نوشته‌های ثابت
مسعود :verified: بازبوقید

بهترین چیزی که می‌شناسم (یا همون ) هست. شاید بتونم با همون یه کاری بکنم. ولی وقتی اسمش هنوز معلوم نیست چیه، دیگه تجربهٔ کاربری‌اش رو خودتون حدس بزنید! 🤨

به نظرم خیلی بده که همچین حرفی بهش بزنم ولی هیچ جایگزین درستی نداشته باشم. در این حد جایگزین ندارم که حتی بدون در نظرگرفتن اثر شبکه (network effect) هم چیز خوبی ندارم بهش پیشنهاد بدم. منظورم اینه که حتی اگر گروه تلگرام رو شور حسینی بگیره و همهٔ اعضای گروه بخوان (بر فرض محال) به حرف من گوش کنن و آماده باشن که یه شبکهٔ ارتباطی تازه رو امتحان کنن، باز هم پیشنهادی ندارم. و این خیلی غمگینم می‌کنه.

امروز کسی که توی تلگرام باهاش در یک گروه بودم بهم پیغام شخصی داد که برای بقیهٔ اعضای گروه (که تو ایرانن) خیلی سخته که به تلگرام وصل بشن و گفت که می‌خوان که ارتباطات گروه رو ببرن رو واتس‌اپ. می‌خواست نظرم رو بپرسه. من هم براش نوشتم که «من واتس‌اپ ندارم. خیلی علاقه‌ای هم به داشتنش ندارم چون مال فیس‌بوکه و من به فیس‌بوک هیچ اعتماد ندارم که بخوام همهٔ زندگی‌ام رو بفرستم بهش.»
ولی الان رفتم تو فکر. 😐

دوست گرامی جناب آقای @hosein، وبلاگ نو مبارک! 😀
امیدوارم پیوسته چیزهای خوب خوب توش بنویسی.

مسعود :verified: بازبوقید

این نوشتهٔ امیر رشیدی که الان تو بی‌بی‌سی فارسی منتشر شده رو حتماً‌ بخونید. به کمک یک تمثیل جالب (فرهنگ آپارتمان‌نشینی) قضیهٔ امروز ما رو با حریم خصوصی در اینترنت و اپ‌های موبایل توضیح می‌ده. من باهاش موافقم، هر چند شاید دربارهٔ انتقادش از وزیر ارتباطات و معاون حقوقی‌اش کمی تند رفته باشه (شاید هم تند نرفته و حق با نویسنده است، نمی‌دونم).

bbc.com/persian/science-490310

مسعود :verified: بازبوقید

درباره حریم خصوصی در اینترنت؛ 'شیطان' در جزئیات است
bbc.com/persian/science-490310
#فارسی #خبر

ولی برام یه ذره ترسناکه که رئیس کمیسیون اروپا پیش از این وزیر جنگ آلمان بوده و صدراعظم بعدی آلمان هم از امروز جای ایشون رو در وزارت جنگ گرفته. وزارت جنگ آلمان شبیه پست شهرداری تهران شده انگار 🙃

جریان چیه که ناگهان این همه سیاست‌مدار با نام‌های اختصاری تو دنیا مد شد؟ تا الان دست‌کم می‌تونستیم بگیم ترامپ و مرکل و اوتینگر. ولی احتمالاً به زودی به جانشین‌هاشون باید بگیم AOC و AKK و UVDL. تازه اون AKK (صدر اعظم بعدی آلمان) اگه از من بپرسید باید می‌شد AKKB 😆

مسعود :verified: بازبوقید

طراحان جهان برای دموکراسی به‌پا خیزید
meidaan.com/?p=62862

رسیدم به بخش ۱۳۷۸ تا ۱۳۸۲ از پادکستی که این‌جا ☝️ معرفی کردم. برای این پنج سال تقریباً فقط آهنگ‌های پاپ رو مرور کرده و چه مروری!

بنابر آخرین رأی‌ها، انگار فقط من از وقتی امکانش اومده، رو تک‌ستونه می‌بینم 😀

عکس دو محیط متفاوت ماستدون و روش فعال‌سازی آن‌ها.

برای کار با روی دسکتاپ، کدوم محیط کاربری رو به‌کار می‌برید؟

همیشه این جوری بوده که استادیوم (آلیانس آرِنا) رنگش از بیرون عوض می‌شه: وقتایی که بایرن مونیخ بازی داره قرمز می‌شه، برای بازی‌های مونیخ ۱۸۶۰ آبی، و برای بازی‌های تیم ملی آلمان سفید. ولی دیشب که موقع برگشتن به خونه باید تو ایستگاه متروی استادیوم منتظر متروی بعدی می‌موندیم، متوجه شدم که رنگ ورزشگاه یه تغییر کوچیکی نسبت به روزهای دیگه داره 😉 این هم یه عکس داغ و دست‌اول فقط برای شما 🏳️‍🌈

مسعود :verified: بازبوقید

نخستین نقشه سه بعدی از حباب محلی : نتیجه پژوهش منجمان ایرانی
psi.ir/news2_fa.asp?id=2844

باورم نمی‌شه که الان سر در مرحله‌ای هستم که باید درایور سخت‌افزار برای بنویسم، حتی با وجود این که همچین کاری رو بلد نیستم و مجبورم به سرعت و شاید با زحمت زیاد یادش بگیرم.
دو سال پیش حتی خواب چنین چیزی رو هم نمی‌دیدم؛ هم از نظر فرصتش که پیش بیاد، هم از نظر توانایی‌های خودم.
واقعاً نمی‌دونم چه جوری می‌تونم خوشحالی کنم که حق مطلب ادا بشه. فقط می‌تونم بگم که من کارم رو خیلی دوست دارم 😀

مسعود :verified: بازبوقید

یکی از بسترهای آزاد و البته #federated برای بلاگ‌نویسی، #plume هست. این برنامه، با متون راست به چپ (مثل فارسی، اردو، عربی و...) سازگار نبود. چندی پیش شروع کردم به حل این مشکل و ویدئوهایی را هم از مراحل کار (روی یک سیستمی که تقریبا هیچ آشنایی‌ای با آن نداشتم) را ضبط کردم.

امروز تغییراتی که داده شده بود توسط سازندگان برنامه پذیرفته و به پروژه اصلی اضافه شد.

قسمت اول ویدئوها رو می‌تونید اینجا ببینید:
peertube.video/videos/watch/de

#نرم_افزار_آزاد

مسعود :verified: بازبوقید

در جدید‌تربن به‌روزرسانی pixelfed، امکان دنبال کردن هشتگ اضافه شده است.

برنامه pixelfed چیزی شبیه به اینستاگرام آزاد و #فدریتد (#federated) است که در حال حاضر، فقط نسخه تحت وب دارد. انتظار می‌رود نسخه اولیه اندرویدی آن، تا پایان تابستان ارایه گردد.

mastodon.social/@pixelfed/1024

#نرم_افزار_آزاد

نمایش
پرسادون

با دوستان خود گفتگو کنید و دوستان تازه پیدا کنید. عکس، ویدیو، و نوشته‌های خود را به اشتراک بگذارید. پرسادون یکی از سرورهای شبکهٔ اجتماعی بزرگ ماستدون است و می‌خواهد محیطی ایمن و پایدار برای کاربران فارسی‌زبان باشد. تا وقتی که به سیاست‌های کاربری و شرایط استفادهٔ پرسادون احترام می‌گذارید، از بودن کنار شما در پرسادون خوشحال خواهیم شد.

راهنمای کاربری ماستدون

دربارهٔ پرسادون