مسعود ✅ کاربری روی persadon.com است. شما با داشتن حساب روی هر سروری می‌توانید نوشته‌های او را پیگیری کرده یا با او ارتباط داشته باشید. اگر هنوز حسابی ندارید این‌جا حساب باز کنید.

مسعود ✅ @masoud@persadon.com

این ویژگی فیلتر رو دیدین؟ می‌تونین کلمه‌های مشخصی رو تعریف کنید که هر نوشته‌ای اگر اون‌ها رو داشت براتون نمایش داده نشه. حتی می‌تونه فیلترش مدت‌دار باشه. مثلاً اگه می‌خواین تا یک هفتهٔ منتهی به فینال جام جهانی هیچ خبری دربارهٔ فرانسه نخونید می‌تونید فیلتری تعریف کنید که همهٔ بوق‌هایی که توشون «فرانسه» هست رو براتون حذف کنه، و بعد از یک هفته دوباره همه چی به حالت معمولی برگرده. راضی‌ام!

البته برای کاربر نهایی که شما باشید، خروجی نهایی هیچ اثری از این پیچیدگی‌ها رو نداره. شما یه قالب آماده خواهید داشت (که حتی می‌تونید در لیبره‌آفیس به عنوان پیش‌فرض همهٔ نوشته‌های تازه تنظیمش کنید) که خودش همه چیز رو برای فارسی بهینه کرده. نه شمارهٔ صفحه‌ها انگلیسی می‌شن، نه فهرست‌های شماره‌دار، نه پانویس‌ها رو چپ و چول تنظیم می‌کنه، نه حاشیهٔ چپ صفحه از راست بیشتر می‌شه. از همه مهم‌تر، شاید کاری کنم که قلم‌های فارسی توی خود قالب ذخیره بشن و برای درست‌دیدن نوشته‌ها حتی نیاز به نصب قلم هم نباشه! 😄

این هم غروب مونیخ به سعی پنجرهٔ قطار، در راه برگشت به خونه :)

مسیر شنا --ببخشید پیاده‌روی-- من از ایستگاه قطار به سمت کار.

می‌خوام پروژهٔ تازه برای خودم جور کنم. متوجه شدم که لیبره‌آفیس قالب (template) فارسی نداره یا خیلی کم داره. هر بار که بخواهیم به فارسی چیزی تایپ کنیم خودمون باید دستی همه چیز رو راست‌به‌چپ کنیم، فونت‌های داغون پیش‌فرض (تاهوما و تایمز و دژاوو 🙈) رو با قلم‌های معقول (نازنین و ساحل و وزیر و...) جایگزین کنیم و خیلی کار دیگه. اینا رو می‌شه یه بار تنظیم کرد و تو سایت لیبره‌آفیس بارگذاشت که همهٔ فارسی‌زبان‌ها به کار ببرن. اگه کیفیتشون خوب باشه شاید تو لیبره‌آفیس اصلی هم گنجونده بشن. کی پایه است؟

بچه‌ها من سرانجام پاسخ سؤالی رو که یک دهه است ذهنم رو مشغول کرده پیدا کردم. قابل شما رو هم نداره 😀

بعدش هم باد کردم چرخ رو. خوب بود چون فهمیدم همه چی درست انجام شده. ولی بعدش فهمیدم که چرخ باد زده شده تو دوچرخه جا نمی‌خوره و دوباره باید بادش رو خالی کنم 😁

مرحلهٔ بعد گذاشتن تیوب تازه در چرخ بود، که این هم خیلی داستان بود. فکر کنم دوچرخه‌سازها ابزار درست براش دارن، چون قرار دادن تیوب دور با دست چرخ خیلی سخت بود. ولی بالاخره شد.

و نام‌برده حواسش بود که از قبل تیوب دوچرخه بخره، ولی حواسش نبود که اندازهٔ تیوب رو چک کنه! اما خوشبختانه اندازه‌ها به هم می‌خورد 😀
قطر چرخ رو البته چک کرده بودم، پهنای تیوب رو ولی نه، که اون هم شانسی درست دراومد.

ببینید چه سوراخ گنده‌ای داره! من تا حالا پنچری دوچرخه زیاد گرفتم، ولی همچین سوراخی تا حالا ندیده بودم. یه جوری بزرگه که انگار یکی خواسته خرابکاری کنه!

داستان بود درآوردن تیوبش، ولی بالاخره دراومد.

چرخ رو باید درمی‌آوردم. خدا رو شکر عکس گرفته بودم ازش، وگرنه دوباره بستن دنده‌ها داستان می‌شد.

زین دوچرخه اسفنجیه، از اونایی که خیلی زود هم آب جذب می‌کنن و هم خیلی کثیف می‌شن. برای همین روزنامه‌ای که مشاهده می‌فرمایید و این صحبتا.

و چون چرخ عقب بود، و چرخی هست که همهٔ دنده‌ها بهش وصلن، عوض کردن تیوبش خیلی سخت‌تره. مرحلهٔ اولش اینه که ایشون رو دمر بخوابونیم 😉

چرخ عقبش کم‌باد بود و واضح بود که سوراخ اساسی‌ای داره، چون حتی یک ثانیه هم باد رو نگه نمی‌داشت. در تصویر مشاهده می‌فرمایید.

گفتم تازگی‌ها دوچرخه‌ام رو تعمیر کردم؟ این فسقلی‌ای که می‌بینید. تعمیرش نزدیک سه ساعت کار شبانه‌روزی طول کشید 😉

به کسانی که با بازشدن فضا و افزایش آزادی‌های شخصی مخالفند چون که فکر می‌کنند این‌ها امنیت و آرامش جامعه رو به خطر می‌اندازه: این نمودار (و در واقع این کتاب) رو ببینید:
en.wikipedia.org/wiki/The_J_Cu

مهم‌ترین ویژگی‌های نسخهٔ ۲٫۴٫۲ ماستدون که دیروز در اومد، از نظر من:

پاک‌کردن و بازنویسی: امکان ویرایش نوشته‌ها بعد از این که نوشته رو منتشر کردید
یافتن دوستان از توییتر: پیوند به سرویسی که یوجین (برنامه‌نویس اصلی ماستدون) خودش ساخته ولی آدمای زیادی ازش خبر ندارن: سایتی که توش با ماستدون و توییتر همزمان وارد می‌شید و بهتون می‌گه کدوم‌یک از دوستای توییتری‌تون این‌جا روی ماستدون هم هستن و یه دکمه در اختیارتون می‌گذاره که همه‌شون رو همزمان پی بگیرید

اینم حال و هوای سالن پس از پایان بازی. آلمانی‌ها سر از پا نمی‌شناسن. همه در حال رقص و پایکوبی 😜

اینم چهرهٔ بشاش و هیجان‌زدهٔ یکی از طرفدارهای آلمان پس از پایان بازی! 😉