دو تا اسم آشنا تو فهرست مشارکت‌کنندگان به نسخهٔ ۳ که یوجین تو وبلاگ رسمی ماستدون نوشته پیدا کنید 😄
blog.joinmastodon.org/2019/10/
البته جای زوکل و چند نفر دیگه هم که کمک کردند و پیشنهاد دادند خالیه.

نسخهٔ سوم امروز منتشر شد. هم رفت روی نسخهٔ ۳. مهم‌ترین تغییر به نظر من؟ عکس پایین 👇 😄 🎉 👌

خب ظاهراً یه چیز خوب برای حل مشکل راست‌به‌چپ نشدن نوشته‌های در پیدا شده. بچه‌ها همگی دستتون درد نکنه. هم @frowzyispenguin که مشکل رو دید و گزارش کرد، هم @zokoli که اولین راه حل رو پیشنهاد کرد، هم علی‌رضا @alireza که نظر داد و راه حل‌ها رو آزمود، و هم در نهایت @ahangarha که روی راه حلش توافق شد.

دم همهٔ شما گرم :flow:

برنامه‌نویس‌های جمع یک درخواست یا پیشنهاد همکاری یا پیشنهاد پروژه دارم براتون. به ویژه اون‌هایی که جاوااسکریپت و رِگ اِکس بلدن. الگوریتم راست به چپ یه باگ کوچیک ولی حیاتی داره. این تابع isRtl منظورمه:
github.com/tootsuite/mastodon/

چند هفتهٔ اخیر کلی ویژگی تازه به نسخهٔ آینده افزوده شده، ولی ترجمه‌های اش مونده. برم یه دستی به سر و روش بکشم...

بنابر آخرین رأی‌ها، انگار فقط من از وقتی امکانش اومده، رو تک‌ستونه می‌بینم 😀

برای کار با روی دسکتاپ، کدوم محیط کاربری رو به‌کار می‌برید؟

چیزی که در نسخهٔ بعدی (نسخهٔ ۲٫۹) خیلی براش خوشحالم، اینه که محیط کاربری تک‌ستونه هم بهش افزوده شده. کسانی که محیط شلوغ و چندستونهٔ ماستدون براشون نامأنوسه و به محیط ساده‌ای شبیه توییتر یا فیس‌بوک عادت دارند به نظرم از این ویژگی تازهٔ ماستدون خیلی خوششون بیاد.

آخیش بالاخره بعد از مدت‌ها وقت کردم و ترجمه‌های رو به‌روز کردم. دوباره از نسخهٔ بعدی، محیط فارسی تحت وب ماستدون یک‌دست فارسی خواهد بود 😃
github.com/tootsuite/mastodon/

تصویب شد دوستان! (joinplu.me) یک نرم‌افزار غیرمتمرکز برای نوشتن وبلاگه که با ماستدون هم سازگاره. می‌تونید تو پلوم وبلاگ بنویسید و دیگران می‌تونند از (یا به کمک سرویس‌هایی مثل read.as) مستقیماً وبلاگ شما رو دنبال کنند و با حساب ماستدون خودشون برای نوشته‌های شما نظر بگذارند. نظرها زیر نوشتهٔ اصلی شما هم دیده خواهند شد. همین الان در این صفحه آزمایشش کردم و کار کرد:
fediverse.blog/~/TestsEtDebug/
هنوز ولی نمی‌دونم راست‌به‌چپش درست کار می‌کنه یا نه.

دومین بخش از لیبره‌لانژ @librelounge که دربارهٔ پروتکل حرف می‌زنه منتشر شده. این برای کسانیه که مفهوم‌های پایه‌ای برنامه‌نویسی رو بلدن و دوست دارن درک عمیق‌تری از این داشته باشن که پشت پرده چه جوری کار می‌کنه و چه جوری نوشته‌ها و عکس‌های ما رو به دست بقیهٔ کاربرها می‌رسونه.
librelounge.org/episodes/episo

بوقم دربارهٔ بخش اول پادکست:
persadon.com/@masoud/101750633

برای کاربرهای تازه وارد: بعضی از مفهوم‌های پایه‌ای و راهنمای کاربری شبکهٔ اجتماعی این‌جاست که شاید به دردتون بخوره:
fa.wikibooks.org/wiki/%D8%B1%D
باز هم اگر چیزی واضح نبود لطفاً بپرسید. خوشحال می‌شیم که بتونیم کمکی کنیم 😀

این رو چند وقت پیش کردم و تو وبلاگم نوشتم، ولی یادم رفت این‌جا هم بفرستمش! هرچند که نیازی هم به گفتن این حرفا نیست، شما که دیگه خودتون می‌دونید 😉:

:mastodon: از :twitter: بهتر است، در ۵ دقیقه
masoud.abkenar.net/blog/fa/201

اگه این شماره رو بشنوید، درک عمیق‌تری از این خواهید داشت که پشت پرده چه جوری کار می‌کنه و چه جوری نوشته‌ها و عکس‌های ما رو به دست بقیهٔ کاربرها می‌رسونه. پادکست‌های زیادی نیستن که بتونن به این خوبی اکتیویتی‌پاب رو توضیح بدن؛ دلیلش اینه که یکی از دو تا مجری این پادکست (کریس وبر، @cwebber) عضو گروه نویسنده‌های این پروتکل بوده 😀
w3.org/TR/activitypub

ویژگی خوب دیگر write.as این است که با پروتکل تازهٔ هم سازگار است. این یعنی علاوه بر پشتیبانی از ، می‌توان وبلاگ‌های بر پایهٔ این سیستم را مستقیماً از شبکه‌های اجتماعی غیرمتمرکزی مانند و و هم دنبال کرد و (به احتمال زیاد در آیندهٔ نزدیک) از آن شبکه‌ها روی نوشته‌های وبلاگی نظر گذاشت.

ولی بودن ماستدون حتی یک مرحله هم فراتر میره. آدم‌هایی که روی شبکه‌هایی به جز هم عضو هستند، می‌تونند با کاربرهای ماستدون ارتباط داشته باشند. نمونه‌اش این عکس که دیروز مصطفی @mostafa فرستاد: من از سروری که روش عضو هستم (پرسادون) بازبوقیدمش و چند نفر هم بهش پاسخ دادند. ولی اگر عکس رو در حساب خود مصطفی باز کنید، می‌بینید که محیطش هیچ شباهتی به ماستدون نداره، و خب نباید هم داشته باشه چون ماستدون نیست!
pixelfed.social/p/mostafa/4030

اگر اشکالی (املایی، نگارشی، رسم‌الخطی، ...) تو ترجمهٔ دیدید، لطفاً بهم بگید.
یا از اون بهتر، خودتون رفعش کنید 😉
محیط ترجمهٔ ماستدون به همهٔ زبان‌ها این‌جاست و کار باهاش هم خیلی آسونه:
weblate.joinmastodon.org/

برنامه‌نویس اصلی ماستدون دلیلش رو برای این که سقف پیش‌فرض برای نوشته‌ها در ۵۰۰ نویسه باشه این‌جا نوشته:
github.com/tootsuite/mastodon/
(کامنت‌های Gargron رو ببینید)

یک بخشی از آروم بودن محیط به این برمی‌گرده که تعداد کاربرهاش کمه. ولی بخش دیگه‌ای هم به انتخاب‌های کوچک در طراحی محیط کاربری‌اش برمی‌گرده: ماستدون برخلاف توییتر و فیس‌بوک زور نمی‌زنه که به هر قیمتی شما وقت بیشتری رو توش سپری کنید. قرار هم نیست، چون موفقیت شبکهٔ ماستدون به تعداد کاربرها و تعداد تبلیغ‌هایی (!) که به شما نشون میده بستگی نداره.

این نوشتهٔ وبلاگم فکر کنم بهتر منظورم رو می‌رسونه:

آیا شبکهٔ اجتماعی شما خوش‌اخلاق است؟
masoud.abkenar.net/blog/fa/?p=

کسانی که به نظرشون پهنای ستون‌های محیط وب ماستدون خیلی کمه: می‌تونید با برنامه‌های دیگه‌ای به جز محیط وب پیش‌فرض کار کنید. هم اپ‌های موبایل و دسکتاپ، و هم (حتی اگه حوصلهٔ نصب هیچ اپی رو ندارید) اپ‌های تحت وب مانند و . برای نمونه عکس محیط Pinafore رو این پایین ببینید.

فهرست و نشونی همهٔ این اپ‌ها این‌جاست: joinmastodon.org/apps

نمایش
پرسادون

با دوستان خود گفتگو کنید و دوستان تازه پیدا کنید. عکس، ویدیو، و نوشته‌های خود را به اشتراک بگذارید. پرسادون یکی از سرورهای شبکهٔ اجتماعی بزرگ ماستدون است و می‌خواهد محیطی ایمن و پایدار برای کاربران فارسی‌زبان باشد. تا وقتی که به سیاست‌های کاربری و شرایط استفادهٔ پرسادون احترام می‌گذارید، از بودن کنار شما در پرسادون خوشحال خواهیم شد.

راهنمای کاربری ماستدون

دربارهٔ پرسادون