وقتی بدونیم که عضو شدن و ارتباط در شبکه‌های پیام‌رسانی این روزها چه‌قدر ساده است، این که گروه طرف‌داران و فعالان نرم‌افزار آزاد روی یک شبکهٔ متمرکز باشه به نظر من کمی غم‌انگیزه. بله، نامتمرکزبودن جزئی از تعریف نرم‌افزار آزاد نیست و تلگرام هم نرم‌افزارش آزاده، ولی همه‌مون می‌دونیم که فلسفهٔ پشت جنبش نرم‌افزارهای آزاد داشتن حق کنترل روی زندگی کامپیوتریه، و با این فلسفه، نامتمرکز به متمرکز در شرایط برابر ترجیح داره.

به نظر من تا وقتی جامعهٔ هدف یک گروه اینترنتی آدم‌های عادی *نیستند* و هدف این است که طرف‌دارهای نرم‌افزار آزاد با هم گفتگو کنند، یعنی تا وقتی که نباید ملاحظهٔ آدم‌هایی را بکنیم که بلد نیستند یا نمی‌خواهند دربارهٔ چیزهای کامپیوتری به خودشان سختی بدهند، باید گروه روی یک شبکهٔ نامتمرکز باشد.

ترجیح من همیشه XMPP است، و ظاهراً ترجیج مصطفی Matrix. ولی هر دو بهتر از تلگرام هستند.

پیگیری

روش عضو شدن و ارتباط در شبکه‌های پیام‌رسانی مزبور:

راهنمای عملی پیام‌رسانی غیرمتمرکز
masoud.abkenar.net/blog/fa/201

@masoud
میدونی من با پیام‌رسان‌های غیر متمرکز موافقم ولی تا اینجا کار با این پیام‌رسان‌ها یا شبکه‌های اجتماعی برای مخاطب معمولی ساده نیستن. مثلا تلگرام یا اینستاگرام رو ببین.‌ تو این شبکه‌ها به راحتی میشه عضو شد و مخاطب‌ها رو پیدا کرد. این برای یه فرد عادی خیلی مهمه.
به خاطر همین تا وقتی دردسترس بودن و کاربرپسند بودن یه نرم‌افزار اولویت نباشه همه می‌چسبن به همون اپ‌های متمرکز ولی راحت‌تر!.

@Maahaan
ثبت نام و پیدا کردن دیگران روی این بسترها هم راحته که!
@masoud

@ahangarha
اگه راحته که پس اون بحث پیدا کردن دیگران منتفیه.
@masoud

برای شرکت در گفتگو وارد حساب خود شوید
پرسادون

با دوستان خود گفتگو کنید و دوستان تازه پیدا کنید. عکس، ویدیو، و نوشته‌های خود را به اشتراک بگذارید. پرسادون یکی از سرورهای شبکهٔ اجتماعی بزرگ ماستودون است و می‌خواهد محیطی ایمن و پایدار برای کاربران فارسی‌زبان باشد. تا وقتی که به سیاست‌های کاربری و شرایط خدمات پرسادون احترام می‌گذارید، از بودن کنار شما در پرسادون خوشحال خواهیم شد.

راهنمای کاربری ماستودون در ویکی‌کتاب

دربارهٔ پرسادون