دیروز این‌جا یک اتفاق جالبی افتاد که دوست دارم تعریفش کنم. احتمالاً دقت کردید که این‌جا در ماستدون آدم‌ها حساب‌هاشون رو در سرورهای مختلفی می‌تونند ثبت کنند. برای همینه که نشونی حساب من هست masoud@persadon.com و مثلاً نشونی فریام هست pharham@toot.cafe ولی من همچنان نوشته‌های فریام رو در فهرست پیگیری‌هام می‌بینم. معادل این اتفاق در دنیای ایمیل این می‌شه که من روی یاهو ایمیل داشته باشم و فریام روی جی‌میل، ولی همچنان می‌تونیم به همدیگه ایمیل بزنیم.

پی بگیرید

ولی بودن ماستدون حتی یک مرحله هم فراتر میره. آدم‌هایی که روی شبکه‌هایی به جز هم عضو هستند، می‌تونند با کاربرهای ماستدون ارتباط داشته باشند. نمونه‌اش این عکس که دیروز مصطفی @mostafa فرستاد: من از سروری که روش عضو هستم (پرسادون) بازبوقیدمش و چند نفر هم بهش پاسخ دادند. ولی اگر عکس رو در حساب خود مصطفی باز کنید، می‌بینید که محیطش هیچ شباهتی به ماستدون نداره، و خب نباید هم داشته باشه چون ماستدون نیست!
pixelfed.social/p/mostafa/4030

در واقع همهٔ سرورهای ماستدون عضو یک شبکهٔ غیرمتمرکز هستند که از ماستدون هم بزرگ‌تره. همون طور که ایمیل با پروتکل SMTP کار می‌کنه و همهٔ سرورهای ایمیل با این پروتکل سازگار هستن و می‌تونن زبون همدیگه رو بفهمن، ماستدون هم با پروتکل ActivityPub کار می‌کنه و همهٔ شبکه‌های سازگار با این پروتکل با هم سازگارند. یعنی کاربرهای Mastodon و PixelFed و PeerTube و Plume و...

@masoud
ممنون که این مسأله رو عنوان کردی. مثال دیگه‌ش اپراتورهای تلفون هستن. شما ممکن مشترک همراه‌اول باشی و من همراه‌دوم. هرکدوم ممکنه امکانات خاص خودشونو داشته باشن ولی هدف همه‌شون برقراری سرویس ارتباطاتی تو«شبکه مخابرات»ی هست. من میتونم ازطریق خط خودم با همه کسایی که تو این شبکه مخابرات هستن ارتباط برقرار کنم. اکتیویتی‌پاب اینجا مثل اون شبکه و سرویسهای مستادون، پیکسل‌فد و پلروما و.. و البته اینستنسهای بیشمارشون مثل همون اپراتورها هستن.

@masoud
اینجا من دوباره روی غیرمتمرکز تاکید میکنم چون مهمه. برگردیم به مثال، شما اگه از سرویس اوپراتورتون ناراضی بودین، مجبور به ادامه اشتراکتون از اون اوپراتور نیستین و میتونین اوپراتور رو عوض کنین. شما میتونین اگه از امکانات یه اینستنس مستادون ناراضی بودین، یا در مورد ایرانیا اگه یه اینستنس فیلتر شد، به یه اینستنس دیگه برین و هنوز تو شبکه باشید.

@masoud
وقتی اینم درنظر بگیرید هرکسی میتونه واسه خودش یه سرور داشته باشه (که یه مزیت مهم سرویسهای غیرمتمرکز هست)،‌ انتخابهای شما بیشمار خواهد بود و کسی نمیتونه شمارو از شبکه بندازه بیرون.
حالا اینو مقایسه کنید با سرویس متمرکز و منوپولی مثل توییتر. توییتر اگه تصمیم گرفت اکانت شما رو مسدود کنه،‌ یا اگه این شبکه فیلتر شد، ارتباط شما کلا با اون شبکه قطع میشه و به راحتی امکان استفاده از سرویسهاش یا برقراری ارتباط با افراد عضوش رو نخواهید داشت.

@masoud
پیکسل‌فد فکرکنم کمتر از یکماهه که تو شبکه ماستدون وارد شده چون قبل از این عکسها نمیومد.

برای شرکت در گفتگو وارد حساب خود شوید
پرسادون

با دوستان خود گفتگو کنید و دوستان تازه پیدا کنید. عکس، ویدیو، و نوشته‌های خود را به اشتراک بگذارید. پرسادون یکی از سرورهای شبکهٔ اجتماعی بزرگ ماستدون است و می‌خواهد محیطی ایمن و پایدار برای کاربران فارسی‌زبان باشد. تا وقتی که به سیاست‌های کاربری و شرایط استفادهٔ پرسادون احترام می‌گذارید، از بودن کنار شما در پرسادون خوشحال خواهیم شد.

راهنمای کاربری ماستدون

دربارهٔ پرسادون