پی بگیرید

ظهر شنبه ۲۳ مارس تو مونیخ قراره بریم تظاهرات! علیه قانون تازهٔ کپی‌رایت اتحادیهٔ اروپا موسوم به . امروز از یه سطل آشغال بزرگ تو شرکتمون دو تا تیکه مقوای سفید بزرگ (برای نوشتن شعار!) پیدا کردم. تمام راه به سمت خونه رو هم داشتم فکر می‌کردم روش چی بنویسم! یه ایده برای شعار دارم که فکر کنم بدک نیست... 😀
saveyourinternet.eu

@masoud آها بالاخره پیداش کردم. مطمئن بودم در موردش نوشتی. می‌تونی یه کم به زبان ساده برای ما توصیح بدی مشکل چیه؟ این قانون قراره دقیقا چی رو محدود کنه؟

@masoud این سایت را مفید یافتم در پاسخ به سوالاتم که زود پرسیده بودم 😅
boingboing.net/2019/02/23/marc

@farnoush
این قانون تاز که هفتهٔ دیگه براش در پارلمان اروپا رأی‌گیری می‌شه می‌تونه اینترنت رو به فنا بده.

بند ۱۱ و مخصوصاً ۱۳ این قانون اصل مشکل هستن. (تو شبکه‌های اجتماعی دنبال بگردید.) بند ۱۳ می‌گه که هر کسی روی هر سایتی که بخواد چیزی باربگذاره (آپلود کنه) باید محتوایی که می‌فرسته پیش از فرستادن از نظر کپی‌رایت چک بشه، نه پس از بارگذاری (جوری که الان هست). و این شامل همه می‌شه، از ویدیوهای یوتیوب بگیرید تا حتی کامنت‌های یک وبلاگ.

از شصتاد جنبهٔ مختلف این مسئله مشکل ایجاد می‌کنه، از آزادی بیان بگیر تا اشتباه الگوریتم‌های تشخیص کپی‌رایت، تا نقض حریم خصوصی، تا هزینهٔ اضافه برای همهٔ کسانی که سایت دارن، تا حتی تناقض‌هایی که با خود قانون کپی‌رایت پیش میاد. برای شرکت‌ها اروپایی هم به طور خاص بد می‌شه در برابر رقیب‌های امریکایی.

الان نفعش ظاهراً برای شرکت‌های بزرگ رسانه‌ایست ، ولی ظرف چند سال همه چیز آخرش به نفع شرکت‌های فناوری می‌شه که «سرویس چک‌کردن محتوای کاربران» رو ارائه می‌دن و ما همه باید ازشون این سرویس رو بخریم، حتی اگه فقط یک سایت یا وبلاگ کوچیک داشته باشیم. یعنی شیر اینترنت از سمت کاربرها هم میره زیر دست این‌ها.

برای شرکت در گفتگو وارد حساب خود شوید
پرسادون

با دوستان خود گفتگو کنید و دوستان تازه پیدا کنید. عکس، ویدیو، و نوشته‌های خود را به اشتراک بگذارید. پرسادون یکی از سرورهای شبکهٔ اجتماعی بزرگ ماستدون است و می‌خواهد محیطی ایمن و پایدار برای کاربران فارسی‌زبان باشد. تا وقتی که به سیاست‌های کاربری و شرایط استفادهٔ پرسادون احترام می‌گذارید، از بودن کنار شما در پرسادون خوشحال خواهیم شد.

راهنمای کاربری ماستدون

دربارهٔ پرسادون