کمی طولانی هست، ولی به نظر من حرف‌های خیلی بنیادی‌ای برای و امروز داره می‌زنه.

گفتگوی عباس عبدی با روزنامهٔ اعتماد:
چه باید کرد؟ اصلاح پنج سیاست متناقض

telegra.ph/%DA%86%D9%87-%D8%A8

@masoud اینا هم احتمالا بخشی از خیز بلند دوستان برای انخابات‌های پیش رو باشه

پیگیری

@isolatedvan
دلیل این همه بدبینی و حس منفی رو نمی‌فهمم. من حرفی که توش گفته شده برام جالب بود، مستقل از انگیزه‌اش و حتی گوینده‌اش.
یک لحظه تصور کن، اگر کسی که سال‌های متمادی در فضای سیاست ایران زندگی و تحلیل و بازی کرده، اگه بخواد یک تحلیل دلسوزانه از شرایط بکنه و چند تا راهکار بنیادی برای بهبود اوضاع بده، در چه حالتی هست که انگ «خیز برای انتخابات پیش رو» رو بهش نچسبونی؟
مگه سیاست در حالت ایده‌آلش ادامهٔ اخلاق ولی در فضای عمومی نیست؟ چرا بیاییم هر جرقه‌ای از این تصویر ایده‌آل رو خفه کنیم؟

@masoud مسعود جان آخه نویسنده مطلب یه عضو موثر و حتی سیاست‌گذار یه جریان سیاسی کشوره با رزومه مشخص. نمی‌شه حرفی که می‌زنه رو جدا از عملکرد جریانی که بهش تعلق داره دونست. همین طور که از اقدامات نادرست جناح اصلاحات در طول ۴۰ سال گذشته ( از نقش داشتن در اشغال سفارت آمریکا تا حمایت بی چون و چرا از دولت روحانی) دفاع می‌کنه و می‌کنن. اخیرا هم صداهایی مبنی بر اصلاحات ساختاری از این جناح داره به گوش می‌رسه که با توجه عملکردشون فکر نکنم جدی گرفتن این حرف‌ها دردی از ما رو دوا کنه

@isolatedvan
«نویسنده مطلب یه عضو موثر و حتی سیاست‌گذار یه جریان سیاسی کشوره با رزومه مشخص»
کاملاً درست میگی. و این دقیقاً ویژگی‌هاییه که به کسی صلاحیت می‌ده دربارهٔ سیاست و جامعهٔ ایران تحلیل قابل اعتنایی ارائه بده. وگرنه قرار بود تحلیل برادرزادهٔ چهارسالهٔ من رو بخونیم؟!
سؤالم رو تکرار می‌کنم: در چه حالتی هست که تحلیل سیاسی‌ای رو از آدم باتجربه‌ای در سیاست بشنویم ولی برچسب «خیز برای انتخابات پیش رو» رو بهش نچسبونیم؟

@isolatedvan
من فکر می‌کنم خیلی از تحلیل‌های سیاسی، بیانیه‌ها، و نامه‌های سرگشاده که گروه‌های سیاسی مختلف منتشر می‌کنن، توشون حرف‌های دلسوزانه و عمیقی هست.
ما و فقط ما نیستیم که دلسوز جامعه و وضع کشورمونیم. به نظر من باید سطح رواداری‌مون رو بالاتر ببریم تا بتونیم کمی هم که شده دربارهٔ اوضاع و در فضای عمومی گفتگو کنیم. که بتونیم تحلیل‌های دیگران رو بخونیم و در موارد خیلی مشخص و ملموس درباره‌اش حرف بزنیم و تأیید یا تکمیل یا نقدش کنیم.

@masoud @isolatedvan
با مسعود موافقم. من مطالعه‌ام متاسفانه کمه. اما در این کم، سعی می‌کنم متنوع بخونم. ما حتی نیاز داریم بدونیم در مغز و ذهن دشمن‌مون هم چی می‌گذره چه برسه به هم‌وطنی که با او اختلاف نظر ولو جدی داریم.

تنها راه‌کار برون‌رفت کشور از این وضعیت، تقویت شنیدن است. ما به گفتوگو نیاز نداریم، به گفت و شنود نیاز داریم. همه باید حرف‌های هم رو بشنویم تا بتونیم درک کنیم هم دیگه رو. و قطعا کسی که ۴۰ سال ولو گند زده باشه به مملکت، یک گنجینه تجربیات است.

@masoud اینکه باید تحلیل رو از اهلش خواست صحیح. حرفی هم درش نیست. اما باز هم می‌گم نمی‌شه فرد تحلیلگر رو خارج از وابستگی سیاسی، طبقاتی و ایدئولوژیکش به صرف چیزی که ارائه می‌ده دونست. به نظر من در میان تحلیلگران هستند کسانی که به دور از «خیز بلند برای انتخابات پیشرو» و در جهت منافع مردم می‌نوسیند. انتخاب شخصی من قطعا به جای وابشتگان جریان اصلاحات آن‌ها خواهند بود.

@isolatedvan
ممنون از پاسخت. پس دوست دارم چنین تحلیل‌هایی رو که می‌گی بخونم.

@masoud همین سایت میدان که دنبالش می‌کنی کم از این نوع تحلیل‌ها نداره

@isolatedvan @masoud
در عرصه‌هایی که مربوط به اجتماع و سیاست می‌شود (حتی تاریخ) قطعا نباید حرف‌ها را بدون توجه به خواست‌گاه ایدئولوژیک و نگاه سیاسی و اجتماعی فرد گوینده شنید. توجه به این نکته هم ضروری است که درک من نوعی از یک صحبت، بسته به نگاه و درک سیاسی/اجتماعی من در زمان حال، می‌تواند با درک شما و یا حتی خود من در سالیان گذشته تفاوت داشته باشد.

اما این مساله نباید به این نتیجه منتهی شود که به صورت کلیشه‌ای حرف افراد را فهم کنیم.

ضمن اینکه عبدی، در این سال‌ها مدام نوشته و می‌نویسد.

@isolatedvan @masoud
قطعا صحبت‌ها و مواضع یک نیروی سیاسی رو نباید و نمی‌شه جدا از عملکرد او بررسی کرد. اما این موضوع نباید باعث بشه نگاه سطحی به حرف‌ها داشته باشیم.

حتی عملکرد یک نیروی سیاسی را هم نباید بدون در نظر گرفتن شرایط زمانی تحلیل کرد. افکار و عملکرد همه ما، به شدت متاثر (اگر نگوییم محصول) از شرایط بیرونی است. نباید به راحتی اظهارات یک نفر رو به خاطر یک اقدام در شرایط خاصی در ۲۰، ۳۰ یا ۴۰ سال پیش، نادیده گرفت. (و بالعکس)

برای شرکت در گفتگو وارد حساب خود شوید
پرسادون

با دوستان خود گفتگو کنید و دوستان تازه پیدا کنید. عکس، ویدیو، و نوشته‌های خود را به اشتراک بگذارید. پرسادون یکی از سرورهای شبکهٔ اجتماعی بزرگ ماستودون است و می‌خواهد محیطی ایمن و پایدار برای کاربران فارسی‌زبان باشد. تا وقتی که به سیاست‌های کاربری و شرایط خدمات پرسادون احترام می‌گذارید، از بودن کنار شما در پرسادون خوشحال خواهیم شد.

راهنمای کاربری ماستودون در ویکی‌کتاب

دربارهٔ پرسادون