پی بگیرید

کاربرهای : نظرتون دربارهٔ این که سقف پیش‌فرض نوشته‌ها رو در پرسادون از ۵۰۰ نویسه به ۱۰۰۰ نویسه افزایش بدم چیه؟ براتون فرقی نمی‌کنه، یا موافقید، یا مخالف؟ من خودم مخالفم، ولی اگه کاربرهای زیادی موافق باشند این کار رو می‌کنم.
چند تا از کاربرهایی که از گوگل‌پلاس اومدن این‌جا (یا می‌خوان بیان) چنین پیشنهادی دادن.

برنامه‌نویس اصلی ماستدون دلیلش رو برای این که سقف پیش‌فرض برای نوشته‌ها در ۵۰۰ نویسه باشه این‌جا نوشته:
github.com/tootsuite/mastodon/
(کامنت‌های Gargron رو ببینید)

@masoud هر چی زیادتر باشه بهتره خود نویسنده تصمیم بگیره چه اندازه مطلب توت کنه

@isolatedvan
اولش این که محیط از نظر طراحی ظاهری اصلاً‌ برای نوشته‌های طولانی ساخته نشده. یه نوشتهٔ طولانی رو آدم نمی‌تونه بخونه در حالی که یه عالمهٔ بوق دیگه اطرافش دارن بالاپایین می‌پرن. طولانی‌تر شدن سقف نوشته‌ها آدم‌ها رو تشویق می‌کنه که طولانی‌تر بنویسند، در حالی که این کار تجربهٔ کاربری رو برای همه خراب می‌کنه. نوشته‌های طولانی به نظر من جاش تو وبلاگه، یا برای یه شبکهٔ اجتماعی مخصوص چنین نوشته‌هایی.

@isolatedvan بعدش هم، نوشتهٔ طولانی به احتمال زیاد باید وسطش کلی لینک و عکس داشته باشه (وسطش، نه آخرش) ولی تو ماستدون نمی‌شه این کار رو کرد. چرا چیزی رو که برای نوشته‌های طولانی ساخته نشده به زور براش به کار ببریم؟
کسانی که وبلاگ می‌خوان می‌تونن Plume رو امتحان کنن:
joinplu.me
می‌شه از این‌جا با کاربرهای Plume هم برهم‌کنش داشت، یعنی می‌شه پیگیری‌شون کرد و بازبوقید و براشون نظر گذاشت.

@masoud آره راست می‌گی این میدیوم به درد نوشته های بلند نمی خوره

@masoud @isolatedvan
زمانی که خبر بسته شدن قریب الوقوع پلاس پخش میشد و کاربرای پلاس داشتن دنبال جایی میگشتن که همه با هم کوچ کنن، من پرسادون رو پیشنهاد دادم ولی به اتفاق آرا رد شد، به خاطر محدودیت کاراکتر، علی رغم اینکه هر توت دو برابر توییت میتونه کاراکتر داشته باشه.
با توجه به اینکه در توییتر این مشکلو با رشته‌توییت حل کردن، میتونیم همین سیستمو ینجا هم پیاده کنیم. هرگز به خوبی وبلاگ نخواهد شد، ولی قبول کن عمر وبلاگ‌جماعت به سر اومده. الان بچه‌ها اکثرا رفتن می.وی که پر از باگه و تحملش سخت!

@Athelstan
آره دیدم که شما چندین جا وسط گفتگوها ماستدون رو پیشنهاد دادی. هنوز هم دیر نیست. این چند روزه هم که آدمای بیشتری دقیقاً از همین پلاس اومدن. باز هم اطلاع‌رسانی کنیم بیشتر هم میان 😀

@Athelstan
راستش من هیچ اصراری ندارم که همه بیان رو پرسادون. همهٔ سرورهای ماستدون قابل قبول‌اند. حتی سرورهایی به جز ماستدون که باهاش سازگارند، مثل (برای طرفداران محیط شبیه اینستاگرام) و (برای ویدیوبازها) و (وبلاگ‌نویس‌ها). حتی WordPress یه افزونه داره که با این شبکه‌ها سازگارش می‌کنه.

@masoud
من کاربر پرسادون نیستم. اما به نظرم طولانی شدن متن، باعث غیرکاربردی شدن این سیستم‌ها می‌شه. قرار نیست اینجا، کار وبلاگ رو انجام بده. همین الان هم خیلی می‌شه نوشت.
فقط گفتم نظرم رو بدم. مگر نه من نه سر پیازم نه ته پیاز

@ahangarha @masoud
خیلی از دوستان اینجا رو با وبلاگ مقایسه میکنن.
توجه کنید که برای وبلاگ، هزار کاراکتر هم کمه. هزار کاراکتر، دو برابر طولانی‌ترین توتی میشه که میتونید اینجا بنویسید.
با توجه به ذائقهٔ کاربران اینترنت که در این ده ساله بیشتر به سمتی رفته که حوصلهٔ خوندن متن طولانی رو ندارن، به نظرم پرسادون میتونه پر کنه این شکاف میون وبلاگ و شبکه‌های مشابهش مثل پلاس/فیسبوک که اجازه میدن مطالب طولانی بذاری، با توییتر که فقط مطالب کوتاه میشه توش گذاشت.
افزایش محدودیت حتی به ۸۰۰ کاراکتر هم بد نیست

@ahangarha @masoud
و یه نکتهٔ دیگه.
من به عنوان یه کاربر تازه‌وارد پرسادون، درک میکنم که این تلگرافی‌نویسی یه شخصیت و منحصر-به-فردی میده به این سایت که بیشتر کاربران دوستش دارن.
ولی به نظر بندهٔ حقیر، با پر کردن شکافی که در توت قبلی گفتم، پرسادون میتونه شخصیت تازه‌ای تعریف کنه برای خودش.
دیگه یه پیاده‌سازی متن‌باز از توییتر نباشه که به درد گیکا میخوره (لااقل خیلی از کاربران فضای مجازی دربارهٔ مستدان همچین تصوری دارن). خیلی از کاربران فضای مجازی هم دغدغهٔ ترکینگ و حریم خصوصی ندارن

@ahangarha @masoud
و البته مسعود در جای دیگه‌ای تلویحا گفته بود که اصراری به بالا بردن کاربرای پرسادون نداره.
خیلی از کاربرا هم کلا اینجا رو به خاطر خلوتیش دوست دارن.
ولی با احترام به دوستان، به نظر من اینجا زیادی خلوته! اگر مثلا کاربران پلاس به جای اون می.وی که دست کم نسخهٔ وبش پر از باگای زاغارته، میومدن اینجا، امکانات تعامل خیلی بالاتر میرفت و میشد افرادی که هم‌فکر خودمونن رو راحت‌تر پیدا کنیم.
توجه کنید کاربران فعال پلاس شاید تهش صدتا بودن که نصفشون هم اگر میومدن اینجا، استریم پربارتر میشد.

@Athelstan
ممنون از این وقت گذاشتی و این قدر با حوصله نظرت رو گفتی. حرفت رو می‌فهمم، ولی خودم کامل قبولش ندارم. نکتهٔ کلیدی حرفات به نظر من اینه که میگی «دورهٔ وبلاگ‌جماعت به سر اومده.» من این رو می‌فهمم ولی اتفاقاً از این روند کم‌رونق‌شدن وبلاگ‌ها ناراحتم و می‌خوام عوضش کنم! برای همین دوست ندارم به رشد چیزی کمک کنم که رو بیشتر از اینی که هست از رونق بندازه. وبلاگ یعنی نوشته‌های طولانی‌ای که بیشتر از یک ساعت برای نوشتنشون فکر شده و خوندنش بیشتر از پنج ثانیه وقت می‌گیره؛ اینا باید بمونن!

@Athelstan
این که محدودیت رو از ۵۰۰ نویسه بکنیم ۸۰۰ نویسه، دیگه سلیقه‌ایه. به نظر من با همین ۵۰۰ تا کلی می‌شه حرف زد و استدلال و گفتگو کرد. آره، با ۵۰۰ نویسه نمی‌شه مقاله نوشت، که به نظر من با توجه به محیط این‌جا همون بهتر که نشه.
با همهٔ این وجود، من همچنان تابع نظر اکثریت هستم.

برای شرکت در گفتگو وارد حساب خود شوید
پرسادون

با دوستان خود گفتگو کنید و دوستان تازه پیدا کنید. عکس، ویدیو، و نوشته‌های خود را به اشتراک بگذارید. پرسادون یکی از سرورهای شبکهٔ اجتماعی بزرگ ماستدون است و می‌خواهد محیطی ایمن و پایدار برای کاربران فارسی‌زبان باشد. تا وقتی که به سیاست‌های کاربری و شرایط استفادهٔ پرسادون احترام می‌گذارید، از بودن کنار شما در پرسادون خوشحال خواهیم شد.

راهنمای کاربری ماستدون

دربارهٔ پرسادون