نوشته‌های ثابت

باید به بدیل بیندیشیم و آن را ممکن کنیم.

با حالت خجالت‌زده‌ای (که انگار من تو باغ نیستم و شاید همه می‌دونن و فقط من یادم رفته) بهش ایمیل زدم و پرسیدم کدوم دو هفته رو می‌گی؟

جواب داد «از عمد ننوشتم کدوم دو هفته، چون خودمم نمی‌دونم!!!»

یعنی الان روز و ساعتی که من باید پای دستگاه باشم خیلی دقیق معلومه، حتی دما و رطوبت اتاق و سرعت دستگاه و نوع داده هم معلومه، ولی تاریخش معلوم نیست 😆

نمایش رشته

همکارم یک برنامهٔ دوهفته‌ای دقیق نوشته و بهمون ایمیل زده. توی برنامه معلومه که هر کدوم از روزهای این دوهفته، به تفکیک صبح و عصر، هر کسی چه آزمایشی رو باید پای دستگاه (محصولمون) انجام بده، با دقیق‌ترین جزئیات (دما و درصد رطوبت هوا و سرعت دستگاه و نوع ورودی و...). فقط مشکل اینه که ننوشته کدوم دو هفته؟ این هفته؟ هفتهٔ بعد؟ یک ماه دیگه؟ یک سال دیگه؟

فقط مشکل بالقوه‌اش اینه که وابسته به زبانی هست که باهاش صحبت می‌شه. یعنی مثلاً باید موتور یادگیری ماشینش جداگانه به فارسی هم «یاد بگیره» تا بتونه چت‌های صوتی فارسی رو هم خوب فشرده کنه. در وبلاگ گوگل نوشتن که حواسشون به این موضوع هست و سعی می‌کنن از همهٔ زبوه‌ها به تعداد کافی به سیستم‌شون «یاد بدهند».

بدترین اتفاقی (که نباید بیفته!) اینه که وقتی به انگلیسی حرف می‌زنیم صدا خوب بیاد و وقتی که فارسی حرف می‌زنیم صدا قطع بشه!

نمایش رشته

کدک صوتی تازهٔ رو دیدید؟ شگفت‌انگیزه! صدای انسان رو برای انتقال الکترونیکی فشرده می‌کنه، یعنی کاری می‌کنه که در آینده چت‌های صوتی با اینترنت‌های خیلی خیلی کم‌سرعت هم خوب شنیده بشن.

نکته‌اش؟ یادگیری ماشین رو به کار می‌بره، و نسبت کیفیت به حجمش ده‌ها (صدها؟) بار از بهترین کدک‌های صوتی موجود برای این کار (Opus و Speex) بهتره.

خودتون نمونه‌هایی رو که این‌جا گذاشته ببینید (بشنوید) و مقایسه کنید:

ai.googleblog.com/2021/02/lyra

مسعود :verified: بازبوقید

‏هیچ چیز در زندگی تو، مواکدا‌ هیچ چیز در زندگی تو؛ ارزش لحظه‌ای‌ غفلت از صدای آواز پرندگان که صبح‌ها برای جفتشان ترانه می‌سرایند را، ندارد.

مسعود :verified: بازبوقید

از شدت استرس نمیتونستم غذا بخورم، به روانشناسم گفتم میخوام قرص ضد استرس بخورم، یکم باهام حرف زد و کلا حالم خوب شد :)))
لعنتی کارش عالیه. آخه چطور با یه ساعت حرف زدن تونست، تازه همه‌اش هم من حرف زدم نه اون.

مسعود :verified: بازبوقید

بزرگ‌ترین تهدید امنیتی در عصر پساحقیقت؛ چرا رساندن اطلاعات دقیق به مردم روز به روز سخت‌تر می‌شود؟
bbc.com/persian/magazine-56112

شام امشب، ارواحنا فدا، حضرت میرزاقاسمی 😋😁

همیشه تصورم این بود که فقط راننده‌های آئودی (که سمت ما خیلی زیاد هم هستند) عشق سرعتند. شده که تو یه اتوبان خلوت داشتم ۱۷۰ تا میرفتم (تو آلمان اتوبان‌ها محدودیت سرعت ندارن) و متوجه شدم که یه آئودی (و فقط آئودی) بهم از پشت نزدیک شده و با بی‌صبری داره چراغ می‌زنه که انگار جاده رو بند آوردم! :lol:

ولی اخیراً این آئودی‌ها یه رقیب پیدا کردن: وانت/کامیون‌های شرکت‌های پستی، همونایی که خریدهای اینترنتی مردم رو به دستشون می‌رسونن. تازگی چنان زوزه‌کشان از کنارم رد می‌شن که نفسم بند میاد!

مسعود :verified: بازبوقید

سیستم عددی هوشمندانه‌ای که قرن‌ها در اروپا استفاده شد و سپس به کلی فراموش شد
bbc.com/persian/magazine-56025

مسعود :verified: بازبوقید

نگاهی به سرگذشتِ زبان و خط فارسی در روزگار ما
bbc.com/persian/arts-54002284

بالاخره دیشب بعد از چند هفته خرده کاری آخر هفته‌ها، آخرین دریل‌کاری‌هاش رو هم کردم و همهٔ ۳۴ تا پیچی رو که باید به دیوار می‌زدم، وصل کردم. الان شروع کردم به گذاشتن قفسه‌ها و سبدها، بلکه انباری کوچیک‌مون کمی مرتب بشه. با تشکر از سوئد برای طراحی قضیه و خم کردن ورق‌های حلبی 😁

مسعود :verified: بازبوقید

آنچه تاکنون درباره واکسن جانسون و جانسون می‌دانیم
pourianazemi.com/?p=6466

امروز تو شرکت چهار ساعت باارزش از رو به این دلیل از دست دادم که نمی‌دونستم آرایه‌ها در C++‎ از شمارهٔ صفر شمرده می‌شن 🙈

یا به عبارتی، نمی‌دونستم که برنامه‌نویس قبلی رنگ‌های CMYK رو از یک شماره گذاشته 😡

البته یک دلیل خیلی خوشبینانهٔ دیگر هم هست که اصلاً آن را ننوشتم، چون واضح است که برایشان مهم نیست:

دلیل صفرم: نگران این هستند که یک شرکت خارجی (زبانم لال امریکایی یا اسرائیلی) به پیام‌های خصوصی شهروندان‌شان دسترسی دارد.

که اگر این طور بود، از مدت‌ها پیش واتس‌اپ هم (درست به همان روشی که تلگرام فیلتر شد، و نه از راهی که وزیر جوان می‌تواند/بتواند جلویش را بگیرد) فیلتر بود.

نمایش رشته

پیش‌ترها فکر می‌کردم که دلیلش شمارهٔ یک است، بعد کم‌کم از فیلترکردن‌هایشان به این نتیجه رسیدم که دلیل یک برایشان مهم نیست و دلیل واقعی شمارهٔ دو است. الان کم‌کم دارم به دلیل شمارهٔ سه شک می‌کنم.

خاک بر سر هر سه دلیلشان.

نمایش رشته
نمایش قدیمی‌تر
پرسادون

با دوستان خود گفتگو کنید و دوستان تازه پیدا کنید. عکس، ویدیو، و نوشته‌های خود را به اشتراک بگذارید. پرسادون یکی از سرورهای شبکهٔ اجتماعی بزرگ ماستودون است و می‌خواهد محیطی ایمن و پایدار برای کاربران فارسی‌زبان باشد. تا وقتی که به سیاست‌های کاربری و شرایط خدمات پرسادون احترام می‌گذارید، از بودن کنار شما در پرسادون خوشحال خواهیم شد.

راهنمای کاربری ماستودون در ویکی‌کتاب

دربارهٔ پرسادون