پوریا ناظمی @pourianazemi داره کم‌کم به قهرمان من تبدیل می‌شه! ببینید چی نوشته. من دقیقاً همینی که ایشون می‌گه:
pourianazemi.com/2020/01/09/ed

نوشتهٔ تازهٔ ام:
دولت و نرم‌افزارهای آزاد: یک چشم‌انداز آرمانی
masoud.abkenar.net/blog/fa/202

نوشتهٔ تازه امیر ناظمی: ⚛️ بیایید نزنیم زیر میز!

virgool.io/@nazemi/%EF%B8%8F%D

بخشی از متن:

ما نه خیلی پیشرفته‌ایم و نه خیلی عقب‌افتاده! ما جایی میان همه رتبه‌بندی‌های عالم‌ایم. در شاخص‌های جهانی مختلف، خصوصاً آن‌هایی که برآمده از ویژگی‌های بلندمدت‌تر هستند، مانند شاخص انسانی (HDI) یا سرمایه انسانی (HCI) یا حتی شاخص‌هایی که لازم است تا کمی برای آن انرژی بگذاریم مانند شاخص نوآوری جهانی (GGI) همان وسط‌ها ایستاده‌ایم!

(ادامه‌اش در نوشتهٔ وبلاگ)

از آخرین نوشتهٔ پوریا ناظمی @pourianazemi رسیدم به این «درس‌نامهٔ آنلاین روزنامه نگاری علمی». نگاهی به بعضی از درس‌هاش انداختم. به نظر میاد چیز باکیفیتی باشه:
wfsj.org/course/pe

رونوشت به همهٔ خبرنگارهای علمی و علاقه‌مندان به (این‌جا تو پرسادون البته تنها خبرنگاری که می‌شناسم ساراست @sara_rsh).

مقالهٔ
سوءتفاهمی به نام نرم‌افزار
این بار ، با ویرایش‌های جزئی و پیوندهای بیشتر در بین متن نسبت به چیزی که اسفند پارسال در سایت میدان منتشر شد.
masoud.abkenar.net/blog/fa/201

تصویب شد دوستان! (joinplu.me) یک نرم‌افزار غیرمتمرکز برای نوشتن وبلاگه که با ماستدون هم سازگاره. می‌تونید تو پلوم وبلاگ بنویسید و دیگران می‌تونند از (یا به کمک سرویس‌هایی مثل read.as) مستقیماً وبلاگ شما رو دنبال کنند و با حساب ماستدون خودشون برای نوشته‌های شما نظر بگذارند. نظرها زیر نوشتهٔ اصلی شما هم دیده خواهند شد. همین الان در این صفحه آزمایشش کردم و کار کرد:
fediverse.blog/~/TestsEtDebug/
هنوز ولی نمی‌دونم راست‌به‌چپش درست کار می‌کنه یا نه.

این نوشتهٔ (به ) که دیروز تو داغ شده بود دربارهٔ مشکلات داشتن سرور مستقل حرف می‌زنه؛ همون کاری که من هم یک ماهه که شروعش کردم. تا حدی تجربهٔ من هم شبیه همینه، هرچند که سرور من هنوز خیلی تازه است و چیزی رو با قطعیت نمی‌تونم تأیید یا تکذیب کنم.
Google is eating our mail
tablix.org/~avian/blog/archive

بیشتر بخونیم - از وبلاگ امیر صدیقی

این پست برای اونایی نیست که اهل مطالعه هستن بلکه برای اونایی‌ست که طی دوران تحصیل، مشکلاتی داشتن و تحت تاثیر اون مشکلات باقی موندن. برای بچه‌هایی‌ست که مدرسه بهترین زمین بازی رو براشون فراهم نکرده. برای بچه‌هایی‌ست که عاشقانه مدرسه نرفتن یا نتونستن.

من اون دانش‌آموزی بودم که همیشه توی هپروت بود... [بقیه در ]

virgool.io/@sedighi/%D8%A8%DB%

ویژگی خوب دیگر write.as این است که با پروتکل تازهٔ هم سازگار است. این یعنی علاوه بر پشتیبانی از ، می‌توان وبلاگ‌های بر پایهٔ این سیستم را مستقیماً از شبکه‌های اجتماعی غیرمتمرکزی مانند و و هم دنبال کرد و (به احتمال زیاد در آیندهٔ نزدیک) از آن شبکه‌ها روی نوشته‌های وبلاگی نظر گذاشت.

نمایش رشته

نوشتهٔ تازهٔ فارسی‌ام:

آیا نرم‌افزار آزاد قابل اعتماد است؟
masoud.abkenar.net/blog/fa/?p=

خیلی تصادفی با امیرمسعود ایرانی آشنا شدم. با عرض شرمندگی، باز هم موضوع وبلاگ برنامه‌نویسیه! حیفم اومد به برنامه‌نویس‌های جمعمون معرفی‌اش نکنم. مثلاً این نوشته‌اش رو ببینید که چه‌قدر تجربه و بینش توشه. برای همهٔ کسانی که به طور شخصی از راه نرم‌افزار پول درمیارند خیلی حرف (یا دست‌کم جای بحث) داره.

قیمت گذاری پروژه‌های نرم‌افزاری
amib.ir/weblog/?p=1432

من خودم تازه با این آشنا شدم، ولی چیز خوبی به نظر می‌رسه. هشدار: طرف مثل بعضی‌هامون همین جا خورهٔ نرم‌افزار آزاده! ولی خب مثلاً این‌جا نزدیک ۵۰ تا معرفی کرده!

پادکست – پادکست‌های من، وبلاگ علی مولایی
molaei.org/my-podcasts/

پرسادون

با دوستان خود گفتگو کنید و دوستان تازه پیدا کنید. عکس، ویدیو، و نوشته‌های خود را به اشتراک بگذارید. پرسادون یکی از سرورهای شبکهٔ اجتماعی بزرگ ماستودون است و می‌خواهد محیطی ایمن و پایدار برای کاربران فارسی‌زبان باشد. تا وقتی که به سیاست‌های کاربری و شرایط خدمات پرسادون احترام می‌گذارید، از بودن کنار شما در پرسادون خوشحال خواهیم شد.

راهنمای کاربری ماستودون در ویکی‌کتاب

دربارهٔ پرسادون