پیگیری

یک بخشی از آروم بودن محیط به این برمی‌گرده که تعداد کاربرهاش کمه. ولی بخش دیگه‌ای هم به انتخاب‌های کوچک در طراحی محیط کاربری‌اش برمی‌گرده: ماستدون برخلاف توییتر و فیس‌بوک زور نمی‌زنه که به هر قیمتی شما وقت بیشتری رو توش سپری کنید. قرار هم نیست، چون موفقیت شبکهٔ ماستدون به تعداد کاربرها و تعداد تبلیغ‌هایی (!) که به شما نشون میده بستگی نداره.

این نوشتهٔ وبلاگم فکر کنم بهتر منظورم رو می‌رسونه:

آیا شبکهٔ اجتماعی شما خوش‌اخلاق است؟
masoud.abkenar.net/blog/fa/?p=

@hephactus
حرفت مشکل منطقی نداره: می‌تونست این جوری باشه که شبکه‌ها خنثی باشن و تأثیری روی رفتار کاربرها نداشته باشن.
ولی مشاهده‌های من و خیلی‌های دیگه و مصاحبه با طراح‌های بعضی از این شبکه‌ها و حتی یک سری پژوهش دانشگاهی همه نشون می‌دن که اغلب شبکه‌ها خنثی نیستند و فعالانه روی رفتار کاربرهاشون تأثیر می‌گذارند، خیلی وقت‌ها تأثیرهای بد. پیشنهاد می‌کنم این شماره از رو بشنوی که توش با یکی از همین طراح‌ها مصاحبه کرده:
Will You Do a Snapchat Streak With Me? wnycstudios.org/story/snapchat

@hephactus
واضحه که آدمی که از اساس هدفش اذیت کردن بقیه است، براش فرقی نمی‌کنه که در توییتر دیگران رو آزار بده یا در ماستدون. حرفم ااین‌جا دربارهٔ آدم‌های عادیه که خیلی نامحسوس تحت تأثیر ساختار و طراحی شبکه‌ها قرار می‌گیرن: از تأثیرهایی مثل اعتیاد به شبکه و وسواس چک کردن تعداد لایک‌هاشون بگیر تا تشویق‌شدن به تمسخر یا تحقیر گروهی از جامعه که دیدگاه‌های متفاوتی باهاش دارند.

برای شرکت در گفتگو وارد حساب خود شوید
پرسادون

با دوستان خود گفتگو کنید و دوستان تازه پیدا کنید. عکس، ویدیو، و نوشته‌های خود را به اشتراک بگذارید. پرسادون یکی از سرورهای شبکهٔ اجتماعی بزرگ ماستودون است و می‌خواهد محیطی ایمن و پایدار برای کاربران فارسی‌زبان باشد. تا وقتی که به سیاست‌های کاربری و شرایط خدمات پرسادون احترام می‌گذارید، از بودن کنار شما در پرسادون خوشحال خواهیم شد.

راهنمای کاربری ماستودون در ویکی‌کتاب

دربارهٔ پرسادون