به افراد جدید آدرس پروتون-میل رو می‌دم ولی ثبت‌ نام کردنا هنوز با جیمیله عمومن. مشکل اینه که پروتون به من ۵۰۰ مگ فضا کلن داده و خب این کسب و کارها و باقی فعالان اگر بخوان ایمیل بدن،‌ سه سوته پر می‌شه. فکر می‌کردم موتور جستجو رو سختتر بتونم جایگزین کنم، اما ایمیل داره بیشتر درد سر می‌شه.

باید دوباره گزینه‌های دیگه رو بررسی بکنم. شایدم بتونم یه جوری حساب پروتونم رو ارتقا بدم.

در کل همچنان درحال #گوگل_زدایی ... .

@ahangarha
درکل به نظر میاد هرچی اون ابزار به طور مستقیم به دیگران هم بستگی داشته باشه، جایگزین کردنش سخت‌تر می‌شه.

@rekemo
شاید مهم‌ترین مشکل ایمیل اینه که اگر از جای شناخته‌شده‌ای نباشه، به عنوان هرزنامه شناخته می‌شه.

@ahangarha @rekemo اگه استانداردها رعایت شده باشن، مشکلی پیش نمی‌آد

@danialbehzadi
رعایت استانداردها به صورت شخصی و برای عموم واقع‌بینانه نیست.
@rekemo

پیگیری

@ahangarha @danialbehzadi @rekemo
حتی اگه همهٔ استانداردها هم رعایت شده باشن، قلدرهای اینترنت ایمیلت رو هرزنامه می‌شمارن، چون زورشون می‌رسه. شرح خوبی از این مشکل رو یکی این‌جا نوشته:
Google Is Eating Our Mail
news.ycombinator.com/item?id=1

@ahangarha @danialbehzadi @rekemo
سرور ایمیل شخصی من *حتی بیشتر از سرورهای گوگل* استانداردهای رایج امنیتی ایمیل مثل STARTTLS DKIM DANE DMARC رو پیاده کرده. (به کمک سایت mecsa.jrc.ec.europa.eu اثباتش راحته). ولی با این وجود وقتی به نشونی‌های جی‌میل چیزی می‌فرستم میره تو پوشهٔ هرزنامه.

@ahangarha @danialbehzadi @rekemo
ولی با سرورهای دیگه معمولاً مشکلی ندارم. از همین سرور ایمیلم به نشونی‌های دولتی (آلمان)، بانک‌ها، بیمه‌ها، و شرکت‌های مستقل ایمیل می‌فرستم و همیشه ایمیلم رو دریافت می‌کنن بی مشکل.

از یک جایی به بعد به این نتیجه رسیدم که مشکل از من نیست، و اگر کسی روی جی‌میل حساب ساخته و ایمیل‌های من (و بقیهٔ کسانی که سرور ایمیل مستقل دارن) براش می‌ره تو پوشهٔ هرزنامهٔ جی‌میل، اون باید ایمیلش رو عوض کنه نه من.

@masoud @ahangarha @danialbehzadi

حتی پیام‌هایی که از طرف وبسایت وردپرسی خودم میاد رو جیمیل هرزنامه حساب می‌کنه یکی در میون‌:(
ولی پروتون-میل رو عین آدم دریافت می‌کنه :)

مشکل اینه که افرادی که از مثلن جیمیل استفاده می‌کنن، عقیده‌ دادن اصلح‌ترین گزینه همینه.

@rekemo @ahangarha @danialbehzadi
خلاصهٔ ماجرا از نظر من اینه که اگر می‌تونی، به کمک mailinabox.email سرور ایمیل شخصی خودت رو بساز. من فکر کنم از یک سال پیش که سرور ایمیل خودم رو با این ساختم، تا حالا حتی یک بار هم به سرور ssh نکردم، از بس که بی‌نقص کار می‌کنه و خودش گزارش‌های روزانه و هفتگی از وضعیت سلامت سرور برات می‌فرسته. یعنی نمی‌تونم چیزی بهتر ازش رو تصور کنم.

@rekemo @ahangarha @danialbehzadi
دربارهٔ مشکل با جی‌میل هم، من به این موضوع به چشم یک فرصت برای گسترش آگاهی‌ها نگاه می‌کنم و نه تهدید. فکر کنم تا حالا یک یا دو بار پیش اومده که مجبور شدم بعد از فرستادن ایمیل به نشونی جی‌میل، از نشونی جی‌میل خودم یک نامهٔ کوتاه برای یارو بفرستم و مشکل رو توضیح بدم و به یارو بگم که پوشهٔ هرزنامه‌هات رو چک کن.

@rekemo @ahangarha @danialbehzadi
حتی الان به ذهنم رسید که می‌تونم (می‌تونیم) یک متن آماده درست کنیم که کوتاه و روشن و تأثیرگذار باشه و اون رو به عنوان الگوی استاندارد در چنین مواردی بفرستم.

برای شرکت در گفتگو وارد حساب خود شوید
پرسادون

با دوستان خود گفتگو کنید و دوستان تازه پیدا کنید. عکس، ویدیو، و نوشته‌های خود را به اشتراک بگذارید. پرسادون یکی از سرورهای شبکهٔ اجتماعی بزرگ ماستودون است و می‌خواهد محیطی ایمن و پایدار برای کاربران فارسی‌زبان باشد. تا وقتی که به سیاست‌های کاربری و شرایط خدمات پرسادون احترام می‌گذارید، از بودن کنار شما در پرسادون خوشحال خواهیم شد.

راهنمای کاربری ماستودون در ویکی‌کتاب

دربارهٔ پرسادون