می‌خوام پروژهٔ تازه برای خودم جور کنم. متوجه شدم که لیبره‌آفیس قالب (template) فارسی نداره یا خیلی کم داره. هر بار که بخواهیم به فارسی چیزی تایپ کنیم خودمون باید دستی همه چیز رو راست‌به‌چپ کنیم، فونت‌های داغون پیش‌فرض (تاهوما و تایمز و دژاوو 🙈) رو با قلم‌های معقول (نازنین و ساحل و وزیر و...) جایگزین کنیم و خیلی کار دیگه. اینا رو می‌شه یه بار تنظیم کرد و تو سایت لیبره‌آفیس بارگذاشت که همهٔ فارسی‌زبان‌ها به کار ببرن. اگه کیفیتشون خوب باشه شاید تو لیبره‌آفیس اصلی هم گنجونده بشن. کی پایه است؟

مسعود ✅
پی بگیرید

در همین باره، این رو یازده سال پیش (!) نوشته بودم:
«قالب پیش‌فرض فارسی برای نرم‌افزار کاتب اُپن‌آفیس»
freeexp.wordpress.com/2007/08/
اون موقع هنوز نمی‌دونستم که می‌شه قالب‌ها رو به سایت مرکزی افزونه‌های لیبره‌آفیس (اون موقع اپن‌آفیس) هم فرستاد. ولی خب الان که می‌دونم 😉

برای شرکت در گفتگو وارد حساب خود شوید
پرسادون

پرسادون یکی از صدها سایتی است که در شبکهٔ اجتماعی بزرگ ماستدون با هم ارتباط دارند. نام پرسادون ترکیبی از واژه‌های پرشین و ماستدون است. پرسادون می‌خواهد یک شبکهٔ اجتماعی ایمن و پایدار برای کاربران فارسی‌زبان باشد. با وجود این که محیط پیش‌فرض پرسادون فارسی است، کاربران این سایت همچنان می‌توانند با همهٔ کاربران این شبکهٔ اجتماعی در سرورهایی غیر از پرسادون و با زبان‌هایی جز فارسی نیز ارتباط داشته باشند. حتی می‌توانید زبان پرسادون را روی هر زبان دیگری که خودتان دوست دارید نیز تنظیم کنید.