پیگیری

چرا فقط فرانسه؟ چرا اینستکس؟ من نمی‌فهمم چرا نمی‌شه که همزمان بانک‌های *مرکزی* آلمان، فرانسه، و انگلیس یه خط اعتباری یا یه حساب مشترک برای معامله با ایران باز کنن؟ مگه نمی‌گن مخالف خروج امریکا از برجام هستند؟ مگه ندیدن که صنعت‌های بزرگشون (زیمنس و ایرباس و...) مجبور شدن با خفت و خواری معامله‌های پرسودی رو که بعد از برجام با ایران بسته بودند لغو کنن؟ یعنی می‌ترسن که امریکا یکی از بمب‌های هسته‌ای رو که در خاک آلمان داره منفجر کنه؟ کم‌کم دارم قانع می‌شم که از همین می‌ترسن.

@masoud حالا خود دولتا که از آمریکا حساب می‌برن شرکتا هم مشکل دارن. آمریکا بهشون میگه یا با ما کار کنید یا با ایران. هیچکس هم بازار آمریکا رو ول نمیکنه بیاد ایران

@Nima_sh
نه خب تا جایی که من می‌فهمم نکتهٔ چیزی مثل اینستکس این بود که شرکت‌ها قانوناً طرف معامله با ایران نباشند و با اینستکس معامله کنند و همهٔ مسئولیت معامله با ایران بیفته روی دوش اینستکس (و در واقع دولت‌های اروپایی). آره خب از شرکت‌ها انتظاری نمی‌ره، ولی از دولت‌ها چرا. تعجب من از اینه که سه تا کشور بزرگ اروپایی اگه چنین اقدام هماهنگی رو که من گفتم انجام بدن، امریکا هیچ کاری نمی‌تونه جلوشون بکنه.

@Nima_sh
و این کار هم مستقیماً براشون نفع اقتصادی داره (زیمنس و ایرباس و پژو و...) و برای رضای خدا (یا حفظ اعتبار توافق‌های بین‌المللی) نخواهد بود که همچین انتظاری هم من ازشون ندارم...

خب البته حتماً من چیزی از روابط قدرت بین اروپا و امریکا نمی‌فهمم، وگرنه این اتفاق می‌افتاد.

@masoud
اروپا بیشتر از این حرفا وابسته‌س به آمریکا.
خدمات اجتماعی و بهداشت و درمان رایگانی که شما تو آلمان ازش بهره‌مندی، از برکت اینه که ایالات متحده وظیفه پشتیبانی از اروپا رو در برابر روسیه بر عهده گرفته و این دولتا خرجی برای ارتش‌هاشون نمیکنن. ارتشاشون عملا وظیفه‌شون اینه که در صورت جنگ اون قدری مقاومت کنن که آمریکاییا برسن!

@masoud نه دیگه اینستکس قرار بود فقط برا غذا و دارو باشه. شرکتا اگه بخوان از اون استفاده کنن آمریکا تحریمشون میکنه

برای شرکت در گفتگو وارد حساب خود شوید
پرسادون

با دوستان خود گفتگو کنید و دوستان تازه پیدا کنید. عکس، ویدیو، و نوشته‌های خود را به اشتراک بگذارید. پرسادون یکی از سرورهای شبکهٔ اجتماعی بزرگ ماستودون است و می‌خواهد محیطی ایمن و پایدار برای کاربران فارسی‌زبان باشد. تا وقتی که به سیاست‌های کاربری و شرایط خدمات پرسادون احترام می‌گذارید، از بودن کنار شما در پرسادون خوشحال خواهیم شد.

راهنمای کاربری ماستودون در ویکی‌کتاب

دربارهٔ پرسادون