شمارهٔ دو هفته پیش لانگ‌رید دربارهٔ تاریخچه، تحول، و آیندهٔ حزب‌های محافظه‌کار در جهان بود، با تأکید بیشتر روی امریکا و انگلیس. مثال‌های اصلی‌اش هم دولت ترامپ، ترزا می، مارگارت تاچر، و کمی هم بوش و کلینتون بودند. شنیدن دربارهٔ منطق و سیر تحول این حزب‌ها در بازهٔ هفتاد هشتاد ساله به نظرم خیلی جالب بود. و همچنین پیش‌بینی نویسنده دربارهٔ این که در آیندهٔ نه‌چندان دور این حزب‌ها ورمی‌افتن.

theguardian.com/politics/audio

شمارهٔ ماه پیش لانگ‌رید عنوانش این بود: «چگونه خبرها از واقعیت پیشی گرفتند»
بحث خیلی خیلی جالبی می‌کنه دربارهٔ این که این روزها چه‌قدر بیشتر (نسبت به گذشته) خبرها و سیاست به زور توی حلقمون فرو برده می‌شه و این که گاهی واقعاً کار مسئولانه‌تر اینه که خبر نخونیم؛ می‌گه شاید بهتر باشه که به جاش به حیطه‌هایی از بپردازیم که تحت تأثیر خبر و سیاست نیستند و اون‌ها رو شکوفا کنیم. تو ده دقیقهٔ آخرش از بس حرف‌هاش باهام رزونانس کرد که نزدیک بود گریه‌ام بگیره 🙄
theguardian.com/news/oliver-bu

برای بلدها هم دوست دارم رو معرفی کنم. راستش لهجه و کیفیت صدابرداری و سرعت حرف‌زدن گوینده‌های این پادکست این قدر خوبه که حتی فکر کنم برای تقویت زبان انگلیسی هم به درد بخوره. تو هر شماره‌اش یکی از نوشته‌های بلند گاردین رو می‌خونن. موضوعاتش هم بیشتر و هستن:
theguardian.com/news/series/th

دو تا شمارهٔ آخری که از این پادکست شنیدم به نظرم عالی بودن و همین شد که یادم افتاد معرفی‌اش کنم.

تازگی شماره‌ای از یک پادکست رو شنیدم به نام دیج‌ایمیج (). نام این شماره‌اش بود «جمهوی فراموشی» و دربارهٔ عکس معروفی بود که سال ۱۹۸۹ از میدان تیان آن من چین گرفته شده. خیلی خیلی خوشم اومد از این . پیشنهاد می‌کنم بشنوید و بشنوانیدش.
digimage.ir/republic-of-silenc

آخرین شمارهٔ پادکست لوگوس رو الان شنیدیم. بحث فلسفی/معرفت‌شناسی جالبی بود دربارهٔ مجازات اعدام، با ارجاع اجباری به فیلم «زندگی دیوید گیل».

پادکست رو از این‌جا می‌تونید پیدا کنید: logospodcast.ir
برای گوش دادن به پادکست روی اندروید، من AntennaPod رو پیشنهاد می‌کنم: f-droid.org/en/packages/de.dan

دومین بخش از لیبره‌لانژ @librelounge که دربارهٔ پروتکل حرف می‌زنه منتشر شده. این برای کسانیه که مفهوم‌های پایه‌ای برنامه‌نویسی رو بلدن و دوست دارن درک عمیق‌تری از این داشته باشن که پشت پرده چه جوری کار می‌کنه و چه جوری نوشته‌ها و عکس‌های ما رو به دست بقیهٔ کاربرها می‌رسونه.
librelounge.org/episodes/episo

بوقم دربارهٔ بخش اول پادکست:
persadon.com/@masoud/101750633

دارم آخرین شمارهٔ ( زبان) لیبره‌لانژ رو گوش می‌دم. پادکستیه دربارهٔ همهٔ جنبه‌های مختلف آزادی مصرف‌کننده‌ها، از جمله (و از همه بیشتر) آزادی نرم‌افزار. تو این شماره‌اش دارن پروتکل رو توضیح می‌دن. پروتکل یعنی زبونی که کامپیوترها و سایت‌ها باهاش با هم حرف می‌زنن، و ActivityPub همون چیزیه که سرورهای ماستدون و پیکسل‌فد و پیرتیوب رو به هم وصل می‌کنه.

librelounge.org/episodes/episo

شمارهٔ ۱۲ رو که شنیدیم، یاد مقالهٔ زهره داودی (که اتفاقاً تو دانشگاه همکلاسی‌مون بود) افتادیم! زهره و استادش چند سال پیش یه مقالهٔ فیزیکی چاپ کردن که توش روشی پیشنهاد می‌داد که اگه کل دنیای ما یک شبیه‌سازی باشه، چه جوری می‌تونیم بفهمیم! مقالهٔ ویکی‌پدیاش و این مقالهٔ ساینتیفیک‌امریکن رو ببینید!
en.wikipedia.org/wiki/Simulati
scientificamerican.com/article

این هی داره بهتر و جذاب‌تر می‌شه. تو شماره‌های اول لحنش تا حدی کند و حوصله‌سربر بود. ولی این هفته شماره‌های ۱۲ () و ۱۳ () رو گوش دادم؛ هم موضوعش جذاب بود و هم لحنش عالی 😀
اگه به علاقه دارید و مخصوصاً اگه علاقه ندارید 😆 توصیه می‌کنم رو بشنوید.

hamed0ghadiri.podbean.com/

روی اندروید این جوری می‌تونید مشترک پادکست‌ها بشید و بشنوید: antennapod.org

شمارهٔ ۵ با کارن سندلر مصاحبه کرده و من برای بار شصت و هفتم شگفت‌زده‌ام که این بشر چه فوق‌العاده است. اگر به نرم‌افزار آزاد علاقه‌مندید شدیداً پیشنهاد می‌کنم این شماره رو بشنوید.

librelounge.org/episodes/episo

لوگوس: فلسفه به روایت حامد قدیری
hamed0ghadiri.podbean.com/
شنیدن این رو تازه شروع کردم. تو شمارهٔ آخرش (شمارهٔ ۱۰، سیطرهٔ مَجاز بر حقیقت) دربارهٔ تمثیلی از نیچه حرف زد که نشنیده بودم و منو خیلی به فکر فرو برد. تمثیل «سکهٔ نقره» که می‌گه «واقعیت»هایی که ما فکر می‌کنیم دربارهٔ جهان خارج می‌دونیم شاید در واقع تمثیل باشند و ما اون‌ها رو با واقعیت اشتباه گرفتیم.

خیلی از Science Vs که @Nima_sh معرفی کرد خوشم اومد. این شماره‌ای که الان شنیدم ۳۵ دقیقه بود، و به نظرم کیفیت محتوا و کیفیت صوتی‌اش واقعاً خوب بود.
gimletmedia.com/science-vs/

جالبی به من بدهید تا همهٔ کارهای حوصله‌سربر دنیا را برایتان جابه‌جا کنم.
[پیازها را پوست می‌کند تا گوشت قلقلی درست کند...]

قسمت آخر رو نه تنها خودتون بشنوید، بلکه برای پدر و مادر و خاله و عموتون هم بفرستید :)

کرون، قسمت ۱۰، تصنیف کاروان شهید
koron.podbean.com/e/episode-10

من خودم تازه با این آشنا شدم، ولی چیز خوبی به نظر می‌رسه. هشدار: طرف مثل بعضی‌هامون همین جا خورهٔ نرم‌افزار آزاده! ولی خب مثلاً این‌جا نزدیک ۵۰ تا معرفی کرده!

پادکست – پادکست‌های من، وبلاگ علی مولایی
molaei.org/my-podcasts/

داشتم یه گوش می‌دادم، ناگهان وسطش فهمیدم که چه قدر از کلمهٔ neat تو انگلیسی خوشم میاد! فکر کنم neatترین کلمهٔ انگلیسی همین neat باشه P:

شمارهٔ ششم از IRL رو تازه گوش دادم. یکی از بهترین شماره‌هاش بود. کلاً IRL با ظاهر بی‌ادعاش پادکست فوق‌العاده‌ایه.
irlpodcast.org

مانوش (مهنوش؟) زمردی (Manoush Zomorodi) مجری پادکستی است به نام Note To Self که همش می‌خواستم این‌جا معرفیش کنم.

تا این که امروز دیدم ایشون تازه رفته سخنرانی کرده توی تِد. عنوان سخنرانی اینه:
"How boredom can lead to your most brilliant ideas"
یا «چگونه هیچ کاری نکردن شمار رو به بهترین ایده‌هاتون می‌رسونه»
ted.com

خوشمون میاد از ایشون. پادکست مفرحی هم داره. مشترک پادکستش بشید اگه از این چیزا دوست دارید:
wnyc.org/shows/notetoself

در ضمن اگر با تجربه ندارید: بهترین و آسون‌ترین راه برای گوش دادن بهشون اینه که یه اپ پادکست روی گوشی یا کامپیوترتون نصب کنید که خودش آخرین شماره‌های هر پادکستی رو که مشترک می‌شید می‌گیره و پخش می‌کنه. فرقش هم با مدیاپلیرهای معمولی اینه که همیشه یادش می‌مونه تا کجا گوش کردید و اگه وسط گوش دادن قطع کنید، بعداً دوباره از همون جا شروع می‌کنه.
بهترین اپ پادکست تو اندروید اسمش هست AntennaPod. روی دسکتاپ هم من با gPodder کار کردم که خوبه.

نمایش
پرسادون

با دوستان خود گفتگو کنید و دوستان تازه پیدا کنید. عکس، ویدیو، و نوشته‌های خود را به اشتراک بگذارید. پرسادون یکی از سرورهای شبکهٔ اجتماعی بزرگ ماستدون است و می‌خواهد محیطی ایمن و پایدار برای کاربران فارسی‌زبان باشد. تا وقتی که به سیاست‌های کاربری و شرایط استفادهٔ پرسادون احترام می‌گذارید، از بودن کنار شما در پرسادون خوشحال خواهیم شد.

راهنمای کاربری ماستدون

دربارهٔ پرسادون