برای کاربرهای تازه وارد: بعضی از مفهوم‌های پایه‌ای و راهنمای کاربری شبکهٔ اجتماعی این‌جاست که شاید به دردتون بخوره:
fa.wikibooks.org/wiki/%D8%B1%D
باز هم اگر چیزی واضح نبود لطفاً بپرسید. خوشحال می‌شیم که بتونیم کمکی کنیم 😀

این رو چند وقت پیش کردم و تو وبلاگم نوشتم، ولی یادم رفت این‌جا هم بفرستمش! هرچند که نیازی هم به گفتن این حرفا نیست، شما که دیگه خودتون می‌دونید 😉:

:mastodon: از :twitter: بهتر است، در ۵ دقیقه
masoud.abkenar.net/blog/fa/201

اگه این شماره رو بشنوید، درک عمیق‌تری از این خواهید داشت که پشت پرده چه جوری کار می‌کنه و چه جوری نوشته‌ها و عکس‌های ما رو به دست بقیهٔ کاربرها می‌رسونه. پادکست‌های زیادی نیستن که بتونن به این خوبی اکتیویتی‌پاب رو توضیح بدن؛ دلیلش اینه که یکی از دو تا مجری این پادکست (کریس وبر، @cwebber) عضو گروه نویسنده‌های این پروتکل بوده 😀
w3.org/TR/activitypub

ویژگی خوب دیگر write.as این است که با پروتکل تازهٔ هم سازگار است. این یعنی علاوه بر پشتیبانی از ، می‌توان وبلاگ‌های بر پایهٔ این سیستم را مستقیماً از شبکه‌های اجتماعی غیرمتمرکزی مانند و و هم دنبال کرد و (به احتمال زیاد در آیندهٔ نزدیک) از آن شبکه‌ها روی نوشته‌های وبلاگی نظر گذاشت.

ولی بودن ماستدون حتی یک مرحله هم فراتر میره. آدم‌هایی که روی شبکه‌هایی به جز هم عضو هستند، می‌تونند با کاربرهای ماستدون ارتباط داشته باشند. نمونه‌اش این عکس که دیروز مصطفی @mostafa فرستاد: من از سروری که روش عضو هستم (پرسادون) بازبوقیدمش و چند نفر هم بهش پاسخ دادند. ولی اگر عکس رو در حساب خود مصطفی باز کنید، می‌بینید که محیطش هیچ شباهتی به ماستدون نداره، و خب نباید هم داشته باشه چون ماستدون نیست!
pixelfed.social/p/mostafa/4030

اگر اشکالی (املایی، نگارشی، رسم‌الخطی، ...) تو ترجمهٔ دیدید، لطفاً بهم بگید.
یا از اون بهتر، خودتون رفعش کنید 😉
محیط ترجمهٔ ماستدون به همهٔ زبان‌ها این‌جاست و کار باهاش هم خیلی آسونه:
weblate.joinmastodon.org/

برنامه‌نویس اصلی ماستدون دلیلش رو برای این که سقف پیش‌فرض برای نوشته‌ها در ۵۰۰ نویسه باشه این‌جا نوشته:
github.com/tootsuite/mastodon/
(کامنت‌های Gargron رو ببینید)

یک بخشی از آروم بودن محیط به این برمی‌گرده که تعداد کاربرهاش کمه. ولی بخش دیگه‌ای هم به انتخاب‌های کوچک در طراحی محیط کاربری‌اش برمی‌گرده: ماستدون برخلاف توییتر و فیس‌بوک زور نمی‌زنه که به هر قیمتی شما وقت بیشتری رو توش سپری کنید. قرار هم نیست، چون موفقیت شبکهٔ ماستدون به تعداد کاربرها و تعداد تبلیغ‌هایی (!) که به شما نشون میده بستگی نداره.

این نوشتهٔ وبلاگم فکر کنم بهتر منظورم رو می‌رسونه:

آیا شبکهٔ اجتماعی شما خوش‌اخلاق است؟
masoud.abkenar.net/blog/fa/?p=

کسانی که به نظرشون پهنای ستون‌های محیط وب ماستدون خیلی کمه: می‌تونید با برنامه‌های دیگه‌ای به جز محیط وب پیش‌فرض کار کنید. هم اپ‌های موبایل و دسکتاپ، و هم (حتی اگه حوصلهٔ نصب هیچ اپی رو ندارید) اپ‌های تحت وب مانند و . برای نمونه عکس محیط Pinafore رو این پایین ببینید.

فهرست و نشونی همهٔ این اپ‌ها این‌جاست: joinmastodon.org/apps

رنگ زمینهٔ پیش‌فرض نسخهٔ وب رو به پیشنهاد کاربرهای تازه‌واردی که از گوگل‌پلاس اومدند تغییر دادم. الان رنگش روشنه 😀
من فقط *پیش‌فرض* رو تغییر دادم؛ شما همیشه خودتون می‌تونید با کلیک روی دکمهٔ چرخ‌دنده (یعنی بخش تنظیمات) تم محیط کاربری‌تون رو عوض کنید. در ضمن، اگه اپ‌های موبایل رو به کار می‌برید، تغییر رنگش رو باید از خود اپ انجام بدید و این حرفایی که نوشتم هیچ فرقی برای شما ایجاد نمی‌کنه.

در نسخهٔ بعدی (نسخهٔ ۲٫۶) که احتمالاً امروز یا فردا منتشر می‌شه، یه ویژگی جالب اضافه شده: می‌تونید حسابتون رو با تیک واقعی تأیید ✅ کنید. به طور دقیق‌تر، یعنی اگه سایتی داشته باشید و نشونی سایت شخصی‌تون رو در نمایه‌تون نوشته باشید، می‌تونید ثابت کنید که این نمایهٔ ماستدون واقعاً متعلق به صاحب اون سایته. بر خلاف سیستم توییتر، برای این کار نیازی به مراجعه به هیچ مرجعی نیست؛ همه چیز رو خودتون می‌تونید انجام بدید 😀

نه این که بیکار باشم که همچین تغییرهایی رو پیشنهاد می‌دم! به خاطر اینه که همهٔ باگ‌های اصلی مربوط به راست‌به‌چپ رفع شده 😆
github.com/tootsuite/mastodon/

همهٔ این‌ها در حالیه که پروژهٔ تو گیت‌هاب الان ۸۹۹ تا باگ رسیدگی‌نشده داره که قدیمی‌ترینشون مال دو سال پیشه! یعنی واقعاً‌ تبعیض قائل شدن 😂

ی در ویکی‌کتاب رو یه کم ویراستم. سعی کردم آیکون‌های خود محیط ماستدون رو بین نوشته به کار ببرم که توضیح‌ها کوتاه‌تر بشن. متن رو هم در جاهایی تغییر دادم. بخونید و نظرتون رو بگید. هدفمون اینه که راهنما رو کوتاه نگه داریم که فقط یه مرجع سریع باشه دربارهٔ پرسش‌های واقعی کاربرهای تازه. بدیهیات یا تکنیکیات رو نمی‌خواهیم این‌جا توضیح بدیم.
fa.wikibooks.org/wiki/%D8%B1%D

اگر شما هم مثل من با نسخهٔ تحت وب کار می‌کنید و محیط کاربری‌تون رو هم روی تنظیم کردید، می‌شه لطفاً اگر اشکالی در راست‌به‌چپ بودن یا در ترجمه وجود داره به من بگید؟ اگه لازم شد می‌تونید از صفحه‌تون عکس بگیرید و همین جا بفرستید.

ی رو الان خوندم. آقای @mansoor چه می‌کنی شما! چه قدر خوب و تمیز و قشنگ نوشتی! دست‌مریزاد!

می‌خوام یه راهنمای کوتاه فارسی برای کاربرهای تازه‌وارد ماستدون بنویسم با نوشته و عکس و شاید حتی ویدیو.
چه پرسش‌هایی دربارهٔ ماستدون دارید؟ در چه کار می‌خواهید بکنید که نمی‌تونید، یا اون اول پیداکردنش براتون سخت بود؟ دربارهٔ چه چیزی اگر می‌شدید بهتون کمک می‌کرد؟ درخواست‌های شما را تبدیل به فصل‌های راهنمای ماستدون می‌کنیم. بشتابید 😄

فکر کنم بالاخره مشکل چپ‌به‌راست شدن نوشته‌های فارسی در صفحه‌های عمومی نمایه‌های رو که از نسخهٔ ۲٫۵٫۰ ماستدون ظاهر شده بود، حل کردم. بعد از آزمایش کلی روش پیچیده، آخرش فهمیدم راهش فقط پاک‌کردن یک سطر کد بود که یوجین دو ماه پیش به کدها افزوده بود. دعا کنید کار کنه 🙏
github.com/tootsuite/mastodon/

دقت دارید که من تقریباً روزی یه کامیت دارم به کدهای می‌فرستم و مشکلات راست‌به‌چپش رو یکی یکی حل می‌کنم؟ 😁
github.com/tootsuite/mastodon/

نمایش
پرسادون

با دوستان خود گفتگو کنید و دوستان تازه پیدا کنید. عکس، ویدیو، و نوشته‌های خود را به اشتراک بگذارید. پرسادون یکی از سرورهای شبکهٔ اجتماعی بزرگ ماستدون است و می‌خواهد محیطی ایمن و پایدار برای کاربران فارسی‌زبان باشد. تا وقتی که به سیاست‌های کاربری و شرایط استفادهٔ پرسادون احترام می‌گذارید، از بودن کنار شما در پرسادون خوشحال خواهیم شد.

راهنمای کاربری ماستدون

دربارهٔ پرسادون بیشتر بدانید