یک هفته زمان هست برای درج پیشنهادات و اعلام آمادگی برای حضور در بخشی از طرحی که برای #روز_آزادی_نرم‌افزار در نظر گرفته‌ام.

gitlab.com/azad-on/sfd99-plan/

طرح، با محوریت مشارکت است و طوری است که هم گروهی پیش می‌رود و هم انفرادی و تک نفره.

#SFD99

پیگیری

@ahangarha
خیلی عالیه که این کار رو داری می‌کنی و زحمت ساماندهی کار رو می‌کشی. امیدوارم آدم‌های دیگه وارد میدون بشن، به‌ویژه این که خیلی از موردهایی که نوشتی نیاز به هیچ پیش‌زمینه‌ای نداره و علی‌الاصول هر کسی با صرف حوصله و وقت می‌تونه انجامشون بده.

@ahangarha
فقط یه چیزی برام مبهمه: نمود بیرونی این مشارکت‌ها به طور خاص برای گرامی‌داشت این روز چه جوری می‌شه؟ مثلاً دربارهٔ این:
gitlab.com/azad-on/sfd99-plan/ (بهبود نقشه آزاد اوپن‌استریت‌مپ)، هر کسی مشارکتی می‌کنه. چه جوری می‌شه یک حس همکاری گروهی و حالت جشن (شبیه وقتی که آدم‌ها در دنیای فیزیکی دور هم جمع می‌شن و جشن می‌گیرن) به این فعالیت داد؟ یا چه جوری می‌شه در جامعه بازتابش داد؟

@masoud
ایده من این بوده و هست که اگر افراد دیگه هم بیان پای کار برای مشارکت، می‌تونیم اهداف عینی و قابل اندازه‌گیری تعیین کنیم و طی روز، با پیشرفت‌شون، به طور تقریبا زنده، نتایج پیشرفت رو روی وب‌گاه رویداد و همچنین شبکه‌های اجتماعی هم‌رسانی کنیم. در برخی موارد، اهدافی تعیین کرده‌ام.

خاص OSM هم می‌شه تصویر منطقه را پیش و پس از مشارکت (که با هشتگ #SFD99 و #SodtwareFreedomDay2020 انجام می‌شه) رو تهیه و منتشر کرد.

در پایان روز هم می‌شه گزارشی از مشارکت‌ها و تعداد مشارکت‌کنندگان تهیه و منتشر کرد. البته اگر طرح دیگه.ای هم باشه من استقبال می‌کنم. اما تا شنبه فقط وقت هست برای نهایی کردن تصمیمات.

@ahangarha @masoud
اگر برای برگزاری این ایده نیاز به آموزش یا همکاری بود من هستم

@DearRude @ahangarha
برای مشارکت در OSM من که شدیداً نیاز به آموزش دارم! تا حالا اصلاً این کار رو نکردن. یه چیز خلاصه می‌شناسی؟

@masoud @DearRude
من به مناسبت ۱۶ سالگی اوپن‌استریت‌مپ یه برنامه حضوری/مجازی داشتم و یه آموزش‌هایی دادم.

peertube.social/videos/watch/0

peertube.social/videos/watch/e

برای SFD هم یه چیزی احتمالا باید ضبط بکنم دوباره که بستگی به سطح مشارکت‌کنندگان و به دنبالش سطح برنامه‌ریزی جهت آموزش شیوه مشارکت داره.

یه سری نشونی رو هم ابراهیم زحمت کشید گذاشت. فکر کنم بچه‌های اوپن‌استریت‌مپ ایران هم هم آموزش‌های خوبی دارن:
osmiran.ir/category/instructio

هر ماه هم HOTOSM برنامه داره که به صورت زنده می‌شه بسته به میزان آشنایی، در برنامه شرکت کرد و آموزش دید.

@ahangarha
الان متوجه شدم. چه عالی. احتیاج به یک هماهنگ‌کنندهٔ قوی داره که داریمش، خوبش رو هم داریم 😀

من هم سعی می‌کنم برای بعضی‌هاشون اعلام آمادگی کنم.

احتمالاً برای این کار، فراتر از issueهای Gitlab، داشتن یک کانال ارتباطی زنده هم خیلی کمک کنه.

@masoud
البته تجربه سال‌های قبل من نشون می‌ده نباید تنها روی گفتگوهای داخل تلگرام و... حساب کرد. اون‌ها فقط باید کمک کنند نه اینکه محور ارتباط و هماهنگی باشند.

در ضمن این رو هم بگم که چیزی که الان وجود داره، چیزی است که چه گروهی و چه فردی (مطلقا فردی) قابل انجامه. اگر کار دیگه‌ای (شامل ارائه، گفتگو، کارگاه، مشارکت) به نظرت می‌رسه و خودت می‌تونی پیش ببری‌اش، ممنون می‌شم پیشنهاد بدی.

برای شرکت در گفتگو وارد حساب خود شوید
پرسادون

با دوستان خود گفتگو کنید و دوستان تازه پیدا کنید. عکس، ویدیو، و نوشته‌های خود را به اشتراک بگذارید. پرسادون یکی از سرورهای شبکهٔ اجتماعی بزرگ ماستودون است و می‌خواهد محیطی ایمن و پایدار برای کاربران فارسی‌زبان باشد. تا وقتی که به سیاست‌های کاربری و شرایط خدمات پرسادون احترام می‌گذارید، از بودن کنار شما در پرسادون خوشحال خواهیم شد.

راهنمای کاربری ماستودون در ویکی‌کتاب

دربارهٔ پرسادون