نوشته‌های ثابت

یک بخشی از آروم بودن محیط به این برمی‌گرده که تعداد کاربرهاش کمه. ولی بخش دیگه‌ای هم به انتخاب‌های کوچک در طراحی محیط کاربری‌اش برمی‌گرده: ماستدون برخلاف توییتر و فیس‌بوک زور نمی‌زنه که به هر قیمتی شما وقت بیشتری رو توش سپری کنید. قرار هم نیست، چون موفقیت شبکهٔ ماستدون به تعداد کاربرها و تعداد تبلیغ‌هایی (!) که به شما نشون میده بستگی نداره.

این نوشتهٔ وبلاگم فکر کنم بهتر منظورم رو می‌رسونه:

آیا شبکهٔ اجتماعی شما خوش‌اخلاق است؟
masoud.abkenar.net/blog/fa/?p=

مسعود :verified: بازبوقید

یک نوشتهٔ عالی دیگه از پوریا ناظمی @pourianazemi

مرز شکننده میان داستان و کالا: پیشنهادهایی برای روزنامه‌نگاران علم

بخشی از نوشته:
«در روزنامه‌نگاری قرار نیست ما همان محتوایی که مخاطب همیشه می‌خواهد را به همان شکلی که او می‌خواهد به بدهیم. ما محتوایی را تولید می کنیم که به قول معروف «داستان خوبی است که اهمیت دارد.» حتی اگر مخاطب ما در آن لحظه حواسش به اهمیت آن نباشد.»

pourianazemi.com/2019/09/18/co

مسعود :verified: بازبوقید
مسعود :verified: بازبوقید

Self-care is not selfish. You cannot serve from an empty vessel. - Eleanor Brownn

یه یادآوری بکنم که مقاله دربارهٔ چیه: من چند ماه پیش مقاله‌ای در سایت میدان منتشر کردم به نام «سوءتفاهمی به نام نرم‌افزار». اون‌جا از بحث توسعهٔ صنعتی ایران شروع کردم، و در ادامه‌اش پایه‌های مفهوم «آزادی» در موضوع نرم‌افزار رو به زبون ساده توضیح دادم.

این مقالهٔ دوممه، اسمش احتمالاً خواهد بود «چرا و چگونه پیام‌رسان بومی چارهٔ کار است؟» و توش یه پیشنهاد مهم دربارهٔ پیام‌رسان‌ها ارائه می‌دم (دربارهٔ واتس‌اپ و تلگرام و سروش و...) که هم برای دولت و هم برای کاربرهای عادی باید جالب باشه.

مسعود :verified: بازبوقید

منظورم از «همکاری» رو دقیق‌تر بگم: شما بنویسید و من استفاده کنم 😁
(البته بدیهیه که اسم شما میره پای مقاله‌ای که شما نوشتید)

مسعود :verified: بازبوقید

Take a break before you need it. It will make it easier to prevent burnout.

مقاله‌ام هم در اون حدی آماده است که بتونم به کسی بدم که بخونه و نظر بده. اگر برای این کار هم پایه‌اید لطفاً بهم بگید تا مقاله رو خصوصی براتون بفرستم.

برای انتشار نهایی مقاله‌ام دربارهٔ های بومی (و غیربومی) نیاز به مقاله یا مقاله‌هایی دارم که دو تا پروتکل پیام‌رسانی غیرمتمرکز و رو به معرفی کرده باشه که من بتونم از توی مقاله‌ام بهشون ارجاع بدم. مقاله‌ای در این حد که یک مرور کلی بر کل اکوسیستم این پروتکل‌ها داشته باشه و چند تا از نرم‌افزارهای سمت سرور و سمت کاربرشون (اپ‌هاشون در واقع) رو معرفی کنه، با عکس و لینک و داستان.

چنین نوشته‌هایی رو به فارسی می‌شناسید؟ اگر نمی‌شناسید، حاضرید در نوشتنش با من همکاری کنید؟

مسعود :verified: بازبوقید
مسعود :verified: بازبوقید

جشن روز آزادی نرم‌افزار امسال، با همه سختی‌هاش، با همه بالا و پایین‌هاش، با همه نقاط قوت و‌ضعفش، برگزار شد. قبل از هر چیز، از برگزار شدنش خوشحالم. بعدش، از میزان مشارکت در اون خوشحالم. حتی دوستانی کمک کردند در برگزاری که می‌دانستند نمی‌توانند شرکت کنند. و خوشحالم که در فضایی این جشن برگزار شد که مخاطبان عادی و غیر نرم‌افزاری هم آن را دیدند و حداقل به گوش‌شان خورد که چیزی هست به #نرم_افزار_آزاد. و خوسحالم که خیلی از دوستان راضی بودند از برنامه و حتی در حین برنامه هم نقدمان کردند. و خوشحالم که با آغوش باز، استقبال کردیم از این انتقادات.

امیدوارم این جشن‌ها سال‌های بعد هم ادامه پیدا کنه. و بیش از پیش بتونه با مشارکت جامعه باشه و بتونه با جامعه غیر برنامه‌نویس، ارتباط بگیره

ناراحتی‌هایی هم دارم که شاید در فرصتی دیگر بنویسم درباره‌شان. فعلا که جنازه‌ام.

#SFD #SFD98 #SFD2019

مسعود :verified: بازبوقید

پیرو صحبت‌هایی که چند وقت پیش داشتیم با دوستان، موضوع عدم پشتیبانی #ماستودون از نیم‌فاصله در هشتگ‌ها را روی مخزن ثبت کردم.
دیروز ظاهرا مشکل درج #نیم‌فاصله در ماستودون هم حل شد و به زودی روی نمونه‌های مختلفش، می‌تونیم ازش استفاده کنیم.
#فارسی #نرم‌افزار_آزاد #نرم_افزار_آزاد

اولین بازخورد یک خوانندهٔ احتمالی (همسرم) رو دربارهٔ مقاله‌ام با موضوع پیام‌رسان‌های بومی گرفتم و ناگهان اعتماد به نفسم تصادم شدیدی با سقف داشت. خوشبختانه این حادثه تلفات جانی در بر نداشت 😜

مسعود :verified: بازبوقید

‏خب پشتیبانی ‎#فارسی هم به شبیه‌ساز پایانهٔ ‎#گنوم افزوده شد ✔

رسیدم به نوشتن یکی از کلیدی‌ترین زیربخش‌های مقاله‌ام. عنوان زیربخش اینه: «یک پیام‌رسان بومی چگونه می‌تواند همهٔ مشکلات را حل کند؟»
پیشنهاد بدید 😜

هوا دوباره سرد شده 😢
امسال تابستون هوا خییییلی خوب بود. الان ولی سرده (۱۰ درجه) و بارون هم میاد. من بعد از مدت‌ها با کاپشن ضد آب اومدم بیرون.

مسعود :verified: بازبوقید

بالاخره تغییرات من برای پشتیبانی از فارسی روی plume در عمل داره کار می‌کنه. :ablobcatrave: چند وقت پیش بود که تغییرات روی شاخه مستر ادغام شد اما مدتی طول کشید تا به نمونه اصلی بیاد.

سعی می‌کنم مرتب مطلب بنویسم و حین کار، اشکالاتش رو رفع کنم

نمایش
پرسادون

با دوستان خود گفتگو کنید و دوستان تازه پیدا کنید. عکس، ویدیو، و نوشته‌های خود را به اشتراک بگذارید. پرسادون یکی از سرورهای شبکهٔ اجتماعی بزرگ ماستدون است و می‌خواهد محیطی ایمن و پایدار برای کاربران فارسی‌زبان باشد. تا وقتی که به سیاست‌های کاربری و شرایط استفادهٔ پرسادون احترام می‌گذارید، از بودن کنار شما در پرسادون خوشحال خواهیم شد.

راهنمای کاربری ماستدون

دربارهٔ پرسادون