پیشنهاد ماستدونی :mastodon: آخر هفته: روی هر سروری که حساب باز کردید، برید به قسمت تنظیماتش ⚙️ (در نسخهٔ وب) و یک دعوت‌نامه بسازید و به دوستانتون بفرستید تا اون‌ها هم عضو بشن. بودجهٔ چندصد میلیون دلاری از سرمایه‌گذارها جمع نکرده که بخواد چند میلیون دلارش رو صرف تبلیغات کنه 😁. اگه می‌خواهید این‌جا پررونق‌تر بشه، وظیفه‌اش به عهدهٔ خودمونه 🖖🙋‍♂️ 🙋‍♀️

این نوشتهٔ امیر رشیدی که الان تو بی‌بی‌سی فارسی منتشر شده رو حتماً‌ بخونید. به کمک یک تمثیل جالب (فرهنگ آپارتمان‌نشینی) قضیهٔ امروز ما رو با حریم خصوصی در اینترنت و اپ‌های موبایل توضیح می‌ده. من باهاش موافقم، هر چند شاید دربارهٔ انتقادش از وزیر ارتباطات و معاون حقوقی‌اش کمی تند رفته باشه (شاید هم تند نرفته و حق با نویسنده است، نمی‌دونم).

bbc.com/persian/science-490310

عکس دو محیط متفاوت ماستدون و روش فعال‌سازی آن‌ها.

همیشه این جوری بوده که استادیوم (آلیانس آرِنا) رنگش از بیرون عوض می‌شه: وقتایی که بایرن مونیخ بازی داره قرمز می‌شه، برای بازی‌های مونیخ ۱۸۶۰ آبی، و برای بازی‌های تیم ملی آلمان سفید. ولی دیشب که موقع برگشتن به خونه باید تو ایستگاه متروی استادیوم منتظر متروی بعدی می‌موندیم، متوجه شدم که رنگ ورزشگاه یه تغییر کوچیکی نسبت به روزهای دیگه داره 😉 این هم یه عکس داغ و دست‌اول فقط برای شما 🏳️‍🌈

یه سرنخ برای این که بدونید چه‌قدر باید به حرف سایت‌ها و نرم‌افزارها برای احترام به حقوق‌تون اعتماد کنید:

«شرکت بریتیش ایرویز ابتدا اعلام کرد اطلاعات به سرقت رفته شامل نام، آدرس ایمیل و مشخصات کارت بانکی از جمله شماره کارت، تاریخ اعتبار و کد سه رقمی پشت کارت بوده با اینکه قبلا گفته بود کد سه رقمی کارت‌های بانکی را ذخیره نمی‌کند.»

۲۲۹ میلیون دلار، جریمه بی‌سابقه بریتیش ایرویز به دلیل هک شدن اطلاعات مشتریان
bbc.com/persian/world-48908886

چاره؟

یه گنج پیدا کردم دربارهٔ تاریخ چهل سال موسیقی معاصر ، از ۱۳۵۸ تا ۱۳۹۶. اسمش هست . اگر هم‌نسل من هستید و دوست دارید، از اپیزود ۹ تا ۱۶ این پادکست رو باید گوش کنید تا ببینید منظور من از گنج چیه. به قول راوی، «انگار این یادداشت‌ها چهل سال خاطرات تلخ و شیرین من را مرور می‌کند. تک‌تک موسیقی‌های انتخاب شده برای من حال و هوای همان سال‌ها را به همراه دارد»

اپیزود ۹، از ۱۳۵۸ تا ۱۳۶۲:
soundcloud.com/radiodastnevesh

اپیزود ۱۳، از ۱۳۷۸ تا ۱۳۸۲:
soundcloud.com/radiodastnevesh

من یه مقاله در زندگی در سال ۲۰۱۳ نوشتم، این بچه هنوز هم داره ارجاع (citation) تازه می‌گیره 😆 همین الان دوباره ایمیل گوگل‌اسکولار اومد که یکی دیگه (که اتفاقاً از دوران دکتری خوب می‌شناسمش) برای بار هوشصدم به همین یه دونه مقاله‌ام ارجاع داده. به خدا ما دیگه از این داستانا استعفا دادیم! این همه محقق جوان نیازمند ارجاع هست، برید رو دیوار یکی دیگه یادگاری بنویسید!

«گارد باز در فضای مجازی ما را به بردگی می‌کشاند»
با دیدن عنوان این خبر جذب شدم بخونمش، ولی وقتی متن حرف‌های (سرلشگر؟) ابوالحسن فیروزآبادی رو خوندم از فکری که پشت این حرف‌هاست ترسیدم. از مقدمهٔ درست نتیجهٔ کاملاً نادرست می‌گیره. حتی اگه بخوام با دغدغه‌هاش هم‌دل باشم باز هم نمی‌تونم، چون حرف‌هاش با خودش هم سازگار نیست: اگه به قول ایشون ممکنه «بردگان صاحبان سرمایه» بشیم، پس محدود کردن فضای مجازی به «مرزهای جغرافیایی» چه کمکی بهش می‌کنه؟ سرمایه فقط اون ور آب هست؟

isna.ir/news/98041206544/%D8%A

چند وقت پیش یه کتابی رو که تازه خونده بودم () تو حساب ماستدون انگلیسی‌ام معرفی کردم. امروز دیدم یکی (که حتی پیگیر من هم نیست) برام نوشته که به خاطر اون معرفی، رو شروع کرده و خوشش اومده و تشکر و این حرفا! 😀

نویسندهٔ آخرین مطلب سایت اسطرلاب @staryab (که الان بازبوقیدمش) یکی از نویسنده‌های اصلی مقاله‌ای هست که درباره‌اش نوشته، یعنی آزاده کیوانی 😄
از این می‌بینم ستاره‌شناس‌ها و اخترفیزیک‌پیشه‌های حرفه‌ای برای ساختن چنین سایتی، اون هم به فارسی، این قدر قشنگ وقت می‌گذارند خیلی خوشحالم 😀
staryab.com/2019/06/17/xray-fo

شمارهٔ دو هفته پیش لانگ‌رید دربارهٔ تاریخچه، تحول، و آیندهٔ حزب‌های محافظه‌کار در جهان بود، با تأکید بیشتر روی امریکا و انگلیس. مثال‌های اصلی‌اش هم دولت ترامپ، ترزا می، مارگارت تاچر، و کمی هم بوش و کلینتون بودند. شنیدن دربارهٔ منطق و سیر تحول این حزب‌ها در بازهٔ هفتاد هشتاد ساله به نظرم خیلی جالب بود. و همچنین پیش‌بینی نویسنده دربارهٔ این که در آیندهٔ نه‌چندان دور این حزب‌ها ورمی‌افتن.

theguardian.com/politics/audio

شمارهٔ ماه پیش لانگ‌رید عنوانش این بود: «چگونه خبرها از واقعیت پیشی گرفتند»
بحث خیلی خیلی جالبی می‌کنه دربارهٔ این که این روزها چه‌قدر بیشتر (نسبت به گذشته) خبرها و سیاست به زور توی حلقمون فرو برده می‌شه و این که گاهی واقعاً کار مسئولانه‌تر اینه که خبر نخونیم؛ می‌گه شاید بهتر باشه که به جاش به حیطه‌هایی از بپردازیم که تحت تأثیر خبر و سیاست نیستند و اون‌ها رو شکوفا کنیم. تو ده دقیقهٔ آخرش از بس حرف‌هاش باهام رزونانس کرد که نزدیک بود گریه‌ام بگیره 🙄
theguardian.com/news/oliver-bu

برای بلدها هم دوست دارم رو معرفی کنم. راستش لهجه و کیفیت صدابرداری و سرعت حرف‌زدن گوینده‌های این پادکست این قدر خوبه که حتی فکر کنم برای تقویت زبان انگلیسی هم به درد بخوره. تو هر شماره‌اش یکی از نوشته‌های بلند گاردین رو می‌خونن. موضوعاتش هم بیشتر و هستن:
theguardian.com/news/series/th

دو تا شمارهٔ آخری که از این پادکست شنیدم به نظرم عالی بودن و همین شد که یادم افتاد معرفی‌اش کنم.

تازگی شماره‌ای از یک پادکست رو شنیدم به نام دیج‌ایمیج (). نام این شماره‌اش بود «جمهوی فراموشی» و دربارهٔ عکس معروفی بود که سال ۱۹۸۹ از میدان تیان آن من چین گرفته شده. خیلی خیلی خوشم اومد از این . پیشنهاد می‌کنم بشنوید و بشنوانیدش.
digimage.ir/republic-of-silenc

اومدم خونه و دیدم تو صندوق پست یه کاغذ هست که نوشته بستهٔ پستی براتون رسیده؛ نبودید؛ دادیم به همسایه‌تون. اسم همسایه‌تون هم فلان.
و من یک ربع تمام با تن خسته از ۱۳ ساعت کار، بین تک‌تک طبقه‌های آپارتمان می‌گردم که یک در از بین سی چهل تا در آپارتمانمون رو پیدا کنم که روش اسم همسایهٔ محترم رو نوشته باشه. و کاشف به عمل میاد که نه، این همسایهٔ محترم به خودش زحمت نداده اسمش رو روی درش بنویسه و با این وجود بستهٔ پستی دیگران رو تحویل می‌گیره. واقعاً آدما با خودشون چندچندن؟

خبر خوب دربارهٔ الگوهای فارسی برای لیبره‌آفیس (که چند ماهه دارم روشون کار می‌کنم) این که چند روز پیش در سایت رسمی الگوهای لیبره‌آفیس تأیید و منتشر شدن 😀 این البته اتفاق خاصی نیست، چون تا الان خیلی راحت روی سایت (موقت)ای که برای الگوها ساختم گذاشته بودمشون و همه می‌تونستن از همون جا بگیرنش، ولی خب این تأیید و انتشار روی سایت اصلی لیبره‌آفیس حتماً باعث اعتماد بیشتری می‌شه.
extensions.libreoffice.org/tem

از دست تو ای پوریا ناظمی عزیز!

ماه یا مریخ، مساله این است؟
pourianazemi.com/2019/06/11/tr

وزیر فناوری ارتباطات ایران در ایران با کمک فیلتر شکن به توییتر فیلتر شده می آید، تا رییس جمهور کشور دیگری که اتفاق برنامه فضایی مشخصی دارد و تمام جزییات برنامه فضایی غیر نظامی آن در معرض دید است را مسخره کند. او در حالی که نظارت بر سازمان فضایی ایران را برعهده دارد خبر پرتاب های فضایی را در قالب معما و با ایموجی در توییترش بیان و از پاسخ دادن به سوال ساده ای که آیا یک پرتاب فضایی صورت گرفته است یا نه طفره می رود

چیزی که در نسخهٔ بعدی (نسخهٔ ۲٫۹) خیلی براش خوشحالم، اینه که محیط کاربری تک‌ستونه هم بهش افزوده شده. کسانی که محیط شلوغ و چندستونهٔ ماستدون براشون نامأنوسه و به محیط ساده‌ای شبیه توییتر یا فیس‌بوک عادت دارند به نظرم از این ویژگی تازهٔ ماستدون خیلی خوششون بیاد.

آخیش بالاخره بعد از مدت‌ها وقت کردم و ترجمه‌های رو به‌روز کردم. دوباره از نسخهٔ بعدی، محیط فارسی تحت وب ماستدون یک‌دست فارسی خواهد بود 😃
github.com/tootsuite/mastodon/

تیم آکادمی کیا (با مربی‌گری مهدی مهدوی‌کیا) امروز در تورنمنت فوتبال زیر ۱۳ ساله‌ها در اتریش قهرمان شد 😀 🎉
تورنمنتش هر سال برگزار می‌شه و ما هم دو سال پیش رفتیم تشویقشون کردیم. امسال نشد بریم ولی بچه‌ها گل کاشتن.
سایت رسمی تورنمنت:
cordialcup.com/de/endplatzieru

نمایش
پرسادون

با دوستان خود گفتگو کنید و دوستان تازه پیدا کنید. عکس، ویدیو، و نوشته‌های خود را به اشتراک بگذارید. پرسادون یکی از سرورهای شبکهٔ اجتماعی بزرگ ماستدون است و می‌خواهد محیطی ایمن و پایدار برای کاربران فارسی‌زبان باشد. تا وقتی که به سیاست‌های کاربری و شرایط استفادهٔ پرسادون احترام می‌گذارید، از بودن کنار شما در پرسادون خوشحال خواهیم شد.

راهنمای کاربری ماستدون

دربارهٔ پرسادون