دیروز همسر گرامی می‌خواست چند تا داستان کوتاه رو به شکل یه کتاب کوچیک صفحه‌بندی کنه تا بشه راحت‌تر اون‌ها رو چاپ کرد و خوند. ازم پرسید که قلم خوب چی پیشنهاد می‌کنی (من ساحل رو پیش نهادم)، اندازهٔ کاغذ متعارف برای کتاب داستان چیه (فکر کنم ۶ در ۹ اینچ)، و در چند مورد مشابه دیگه ازم نظر خواست.

مسعود ✅
پی بگیرید

این جا بود که فهمیدم شایسته است که این جور تنظیمات از قبل برای کاربران لیبره‌آفیس آماده باشند. برای هر کاربردی (کتاب داستان، کتاب تخصصی، مقاله، گزارش پژوهشی، نامه، ...) قالب از پیش آماده با قلم‌های خوب و تنظیمات راست‌به‌چپ لازم داریم.

من می‌خوام از چیزی شروع کنم که حدس می‌زنم کاربردش زیاد باشه: قالب فارسی برای کتاب الکترونیکی. اگه شما داستان می‌نویسید و می‌خواهید داستان‌هاتون رو روی اینترنت منتشر کنید، باید یه قالب لیبره‌آفیس از پیش‌آماده داشته باشید که توش داستانتون رو تایپ کنید و خیالتون راحت باشه که خوانندگاتون می‌تونن کتابتون رو به راحتی (از نظر اندازهٔ صفحه و قلم و فاصلهٔ سطرها و حاشیه‌ها) روی گوشی و تبلت بخونن.

@masoud تیدلی‌ویکی را دیدی؟ سبک‌تر و بهینه‌تر نیست برای قالب کتاب الکترونیک؟ به صورت ذاتی اح‌تی‌ام‌اله و خروجی پی‌دی‌اف هم راحت میشه ازش گرفت.

@Ehsan63
تیدلی‌ویکی رو دیدم و به خاطر این که اولین بار چندین سال پیش بهم معرفی‌اش کردی خیلی خیلی ازت ممنونم! اون موقع‌ها جدی‌اش نگرفتم، ولی چند ماه پیش سر کار تازه‌ام کار باهاش رو شروع کردم. الان در واقع تیدلی‌ویکی داره هر شب نون و غذا میاره سر سفره‌مون :))

@Ehsan63
اما تیدلی‌ویکی برای چاپ یا برای کتاب‌خوان الکترونیک فکر نکنم مناسب باشه. درسته که با اچ‌تی‌ام‌ال میشه نوشته رو به هر شکلی درآورد، ولی خب با لیبره‌آفیس هم می‌شه! به علاوه، تیدلی‌ویکی مفهوم صفحه (یعنی یک کادر محدود از نظر عرضی و طولی) رو نمی‌شناسه و مثل همهٔ صفحه‌های وب فرض می‌کنه نوشته‌ها می‌تونن بی‌نهایت دراز بشند. من هم یادداشت‌های تیدلی‌ویکی‌ام رو گاهی چاپ کردم ولی اگر از آغاز هدفم چاپ روی کاغذ یا انتشار به شکل کتاب الکترونیک باشه لیبره‌آفیس یا لاتک رو ترجیح می‌دم.

@Ehsan63
در ضمن، سلام! خوبی؟ خیلی وقته از هم بی‌خبریم! خوش اومدی به ماستدون، و به طور ویژه خوش اومدی به پرسادون :)

@masoud
من برای نوشته‌های جدّی‌تر از لاتک استفاده می‌کنم. برای هر نوع نوشته‌ای قالب دارد و راست به چپ را هم خوب پشتیبانی می‌کند، ولی مشکلش در این است که ویرایش فایل‌هایش برای دیگران (که لاتک استفاده نمی‌کنند) دشوار است.
از این رو است که گهگاه مجبور به استفاده از لیبره‌آفیس می‌شوم. لیبره‌آفیس در مورد متن فارسی هنوز خیلی جای کار دارد و اضافه کردن قالب‌های خوب به آن، قطعاً تجربه‌ی استفاده‌اش را به مراتب دلپذیرتر می‌کند.
و البته بقیه هم برای استفاده از MS word بهانه‌ی کمتری خواهند داشت!

برای شرکت در گفتگو وارد حساب خود شوید
پرسادون

پرسادون یکی از صدها سایتی است که در شبکهٔ اجتماعی بزرگ ماستدون با هم ارتباط دارند. نام پرسادون ترکیبی از واژه‌های پرشین و ماستدون است. پرسادون می‌خواهد یک شبکهٔ اجتماعی ایمن و پایدار برای کاربران فارسی‌زبان باشد. با وجود این که محیط پیش‌فرض پرسادون فارسی است، کاربران این سایت همچنان می‌توانند با همهٔ کاربران این شبکهٔ اجتماعی در سرورهایی غیر از پرسادون و با زبان‌هایی جز فارسی نیز ارتباط داشته باشند. حتی می‌توانید زبان پرسادون را روی هر زبان دیگری که خودتان دوست دارید نیز تنظیم کنید.