مسعود ✅ کاربری روی persadon.com است. شما با داشتن حساب روی هر سروری می‌توانید نوشته‌های او را پیگیری کرده یا با او ارتباط داشته باشید. اگر هنوز حسابی ندارید این‌جا حساب باز کنید.

مسعود ✅ @masoud@persadon.com

مسعود ✅ بازبوقید

@masoud
دقیقا. قصه که میگم همین بود. پر از غافلگیری‌های اینچنینی.

مسعود ✅ بازبوقید

مادرم میگه بزار فرانسه ببره، کرواسی ۴میلیون نفر بیشتر جمعیت نداره فرانسه ببره آدمای بیشتری خوشحال میشن😶
باشه میزارم فرانسه ببره.

این ویژگی فیلتر رو دیدین؟ می‌تونین کلمه‌های مشخصی رو تعریف کنید که هر نوشته‌ای اگر اون‌ها رو داشت براتون نمایش داده نشه. حتی می‌تونه فیلترش مدت‌دار باشه. مثلاً اگه می‌خواین تا یک هفتهٔ منتهی به فینال جام جهانی هیچ خبری دربارهٔ فرانسه نخونید می‌تونید فیلتری تعریف کنید که همهٔ بوق‌هایی که توشون «فرانسه» هست رو براتون حذف کنه، و بعد از یک هفته دوباره همه چی به حالت معمولی برگرده. راضی‌ام!

عشق اون هدیه است که دوست نداشتم
عشق همون بود که براش هیچ وقتی نذاشتم...

مسعود ✅ بازبوقید

مامانم انگشتاشو V میگیره. میگه تو این شکلی هستی. تو یه هفتی. منم گفتم تو هم این شکلی‌ای. تو یه چهاری. زد رو دستم. شد۲۰دقیقه نون بیار کباب ببر.
خواهرم میگه ما یه سکانس جاافتاده از دیوانه‌ای از قفس پریدیم.

و جایزهٔ گریه‌آورترین و درد-غربت-ترین موسیقی امشب هم می‌رسه به ترانهٔ افسانه از مرجان فرساد
youtube.com/watch?v=cHtWwNbJHB
واقعاً نابغه است این بشر.

اون عکس‌هایی که دو هفته پیش از تعمیر دوچرخه‌ام این‌جا گذاشتم جواب داد 😆. یکی از دوستانم این‌جا تصمیم گرفته که دوچرخهٔ قدیمی بچه‌اش رو تعمیر کنه تا بده به کس دیگه‌ای. برای همینه که فردا من رو دعوت کرده به مراسم دوچرخه‌تعمیرکنون در منزلشون 😀

مسعود ✅ بازبوقید

رونمایی! نمایش

یه رونمایی براتون رو کنم از یک سال پیش. منتظر بازبوق بعدی باشید. 😎

یعنی دیگه ساده‌تر از محاسبهٔ انرژی لازم برای تجزیهٔ مولکول هیدروژن به دو تا اتم هیدروژن هم محاسبه‌ای تو اتمی-مولکولی داریم؟
چندتا شازده فیزیک‌پیشه تو سوییس تازه نشون دادن که همین رو هم ۹۰ ساله که داشتیم اشتباه حساب می‌کردیم! از اون بدتر، هنوز هم نفهمیدن محاسبهٔ درستش چه جوریه 🙄
psi.ir/news2_fa.asp?id=2564

مسعود ✅ بازبوقید

یه پادکست جدید اومده به اسم پارگراف. ظاهرا قراره درمورد تاریخ و شاید انسان‌شناسی بگه. قسمت اولش هم درمورد انقلاب کشاورزی صحبت کرده. بریم گوش بدیم ببینیم این دوستمون چی گفته.
t.me/paragraphpodcast

مسعود ✅ بازبوقید

اگه من اختیار دار مملکت بودم همین الان بودجه تبلیغ و گسترش حجاب و عفاف رو قطع می‌کردم. این مورد رو به وجدان شخصی شهروندان واگذار می‌کردم و این پول رو صرف گسترش مطالعات آب، مقابله با ریزگردها، جلوگیری از بیابان‌زایی، کشاورزی پایا و روش‌های بهینه بازیافت و دفن زباله می‌کردم.

البته برای کاربر نهایی که شما باشید، خروجی نهایی هیچ اثری از این پیچیدگی‌ها رو نداره. شما یه قالب آماده خواهید داشت (که حتی می‌تونید در لیبره‌آفیس به عنوان پیش‌فرض همهٔ نوشته‌های تازه تنظیمش کنید) که خودش همه چیز رو برای فارسی بهینه کرده. نه شمارهٔ صفحه‌ها انگلیسی می‌شن، نه فهرست‌های شماره‌دار، نه پانویس‌ها رو چپ و چول تنظیم می‌کنه، نه حاشیهٔ چپ صفحه از راست بیشتر می‌شه. از همه مهم‌تر، شاید کاری کنم که قلم‌های فارسی توی خود قالب ذخیره بشن و برای درست‌دیدن نوشته‌ها حتی نیاز به نصب قلم هم نباشه! 😄

پروژهٔ ساختن قالب‌های آمادهٔ فارسی برای لیبره‌آفیس رو چند روزه شروع کردم و خیلی هم خوب داره پیش میره. به خاطرش ولی تازه دارم می‌فهم که لیبره‌آفیس و احتمالاً بیشتر برنامه‌های واژه‌پرداز دیگه چه قدر منطق پشتشونه! یه عالمه لایه و مرحله و ارتباط پشت تنظیمات قلم و سبک نوشته و کاغذ و فاصله‌های بین این‌ها هست که اگه فهمیدنشون پیچیده‌تر از لاتک نباشه، مطمئنم آسون‌تر هم نیست 😀

اگه به تازگی آخرین نوشتهٔ وبلاگ فارسی‌ام رو خوندید، خیلی مشتاقم که نظرتون رو دربارهٔ پیشنهادهایی که برای «هم‌زیستی بهتر با شبکه‌های اجتماعی» دادم بدونم. با پیش‌فرض‌های نوشته‌ام موافقید؟ پیشنهادهایی که دادم به نظرتون عملی هستن؟ تا حالا هیچ کدوم از این پیشنهادها رو خودتون به کار بردید؟ کجای این نوشته براتون تازه یا جالب یا کاربردی بوده؟ چه کار دیگه‌ای در این باره به ذهن شما می‌رسه؟ پیشنهادی برای بهبود نوشته دارید؟

(نشونی وبلاگ در صفحهٔ نمایه‌ام هست، روی عکسم کلیک کنید تا ببینیدش.)

این جادی این قدر خوبه آدم نمی‌دونه چی بگه! شمارهٔ آخر رادیوگیک رو (شمارهٔ ۸۴) که نیم‌ساعت بیشتر نیست بشنوید تا خودتون ببینید که چه قدر قشنگ و ملموس مفهوم دموکراسی و آزادی مطبوعات رو توضیح می‌ده.

اصلاً فکر کنم یکی از مؤثرترین فعالیت‌های فرهنگی/سیاسی مثبتی که الان می‌شه کرد اینه که فقط رادیوگیک رو به آدمای هرچه‌بیشتری معرفی کنیم :)

مسعود ✅ بازبوقید

رادیوگیک شماره ۸۴ – فونتت رو بپا
jadi.net/?p=16375

این هم غروب مونیخ به سعی پنجرهٔ قطار، در راه برگشت به خونه :)

الان از سر کار دراومدم به سمت خونه و تازه متوجه شدم که امروز یازده ساعت و نیم این‌جا سخت مشغول کار بودم...

مسعود ✅ بازبوقید

فستیوال رنگین‌کمان ویکی‌پدیای فارسی نداره