نوشته‌های ثابت

باید به بدیل بیندیشیم و آن را ممکن کنیم.

باید به بدیل بیندیشیم و آن را ممکن کنیم.

مسعود :unverified: بازبوقید
مسعود :unverified: بازبوقید

داده ها را می توان به یک معدن تشبیه کرد که سنگ ها خاصیت های متفاوتی دارند و اگر روی سنگ های این معدن خاک بریزیم، خاک در چند ثانیه به همان سنگ تبدیل می شود.
این تشبیه کمک می کند تا افراد را از دنیای واقعی که تبلیغات انحصار گران، قوانین انحصاری را در ناخودآگاهشان قرار داده است دور کنید و آن ها را به صورت انتزاعی با مفاهیم داده های عمومی آشنا کنید.
بیشتر بخوانید:
pdcommunity.ir/articles/data-a

ناهار (یا بهتره بگم تقریباً شام!) چی داریم؟ اشبل پلو با کره و گردو و باقالی!
🎉 😋 😄

@pdcommunity
از مفهوم برند غیرمتمرکز هم خیلی خوشم اومد. تا حالا به چشم یک برند بهش نگاه نکرده بودم:

pdcommunity.ir/articles/distri

نمایش رشته

چه قدر عالی! بچه‌ها پویشی به نام «جمعیت داده های عمومی» راه انداختند، این‌جا: @pdcommunity

از این صفحه از سایت‌شون خیلی خوشم اومد:
pdcommunity.ir/faq

از همه بیشتر، این پرسش و پاسخ 😄

- آیا داده های عمومی ضرر پنهانی برای من دارند که رایگان در اختیار من قرار می گیرند؟

مسعود :unverified: بازبوقید

تصور کنید که همه داده ها در جهان عمومی باشند و همه یاد بگیرند که انحصار به ضرر خودشان و جامعه است. این دنیای آرمانی چه ویژگی هایی خواهد داشت؟
نوشته "رویای داده های عمومی" سعی می کند تا چشم اندازی از آن جهان ارائه دهد:
pdcommunity.ir/articles/public

مسعود :unverified: بازبوقید

این عکسم رو خیلی دوست دارم و بهمین دلیل قصد دارم بعنوان هدیه تولد یکی از دوستان تو یه سایز بزرگ بهش بدم. خوشبختانه این میدان شهرداری رشت جزو مکان های موردعلاقه دوستمه در نتیجه احتمالا از دیدن این هدیه خوشحال بشه.

مسعود :unverified: بازبوقید
مسعود :unverified: بازبوقید

۳۰ سال با هابل: تلسکوپ فضایی با میراثی فراتر از علم
psi.ir/news2_fa.asp?id=3049

مسعود :unverified: بازبوقید

مادرهایی که استعفا میدن چون مدرسه ها و مهدها باز نیستن. مادرهایی که تقاضای تقلیل ساعات کاری میدن. مادرهایی که اخراج میشن. مادرهایی که نمی تونن مقاله بنویسن یا به خوبی همکارهای مردشون ظاهر بشن... و حتا حرفش رو هم نمی تونن بزنن از یه طرف چون مادرن و مادر باید ذاتا فداکار باشه، از یه طرف چون مسخره میشن که نازک نارنجی اند و به درد دنیای کار نمی خورن.

نمایش رشته
مسعود :unverified: بازبوقید
مسعود :unverified: بازبوقید

دوسال بعد از فیلتر شدن تلگرام در ایران؛ رقابت پیام‌رسان‌های داخلی به کجا رسید؟
bbc.com/persian/iran-features-

این جوری تا آخر تاریخ هر وقت هرزنامه بهم فرستاده شد، این دو تا کار رو می‌تونم بکنم:
می‌تونم بفهمم که کدوم لاجنسی نشونی‌ام رو به اسپمرها لو داده و پدرش رو دربیارم.
می‌تونم خیلی راحت شیر اون اسپم رو ببندم، چون حتی اگه یارو نشونی ایمیلم رو به هزارتا اسپمر هم داده باشه، با بستن اون نشونی موقت خاص همه چی مسدود می‌شه.

نمایش رشته

هر بار که بخوام نشونی ایمیل‌ام رو به کسی بدم، همون لحظه تو ذهنم یه نشونی تازه اختراع می‌کنم و اون رو می‌دم. مثلاً موقع ثبت نام توی سایت‌ها، نشونی دامنهٔ همون سایت رو به جای نام کاربری می‌گذارم یا اگه تو فروشگاهی کسی نشونی ایمیل‌ام رو خواست، اسم فروشگاه رو به جای نام به یارو می‌گم.

نمایش رشته

این وسط یه کار خوب هم می‌کنم که در نهایت در مدیریت ایمیل‌ها (یا بهتره بگم مدیریت اسپم‌ها!) خیلی کمکم خواهد کرد: یکی از دامنه‌های ایمیل روی سرور ایمیل‌ام رو جوری تنظیم کردم که مستقل از نام کاربری ایمیل، همه چیز خودبه‌خود فرستاده بشه به لونهٔ اسپم‌ها. یعنی AnyUsername@mydomain.mytld بره به spamcatcher@myOtherdomain.mytld. یعنی هر چیزی به جای نام کاربری بنویسم، معتبره و منتقل می‌شه به لونهٔ اسپم‌ها.

نمایش رشته

آخرین نشونه‌های گوگل رو هم دارم از زندگی‌ام پاک می‌کنم. داستانش طولانیه، ولی الان اون جایی هستم که دارم نشونی ایمیلی رو که برای ثبت نام به سایت‌های مختلف دادم، یکی یکی از جی‌میل منتقل می‌کنم به نشونی ایمیل خودم؛ ایمیلی که سرورش هم مال خودمه.

مسعود :unverified: بازبوقید

One million seconds ago, it was still the start of this month.

One billion seconds ago, it was the 1980s, and the first discussions about the World Wide Web were happening.

One trillion seconds ago, it was the palaeolithic era, around the time when the oldest known cave paintings were made.

نمایش رشته

در حالی که منتظرم کوکوها بپزن و آثار جرم رو از سطح آشپزخونه پاک می‌کنم، دارم مصاحبهٔ هوش مصنوعی رو با ریچارد داوکینز می‌شنوم. خیلی وقت بود که صدای رو نشنیده بودم. تا این‌جا که گفتگوشون فقط دربارهٔ تکامل (و نه خداباوری) بوده. یه مثال جالب از یک عضو احمقانه و به شدت ناکارامد در بدن زرافه زد که به خاطر خنگی تکامل به وجود اومده. بسی نشاط رفت!
Artificial Intelligence (AI Podcast with Lex): #87 – Richard Dawkins: Evolution, Intelligence, Simulation, and Memes lexfridman.com/richard-dawkins

شام امشب، دو تا ماهیتابه کوکوسیب‌زمینی 😀

نمایش
پرسادون

با دوستان خود گفتگو کنید و دوستان تازه پیدا کنید. عکس، ویدیو، و نوشته‌های خود را به اشتراک بگذارید. پرسادون یکی از سرورهای شبکهٔ اجتماعی بزرگ ماستودون است و می‌خواهد محیطی ایمن و پایدار برای کاربران فارسی‌زبان باشد. تا وقتی که به سیاست‌های کاربری و شرایط خدمات پرسادون احترام می‌گذارید، از بودن کنار شما در پرسادون خوشحال خواهیم شد.

راهنمای کاربری ماستودون در ویکی‌کتاب

دربارهٔ پرسادون