من خیلی وقته نگران پادکست‌ها هستم. نگران این که پادکست‌های بیشتر و بیشتری خودشون رو فقط روی سرویس‌های انحصاری منتشر می‌کنن. تازگی‌ها می‌خواستم پادکستی رو پی بگیرم، ولی هر چه قدر گشتم، هیچ خوراک RSS-ای براش نیافتم (و طبیعتاً الان یاد نیست کدوم بود، چون نتونستم با AntennaPod پی‌اش بگیرم). همه‌اش می‌خواستم جایی بنویسم و از پادکست‌سازها بخواهم که خوراک رو فراموش نکنند تا پادکست‌ها در تلهٔ سرویس‌ها و پلتفرم‌های انحصاری نیفتن و بشه اون‌ها رو با هم پی گرفت.

در حالی که منتظرم کوکوها بپزن و آثار جرم رو از سطح آشپزخونه پاک می‌کنم، دارم مصاحبهٔ هوش مصنوعی رو با ریچارد داوکینز می‌شنوم. خیلی وقت بود که صدای رو نشنیده بودم. تا این‌جا که گفتگوشون فقط دربارهٔ تکامل (و نه خداباوری) بوده. یه مثال جالب از یک عضو احمقانه و به شدت ناکارامد در بدن زرافه زد که به خاطر خنگی تکامل به وجود اومده. بسی نشاط رفت!
Artificial Intelligence (AI Podcast with Lex): #87 – Richard Dawkins: Evolution, Intelligence, Simulation, and Memes lexfridman.com/richard-dawkins

این شماره از لیبره‌لانژ @librelounge رو الان تموم کردم و یکی از بهترین چیزهایی بود که این چند ماهه شنیده بودم.

گفتگوی @emacsen با فرانک کارلیچک @Karlitschek دربارهٔ این که چرا و چگونه می‌تونه آیندهٔ سیاسی ما رو تغییر بده، چه جوری می‌شه از توسعهٔ پول درآورد، و خیلی حرف‌های عمیق و جالب دیگه در همین باره.

librelounge.org/episodes/32-co

شمارهٔ آخر کُرُن رو الان شنیدم و هیچ انتظار چنین چیزی رو نداشتم. دنیای تازه‌ای رو برام باز کرد. دربارهٔ آموزش موسیقی به کودکانه، و واقعاً زیباست.
koron.podbean.com/e/episode-17

رسیدم به بخش ۱۳۷۸ تا ۱۳۸۲ از پادکستی که این‌جا ☝️ معرفی کردم. برای این پنج سال تقریباً فقط آهنگ‌های پاپ رو مرور کرده و چه مروری!

نمایش رشته

یه گنج پیدا کردم دربارهٔ تاریخ چهل سال موسیقی معاصر ، از ۱۳۵۸ تا ۱۳۹۶. اسمش هست . اگر هم‌نسل من هستید و دوست دارید، از اپیزود ۹ تا ۱۶ این پادکست رو باید گوش کنید تا ببینید منظور من از گنج چیه. به قول راوی، «انگار این یادداشت‌ها چهل سال خاطرات تلخ و شیرین من را مرور می‌کند. تک‌تک موسیقی‌های انتخاب شده برای من حال و هوای همان سال‌ها را به همراه دارد»

اپیزود ۹، از ۱۳۵۸ تا ۱۳۶۲:
soundcloud.com/radiodastnevesh

اپیزود ۱۳، از ۱۳۷۸ تا ۱۳۸۲:
soundcloud.com/radiodastnevesh

شمارهٔ دو هفته پیش لانگ‌رید دربارهٔ تاریخچه، تحول، و آیندهٔ حزب‌های محافظه‌کار در جهان بود، با تأکید بیشتر روی امریکا و انگلیس. مثال‌های اصلی‌اش هم دولت ترامپ، ترزا می، مارگارت تاچر، و کمی هم بوش و کلینتون بودند. شنیدن دربارهٔ منطق و سیر تحول این حزب‌ها در بازهٔ هفتاد هشتاد ساله به نظرم خیلی جالب بود. و همچنین پیش‌بینی نویسنده دربارهٔ این که در آیندهٔ نه‌چندان دور این حزب‌ها ورمی‌افتن.

theguardian.com/politics/audio

شمارهٔ ماه پیش لانگ‌رید عنوانش این بود: «چگونه خبرها از واقعیت پیشی گرفتند»
بحث خیلی خیلی جالبی می‌کنه دربارهٔ این که این روزها چه‌قدر بیشتر (نسبت به گذشته) خبرها و سیاست به زور توی حلقمون فرو برده می‌شه و این که گاهی واقعاً کار مسئولانه‌تر اینه که خبر نخونیم؛ می‌گه شاید بهتر باشه که به جاش به حیطه‌هایی از بپردازیم که تحت تأثیر خبر و سیاست نیستند و اون‌ها رو شکوفا کنیم. تو ده دقیقهٔ آخرش از بس حرف‌هاش باهام رزونانس کرد که نزدیک بود گریه‌ام بگیره 🙄
theguardian.com/news/oliver-bu

برای بلدها هم دوست دارم رو معرفی کنم. راستش لهجه و کیفیت صدابرداری و سرعت حرف‌زدن گوینده‌های این پادکست این قدر خوبه که حتی فکر کنم برای تقویت زبان انگلیسی هم به درد بخوره. تو هر شماره‌اش یکی از نوشته‌های بلند گاردین رو می‌خونن. موضوعاتش هم بیشتر و هستن:
theguardian.com/news/series/th

دو تا شمارهٔ آخری که از این پادکست شنیدم به نظرم عالی بودن و همین شد که یادم افتاد معرفی‌اش کنم.

تازگی شماره‌ای از یک پادکست رو شنیدم به نام دیج‌ایمیج (). نام این شماره‌اش بود «جمهوی فراموشی» و دربارهٔ عکس معروفی بود که سال ۱۹۸۹ از میدان تیان آن من چین گرفته شده. خیلی خیلی خوشم اومد از این . پیشنهاد می‌کنم بشنوید و بشنوانیدش.
digimage.ir/republic-of-silenc

آخرین شمارهٔ پادکست لوگوس رو الان شنیدیم. بحث فلسفی/معرفت‌شناسی جالبی بود دربارهٔ مجازات اعدام، با ارجاع اجباری به فیلم «زندگی دیوید گیل».

پادکست رو از این‌جا می‌تونید پیدا کنید: logospodcast.ir
برای گوش دادن به پادکست روی اندروید، من AntennaPod رو پیشنهاد می‌کنم: f-droid.org/en/packages/de.dan

دومین بخش از لیبره‌لانژ @librelounge که دربارهٔ پروتکل حرف می‌زنه منتشر شده. این برای کسانیه که مفهوم‌های پایه‌ای برنامه‌نویسی رو بلدن و دوست دارن درک عمیق‌تری از این داشته باشن که پشت پرده چه جوری کار می‌کنه و چه جوری نوشته‌ها و عکس‌های ما رو به دست بقیهٔ کاربرها می‌رسونه.
librelounge.org/episodes/episo

بوقم دربارهٔ بخش اول پادکست:
persadon.com/@masoud/101750633

دارم آخرین شمارهٔ ( زبان) لیبره‌لانژ رو گوش می‌دم. پادکستیه دربارهٔ همهٔ جنبه‌های مختلف آزادی مصرف‌کننده‌ها، از جمله (و از همه بیشتر) آزادی نرم‌افزار. تو این شماره‌اش دارن پروتکل رو توضیح می‌دن. پروتکل یعنی زبونی که کامپیوترها و سایت‌ها باهاش با هم حرف می‌زنن، و ActivityPub همون چیزیه که سرورهای ماستدون و پیکسل‌فد و پیرتیوب رو به هم وصل می‌کنه.

librelounge.org/episodes/episo

شمارهٔ ۱۲ رو که شنیدیم، یاد مقالهٔ زهره داودی (که اتفاقاً تو دانشگاه همکلاسی‌مون بود) افتادیم! زهره و استادش چند سال پیش یه مقالهٔ فیزیکی چاپ کردن که توش روشی پیشنهاد می‌داد که اگه کل دنیای ما یک شبیه‌سازی باشه، چه جوری می‌تونیم بفهمیم! مقالهٔ ویکی‌پدیاش و این مقالهٔ ساینتیفیک‌امریکن رو ببینید!
en.wikipedia.org/wiki/Simulati
scientificamerican.com/article

این هی داره بهتر و جذاب‌تر می‌شه. تو شماره‌های اول لحنش تا حدی کند و حوصله‌سربر بود. ولی این هفته شماره‌های ۱۲ () و ۱۳ () رو گوش دادم؛ هم موضوعش جذاب بود و هم لحنش عالی 😀
اگه به علاقه دارید و مخصوصاً اگه علاقه ندارید 😆 توصیه می‌کنم رو بشنوید.

hamed0ghadiri.podbean.com/

روی اندروید این جوری می‌تونید مشترک پادکست‌ها بشید و بشنوید: antennapod.org

شمارهٔ ۵ با کارن سندلر مصاحبه کرده و من برای بار شصت و هفتم شگفت‌زده‌ام که این بشر چه فوق‌العاده است. اگر به نرم‌افزار آزاد علاقه‌مندید شدیداً پیشنهاد می‌کنم این شماره رو بشنوید.

librelounge.org/episodes/episo

لوگوس: فلسفه به روایت حامد قدیری
hamed0ghadiri.podbean.com/
شنیدن این رو تازه شروع کردم. تو شمارهٔ آخرش (شمارهٔ ۱۰، سیطرهٔ مَجاز بر حقیقت) دربارهٔ تمثیلی از نیچه حرف زد که نشنیده بودم و منو خیلی به فکر فرو برد. تمثیل «سکهٔ نقره» که می‌گه «واقعیت»هایی که ما فکر می‌کنیم دربارهٔ جهان خارج می‌دونیم شاید در واقع تمثیل باشند و ما اون‌ها رو با واقعیت اشتباه گرفتیم.

خیلی از Science Vs که @Nima_sh معرفی کرد خوشم اومد. این شماره‌ای که الان شنیدم ۳۵ دقیقه بود، و به نظرم کیفیت محتوا و کیفیت صوتی‌اش واقعاً خوب بود.
gimletmedia.com/science-vs/

جالبی به من بدهید تا همهٔ کارهای حوصله‌سربر دنیا را برایتان جابه‌جا کنم.
[پیازها را پوست می‌کند تا گوشت قلقلی درست کند...]

قسمت آخر رو نه تنها خودتون بشنوید، بلکه برای پدر و مادر و خاله و عموتون هم بفرستید :)

کرون، قسمت ۱۰، تصنیف کاروان شهید
koron.podbean.com/e/episode-10

نمایش قدیمی‌تر
پرسادون

با دوستان خود گفتگو کنید و دوستان تازه پیدا کنید. عکس، ویدیو، و نوشته‌های خود را به اشتراک بگذارید. پرسادون یکی از سرورهای شبکهٔ اجتماعی بزرگ ماستودون است و می‌خواهد محیطی ایمن و پایدار برای کاربران فارسی‌زبان باشد. تا وقتی که به سیاست‌های کاربری و شرایط خدمات پرسادون احترام می‌گذارید، از بودن کنار شما در پرسادون خوشحال خواهیم شد.

راهنمای کاربری ماستودون در ویکی‌کتاب

دربارهٔ پرسادون