روزی خدای نکرده منبع آب آشامیدنی کل شهر تهران دچار آلودگی کُشنده‌ای بشه، دولت بیشتر باید نگران چه چیزی باشه؟ این که جان شهروندانش تهدید نشه، یا این که حسگرهای الکترونیکی شبکهٔ انتقال آب بر اثر ترکیب شیمیایی سم آسیب نبینن؟

نگرانی وزارت ارتباطات برای وضعیت سامانه‌های داخلی در صورت قطع اینترنت، شبیه نگرانی برای حسگرهای الکترونیکی می‌مونه. آقایان و خانم‌ها! چیزی که داره از دست میره، آخرین قطره‌های اعتماد مردم به حکومت و آخرین امیدهای جوانان خلاق برای کار در داخل کشوره. اهمیت چیزها رو بفهمید!

مسعود :verified: بازبوقید

مدتی است که @pixelfed در حال کار روی قابلیت انتقال عکس از اینستاگرام است.
ظاهرا پیشرفت‌های خوبی هم حاصل شده

mastodon.social/@pixelfed/1032

مسعود :verified: بازبوقید

چنین بندی در قانون اساسی ج.ا.ا وجود داره. چرا کسی در این مبنا، از آزادی و استقلال کشور صحبت نمی‌کنه؟

طبق این اصل، حتی با قانون‌گذاری هم نمی‌شه به بهانه استقلال و تمامیت ارضی، آزادی‌های مشروع مردم را سلب کرد. ( و بالعکس)

اصل بسیار مهمی است

مسعود :verified: بازبوقید

کار کردن بیشتر از اونی که نیاز به گوگل و اینترنت جهانی داشته باشه، نیاز به امید و انگیزه داره
موضوع این نیست که یک هفته یا ده روز اتصال ما به اینترنت جهانی قطع کردید. موضوع اینه که امیدمون رو ناامید کردید...

نمایش
پرسادون

با دوستان خود گفتگو کنید و دوستان تازه پیدا کنید. عکس، ویدیو، و نوشته‌های خود را به اشتراک بگذارید. پرسادون یکی از سرورهای شبکهٔ اجتماعی بزرگ ماستدون است و می‌خواهد محیطی ایمن و پایدار برای کاربران فارسی‌زبان باشد. تا وقتی که به سیاست‌های کاربری و شرایط استفادهٔ پرسادون احترام می‌گذارید، از بودن کنار شما در پرسادون خوشحال خواهیم شد.

راهنمای کاربری ماستدون

دربارهٔ پرسادون