نوشته‌های ثابت

باید به بدیل بیندیشیم و آن را ممکن کنیم.

نوشته‌های ثابت

تنها یک بحران — چه واقعی و چه خیالی — می‌تواند باعث تغییرات حقیقی شود. کارهایی که به خاطر بحران انجام داده می‌شوند، بستگی به ایده‌هایی دارند که از قبل وجود داشته‌اند. همین، به نظر من، کارکرد اصلی ماست: پرورش ایده‌های جایگزین برای سیاست‌های فعلی، زنده نگه‌داشتن آن‌ها، و اطمینان از این که همیشه کاربردپذیر و دست‌یافتنی هستند. پرورش ایده‌ها، تا روزی که ایده‌های غیرممکن در سیاست، به تنها راه‌حل‌های سیاسی تبدیل شوند.

فردا قراره برای بار چهارم برای فسقل مربوطه تولد بگیربم. این بار با ده دوازده تا مهمون و کادو و کیک حسابی!

مسعود :verified: بازبوقید

جواهر مطلق که پیشنهاد می‌کنم وقتی براش کنار بگذارید و در آرامش بخونیدش: پاول گراهام (مؤسس شتاب‌دهندهٔ YCombinator) دربارهٔ این آدم چه طور می‌تونه کارهای بزرگ در زندگی‌اش انجام بده.

خطر لوث‌شدن: آدم لزوماً نباید خیلی باهوش باشه که بتونه.

Beyond Smart
paulgraham.com/smart.html

کمی از مقدمه:
Why do so many smart people fail to discover anything new? [...] Clearly intelligence is not the only ingredient in having new ideas. What are the other ingredients? Are they things we could cultivate?

یک-تابع-سی‌پلاس‌پلاس-۸۵-خطی-رو-بازنویسی-کردم-شد-۱۵ -خط-و-تازه-یکی-از-اشکال‌های-قبلی-تابع -هم-رفع-شده.-

و از کردهٔ خود دلشادم.

ناپایداری نهادهای مدنی 
عباس عبدی
 
ناپایداری نهادهای مدنی در ایران به عنوان یک ویژگی ساختاری جامعه ما شناخته شده است. واقعیت تأسف‌بار این است که اگر به سوی پایداری و تنومندی این نهادها نرویم، شاهد پایداری سیاسی و اجتماعی نیز نخواهیم بود.
[...]
این یادداشت دنبال طرح بخش دیگری از عوامل موثر بر این ضعف تاریخی است. ضعفی که به کنشگران این نهادها مربوط می‌شود.
telegra.ph/%D9%86%D8%A7%D9%BE%

تا حالا فکر می‌کردم تو هک سخت‌افرار دستی دارم (قدیم‌ها تو وبلاگ انگلیسی‌ام درباره‌اش نوشته بودم). تا این که امروز این رو از خانوم‌مون Leah دیدم و به اصطلاح، «ما هیچ ما نگاه»!

mas.to/@libreleah/107098669627

مسعود :verified: بازبوقید
مسعود :verified: بازبوقید

چهار روز پیش نوشتم که فیس‌بوک هم ممکنه به زودی نامتمرکز بشه، و این حرفم به نظر خیلی‌ها آرمان‌گرایانه یا بلندپروازانه می‌رسید.

و دیروز نیویورک تایمز این رو منتشر کرده. بخشی از مقاله:

What I’m talking about is a kind of slow, steady decline that anyone who has ever seen a dying company up close can recognize. It’s a cloud of existential dread that hangs over an organization whose best days are behind it, [...] leading to increasingly desperate attempts to find a way out.

nytimes.com/2021/10/04/technol

این آقای جورجیو پاریسی که امروز جایزهٔ برد، همونیه که با آقامون مهران کاردر معادلهٔ کاردر-پاریسی-ژانگ به اسمشونه.

فکر کنم نزدیک‌ترین مواجههٔ یک ایرانی با جایزهٔ نوبل فیزیک، بعد از اونی که پارسال همین موقع تو خونهٔ ما رخ داد 😉
bbc.com/persian/science-588027
en.m.wikipedia.org/wiki/Kardar

مسعود :verified: بازبوقید

از عزیزان و اطرافیانتون #مراقبت کنید. کمکشون کنید اونچه که می‌خوان بشن، بشن. تفاوت و تنوع رو به رسمیت بشناسید و حتی تشویق کنید. همهٔ ما برای ادامه دادن راه‌هامون، که ممکنه متروک و نکوبیده و فرساینده هم باشه، انگیزه و قوت قلب و پذیرش از سوی جمع لازم داریم.

نمایش رشته
مسعود :verified: بازبوقید

فردا، روز جهانی #ترجمه و هم‌زمان، روز جهانی #ناشنوایان هست. پس‌فردا هم روز جهانی #سالمندان.

عدم توجه به ترجمه به زبان مادری یعنی دامن‌زدن به #معلولیت. فردا و پس‌فردا به ترجمه چندین نرم‌افزار آزاد کمک خواهم کرد. برنامه شما چیست؟

مسعود :verified: بازبوقید
مسعود :verified: بازبوقید

الان مثلاً تو شده و رأی‌ها رو هم شمردن. ولی دربارهٔ دولت بعدی آلمان مطلقاً هیچ چی معلوم نیست. ممکنه حزب مرکل دولت تشکیل بده و صدراعظم تعیین کنه، ممکنه حزب رقیب سنتی‌اش همین کار رو بکنه، ممکنه دولت ائتلاقی آینده شدیداً متمایل به راست باشه، ممکنه دولت ائتلافی آینده شدیداً متمایل به چپ باشه. نتیجهٔ همهٔ این چیزها با چونه‌زنی‌های احزاب در ماه‌های آینده معلوم می‌شه. یعنی الان که فکرش رو می‌کنم، یکشنبه هیچ اتفاق خاصی نیفتاد، و مردم هم بین گزینه‌هایی که بالا نوشتم هیچ اختیاری ندارن!

مسعود :verified: بازبوقید

یک ساعت گپ و گفت و مشارکت غیر فنی در پروژه‌های آزاد - امشب ساعت ۲۲ تا ۲۳

اگر علاقه‌مند به مشارکت در ساختن آینده‌ای آزادتر برای رایانش هستید، محتوای آموزشی مورد نیاز را از وبگاه این رویداد به دست بیاورید.

sfd1400.azad-on.com

#SFD1400 #SFD2021

مسعود :verified: بازبوقید

وقتی فسقل مربوطه، دوربین گوشی‌ات رو یه گوشه‌ای از خونه گیر میاره‌، این می‌شه گالری عکس‌هات :flow:

از مضرات بچه‌داشتن اینه که نه تنها نمی‌تونی مثل سابق داستان بخونی، بلکه حتی وقتی بعد از چند ماه خواستی خوندن کتابی رو ادامه بدی، نمی‌دونی تا کجاش خوندی، چون فسقل مربوطه، کاغذ نشونه‌ای رو که لای کتاب گذاشته بودی برداشته و انداخته تو قابلمهٔ اسباب‌بازی‌اش که باهاش خورش بپزه :))

چه قدر شجاع بودند که فقط با ۳۰ نفر در خیابان اعتراض کردند

حمله اعضای طالبان به گردهمایی زنان معترض در کابل
bbc.com/persian/afghanistan-58

نمایش قدیمی‌تر
پرسادون

با دوستان خود گفتگو کنید و دوستان تازه پیدا کنید. عکس، ویدیو، و نوشته‌های خود را به اشتراک بگذارید. پرسادون یکی از سرورهای شبکهٔ اجتماعی بزرگ ماستودون است و می‌خواهد محیطی ایمن و پایدار برای کاربران فارسی‌زبان باشد. تا وقتی که به سیاست‌های کاربری و شرایط خدمات پرسادون احترام می‌گذارید، از بودن کنار شما در پرسادون خوشحال خواهیم شد.

راهنمای کاربری ماستودون در ویکی‌کتاب

دربارهٔ پرسادون