پیگیری

نوشتهٔ تازهٔ ام:
دولت و نرم‌افزارهای آزاد: یک چشم‌انداز آرمانی
masoud.abkenar.net/blog/fa/202

@masoud
دولت ما که فعلن داره نرم‌افزاری های بومیش رو بهمون تحمیل میکنه! اما مردم، وقتی من توی جمع‌هایی که از دنیای کامپیوتر به دورن صحبت کردم اصلا واسشون فرقی نداره که آزاد باشه یا غیر آزاد! فقط میخوان کارشون راه بیفته. نمیدونم چه جوری میتونم این افراد رو قانع کنم که به دنیای آزاد مهاجرت کنند. هیچ بحث و تشویقی اثرگذار نیست درشون!

@iamhabenula
برای مردم عادی کاربرد مهمه ولی #حریم_خصوصی هم به همون اندازه مهمه. توجه کن که با وجود فیلتر شدید باز مردم از تلگرام استفاده می‌کنن. تأکید روی حریم خصوصی خودش یه تبلیغه.
@masoud

@Maahaan @masoud
مشکل همین‌جاست! طرف با حریم خصوصی مشکل نداره. همه میگن مگه ما چی داریم که حالا بخوان بهش دسترسی داشته باشن؟ یه بار به یکی گفتم اگه واست مهم نیست گوشیت رو یک ساعت با همه رمزا بهم بده! داد! گفت بیا واسه خودت😂

@iamhabenula
😆 می‌دونم چی میگی. خوب اون آدم اون مسیر رو انتخاب کرده. از طرفی آینده‌ی شبکه‌های اجتماعی داره به سمت غیرمتمرکز شدن پیش میره و خواه ناخواه همه تو همین مسیر میفتن.
@masoud

@Maahaan
@iamhabenula
می‌شه به آدم‌های بی‌تفاوت به آزادی نرم‌افزار یک حرف دیگه هم گفت: این که این اپ‌ها یا سرویس‌ها هر لحظه ممکنه شما رو بندازن بیرون؛ به خاطر تحریم یا به خاطر این که ناگهان پولی بشن یا به خاطر این که ادعا کنن شما قوانین کاربری اپ یا سرویس رو نقض کردین یا هزار دلیل دیگه.

@Maahaan @iamhabenula
چون نرم‌افزار غیرآزاد هیچ وقت مال شما نیست، بلکه نمایندهٔ یه نفر دیگه است توی جیب یا روی میز کار یا محیط خصوصی شما.

@masoud
آره با این حرفت هم موافقم. نکته جالب اینجاست که اکثر اپ‌های تولید داخل همین الآنشم پولی هستن! و اگه انحصاری بشن که دیگه هیچی.
@iamhabenula

@iamhabenula
تلاش نکن قانع‌شون کنی. موارد مهم رو، ساده و قابل درک و قابل لمس براشون بگو.
سخته بعد از چند ده سال زندگی در دنیای انحصارزده، درک کنند که این حرف‌ها، واقعی است.

طچری بگو که بعدا (شش ماه بعد، یک سال بعد) اگر با مشکل مواجه شدند، حرف تو رو به یاد بیارن

من خودم اوایل فکر می‌کردم استالمن، یه آدم خل‌وضع پریشان‌گی دچار توهم توطئه است. مدتی گذشت تا دیدم حرفش ارزش شنیدن بیشتر داره. بیشتر شنیدم و تصمیم گرفتم بشم اینی که الان هستم.
@masoud

@iamhabenula
باید به رویه دولت اعتراض کنیم. باید به دولت راهکار بدیم. باید این راه‌کارها رو تبدیل به مطالبه عمومی کنیم.

زمان (چندین سال) و انرژی می‌گیره از ما. اما هر چه دیرتر شروع کنیم، دیرتر به نتیجه می‌رسیم
@masoud

@masoud
دستت درد نکنه مسعود
ترجمه خوب و روانی بود

برای شرکت در گفتگو وارد حساب خود شوید
پرسادون

با دوستان خود گفتگو کنید و دوستان تازه پیدا کنید. عکس، ویدیو، و نوشته‌های خود را به اشتراک بگذارید. پرسادون یکی از سرورهای شبکهٔ اجتماعی بزرگ ماستودون است و می‌خواهد محیطی ایمن و پایدار برای کاربران فارسی‌زبان باشد. تا وقتی که به سیاست‌های کاربری و شرایط خدمات پرسادون احترام می‌گذارید، از بودن کنار شما در پرسادون خوشحال خواهیم شد.

راهنمای کاربری ماستودون در ویکی‌کتاب

دربارهٔ پرسادون