مستقل از نقش مثبت یا منفی آقای ناظمی @amirnazemy در قطع سراسری اینترنت در هفته‌های پیش، این نوشتهٔ ایشون به نظر من خیلی مهمه و بار مسئولیتش (به درستی) روی دوش ماست، به ویژه ماهایی که کسب‌وکاری در ایران داریم یا از اوضاع کسب‌وکارها (هم از نظر فنی و هم از نظر سیاست‌گذاری) باخبریم.

⚛️مسوولیت فراتر از حق رای
virgool.io/@nazemi/%EF%B8%8F%D

@amirnazemy
از مقدمهٔ طولانی و کمی حوصله‌سربرش که بگذریم، حرف اصلی ایشون اینه که ما می‌تونیم در قضیهٔ اینترنت «بازیگری غیرمستقیم» داشته باشیم.

بخشی از نوشته:
بروزنارضایتی اجتماعی و به دنبال آن ناآرامی و اغتشاش زمینه‌ای آماده را برای کسانی فراهم می‌کند که زمانی در رویای خود قطع اینترنت را آرزو می‌کنند. آنان بر بال‌های این بحران سوار شده و از موقعیت به منظور پیش‌برد آرزوی دیرین خود عمل می‌کنند. همان‌گونه که برخی دیگر از گروه‌ها به دنبال آزادی ارتباطات هستند....

نمایش رشته

@amirnazemy

گروه نخست با ارائه گزارش‌هایی که منفعت قطع را بیش از اندازه و هزینه‌های آن را کمتر از واقعیت نشان می‌دهد، بازیگران را متقاعد می‌کنند تا بر قطع اینترنت رای دهد.

بازیگران غیرمستقیم بیش از هر زمانی می‌توانند در تصمیم‌گیری تاثیرگذار باشند. تولید «برآوردهای واقع‌بینانه» از منافع و هزینه‌های یک تصمیم می‌تواند به بهبود فرآیند تصمیم‌گیری و هم‌زمان ارتقاء وضعیت منجر شود.

نمایش رشته

@amirnazemy
برآوردهای واقع‌بینانه به این ترتیب یک مسوولیت اجتماعی برای هر یک از دستگاه‌ها است. هرگونه‌ای از لکنت زبان در شناخت صریح این هزینه‌ها یا منفعت‌ها می‌تواند ما را به سمت تصمیم‌گیری‌های کلان اشتباه سوق دهد.

نمایش رشته

@masoud @amirnazemy
ببین مسعور جان من واقعا از شما انتظار نداشتم. این داستانا رو چرا اصلا بهش اهمیت میدی؟ ببین اصلا بحث هزینه و منفعت نیست که. کدوم منفعت؟ قطع کردن اینترنت هشتاد میلیون نفر در سال 2019 میتونه به راحتی جنایت حساب بشه اونم در حالی که هنوز اینترنت یه بخشایی از ایران قطعه. چه نفعی این میتونه داشته باشه برای مردم؟ به جز خفقان و قطع دسترسی به دنیای آزاد؟ شما یه نگاه به تیتر های روزنامه های اروپایی بزن ببین چه جوری این رو تفسیر کردن

@masoud @amirnazemy
این جناب ناظمی و رییسش هردو در این قضیه متهمن و هیچ جوره هم نمیتونن از زیرش دربرن حتما هم باید برای این اتفاق جواب سختی بدن
الان مثلا اومدن درستش کنن میگه لایحه ببریم مجلس که در چه شرایطی و چه جوری قطع کنیم اینترنت رو به جای اینکه لایحه ببرن که اصلا کسی حق نداره قطع کنه اینترنت رو.
این آقایون هم اگه واقعا نمیخوان مسئولیت قبول کنن همون روز اول باید جمیعا استعفا میدادن نه اینکه الان کی بود کی بود من نبودم راه انداختن.

پیگیری

@Nima_sh @amirnazemy
با حرفت موافقم که قطع اینترنت در این دوره و زمونه می‌تونه جنایت محسوب بشه. ولی واقعیت موجود اینه که حکومتی داریم که این کار رو کرده و شاید باز هم بکنه. باز هم دو تا راه داریم: اولی گروه چریکی مسلحانه و لابی برای حمله به ایران و از این قبیل، و دومی زیاد کردن یا در واقع روشن کردن هزینهٔ زیاد چنین تصمیمی برای مردم و حتی خود حکومت؛ این که نگذاریم چنین کاری عادی بشه؛ این که رسماً بگیم که این اتفاق چه قدر واقعاً هزینه داره.

@masoud @amirnazemy
اره نباید بذاریم اتفاق بیفته باید هزینه رو برد بالا نباید از منفعت صحبت کرد.
سرویس های ایرانی نباید سرورهاشون رو منتقل کنن داخل نباید همکاری کنن تو این پروژه لعنتی اینترنت ملی. باید در سطح جهانی مطرح بشه اطلاع رسانی بشه که هزینه بین المللی هم داشته باشه برای حکوت.
اتفاقا هیچ همکاری نباید با ناظمی یا اون رییسش انجام بشه که بتونن دفعه دیگه راحتتر قطع کنن و بعد بیان پز بدن که تونستیم و ...

برای شرکت در گفتگو وارد حساب خود شوید
پرسادون

با دوستان خود گفتگو کنید و دوستان تازه پیدا کنید. عکس، ویدیو، و نوشته‌های خود را به اشتراک بگذارید. پرسادون یکی از سرورهای شبکهٔ اجتماعی بزرگ ماستودون است و می‌خواهد محیطی ایمن و پایدار برای کاربران فارسی‌زبان باشد. تا وقتی که به سیاست‌های کاربری و شرایط خدمات پرسادون احترام می‌گذارید، از بودن کنار شما در پرسادون خوشحال خواهیم شد.

راهنمای کاربری ماستودون در ویکی‌کتاب

دربارهٔ پرسادون