دیروز این‌جا یک اتفاق جالبی افتاد که دوست دارم تعریفش کنم. احتمالاً دقت کردید که این‌جا در ماستدون آدم‌ها حساب‌هاشون رو در سرورهای مختلفی می‌تونند ثبت کنند. برای همینه که نشونی حساب من هست masoud@persadon.com و مثلاً نشونی فریام هست pharham@toot.cafe ولی من همچنان نوشته‌های فریام رو در فهرست پیگیری‌هام می‌بینم. معادل این اتفاق در دنیای ایمیل این می‌شه که من روی یاهو ایمیل داشته باشم و فریام روی جی‌میل، ولی همچنان می‌تونیم به همدیگه ایمیل بزنیم.

ولی بودن ماستدون حتی یک مرحله هم فراتر میره. آدم‌هایی که روی شبکه‌هایی به جز هم عضو هستند، می‌تونند با کاربرهای ماستدون ارتباط داشته باشند. نمونه‌اش این عکس که دیروز مصطفی @mostafa فرستاد: من از سروری که روش عضو هستم (پرسادون) بازبوقیدمش و چند نفر هم بهش پاسخ دادند. ولی اگر عکس رو در حساب خود مصطفی باز کنید، می‌بینید که محیطش هیچ شباهتی به ماستدون نداره، و خب نباید هم داشته باشه چون ماستدون نیست!
pixelfed.social/p/mostafa/4030

نمایش رشته
پیگیری

در واقع همهٔ سرورهای ماستدون عضو یک شبکهٔ غیرمتمرکز هستند که از ماستدون هم بزرگ‌تره. همون طور که ایمیل با پروتکل SMTP کار می‌کنه و همهٔ سرورهای ایمیل با این پروتکل سازگار هستن و می‌تونن زبون همدیگه رو بفهمن، ماستدون هم با پروتکل ActivityPub کار می‌کنه و همهٔ شبکه‌های سازگار با این پروتکل با هم سازگارند. یعنی کاربرهای Mastodon و PixelFed و PeerTube و Plume و...

برای شرکت در گفتگو وارد حساب خود شوید
پرسادون

با دوستان خود گفتگو کنید و دوستان تازه پیدا کنید. عکس، ویدیو، و نوشته‌های خود را به اشتراک بگذارید. پرسادون یکی از سرورهای شبکهٔ اجتماعی بزرگ ماستودون است و می‌خواهد محیطی ایمن و پایدار برای کاربران فارسی‌زبان باشد. تا وقتی که به سیاست‌های کاربری و شرایط خدمات پرسادون احترام می‌گذارید، از بودن کنار شما در پرسادون خوشحال خواهیم شد.

راهنمای کاربری ماستودون در ویکی‌کتاب

دربارهٔ پرسادون