مسعود :unverified: بازبوقید

این موج ترک #واتس‌اپ خوبه. بی تردید، رفتن به سمت پیام‌رسان‌های انحصاری و مشکوک به فساد داخلی حماقت محضه اما #تلگرام یا #سیگنال هم حلال مشکلات نیستند.

ما، بستری آزاد و غیرمتمرکز برای ارتباط نیاز داریم. بستری که در کنترل خودمان باشد نه فیلترچی و تحریم‌چی. چیزی مثل #ماتریس.

@tayyebi @aqmorisny
بگذریم از این که معلوم شده که مثلاً همین امروز با همین قانون کپی‌رایت، بخش بزرگ (فکر کنم حدود ۹۰ درصد) درآمد موسیقی‌کارها از کنسرت‌هاشون میاد، نه مثلاً از فروش آلبوم‌ها، یعنی اصل درآمدشون بی‌نیاز از قانون حق نشره.

@tayyebi @aqmorisny
بله، اولین مشکل اینه که بدون کپی‌رایت چه طور پدیدآورنده‌ها پول دربیارن. و این مشکل بزرگیه. ولی این نمی‌تونه به تنهایی دلیل باشه که چنین قانون عجیبی (عجیب برای دوره زمونهٔ امروز) برقرار بمونه. از این جور مشکل‌ها (که فلانی پس چه طور پول دربیاره) همیشه بوده و هست و همیشه هم بشر براشون راه حل‌هایی پیدا کرده. مثلاً همسر من که روی ترکیب شیمیایی ستاره‌هایی تحقیق می‌کنه که ۲۵ هزار سال نوری از ما دور هستند، چه جوری باید پول دربیاره؟ راه حلش پیدا شده.

@tayyebi @aqmorisny
توضیحش طولانیه، و پیشنهاد می‌کنم چند تا سخنرانی یا مقاله از ردا یا مودی رو ببینی و بخونی.

ولی خلاصه‌اش اینه: چیزی که قانون حق نشر داره محدود می‌کنه، فقط تو قرن هجدهم قابل محدودکردن بود. اون وقت بود که کپی کردن یک فرایند صنعتی بود و باید دستگاه چاپ می‌داشتی که تو هر کشور چند تا دونه ازش بود. الان مثل اینه که بگی کسی نباید حتی تو خلوتش کلمهٔ «زولبیا» رو به زبون بیاره، و تمام سیستم حقوقی و فنی دنیا هم بسیج بشن تا مواظب باشن که این قانون نقض نشه.

@aqmorisny
کپی‌رایت یک قانون تاریخ‌گذشته است. درسته که قانونه و باید رعایتش کنیم، ولی باید همزمان برای محدودکردنش هم بکوشیم. سخنرانی‌های یولیا ردا (Julia Reda) که تا دورهٔ پیش نمایندهٔ حزب دزدهای دریایی در پارلمان اروپا بود، در این باره خیلی آموزنده است؛ این که باید با کپی‌رایت چه کار کنیم.

به قول Glyn Moody، کپی‌رایت یک راه حل قرن هجدهمی برای یک مشکل قرن هجدهمیه.

مسعود :unverified: بازبوقید

گفتم خُب باشه ، من چیکار می‌تونم براتون بکنم ؟ گفت اگه لطف کُنی پُست‌هارو حذف کنی ممنون میشم.
گفتم اتفاقا بعد از این قضیه منم از این که اسم انتشارات و کتابتون از صفحه من حذف بشه استقبال می‌کنم .
خیلی خیلی جالبه که من به عنوان کسی که کتابو ازشون خریدم حق ندارم کتابو با دوستام به اشتراک بزارم و براشون کتابو بخونم .
ولی یه نفر با اسم و رسم جعلی خیلی راحت می‌تونه کُل کتاباشونو پی‌دی‌اف کُنه و بزاره روی وب.
به نظرتون کتابی که من نتونم با دوستام به اشتراک بزارمش به چه دردی می‌خوره؟
#کپی_لفت #کپی_رایت

نمایش رشته

@rzasharifi
اگه دو درصد از سیاست‌مدارهای دنیا هم مثل شما بودند و همین طور به قول‌هاشون عمل می‌کردند، دنیا جای دیگری بود.

اصلاً دقیقاً به دلیل همین صداقتت ما ندید می‌گیریم و به روی خودمون نمیاریم 😁 باش همین جا، جایی نرو. به امید این که پیش‌بینی چهارسال دیگه‌ات هم همین جوری غلط از آب دربیاد 😝

@rzasharifi
سلام. دلیلش اینه که از اولین باری که کارساز (سرور) شما، یعنی پرسادون، با این کاربر آشنا شده (یعنی از اولین باری که یکی، هر کی، از کاربرهای پرسادون ایشون رو پی‌گرفته) ایشون فقط دو بار بوق زدن.

بوق‌های قبلی ایشون، مثل بوق‌های میلیون‌ها کاربر دیگه‌ای که هیچ ارتباطی با پرسادون ندارند، در زمان انتشار، به پرسادون فرستاده نشده و بنابراین در پایگاه دادهٔ پرسادون نیستند که شما بتونید ببینید.

بنابراین شما باید نمایهٔ این کاربر رو روی کارساز خودش باز کنید تا بتونید بقیهٔ بوق‌هاش رو ببینید.

@sinacarnelious
من این‌جا از آقای نعناکار (معاون حقوقی سابق سازمان فناوری اطلاعات ایران) (روی ماستودون حساب نداره؟!) همین رو پرسیدم. ایشون زیر نظری که گذاشتم پاسخ گذاشتند. خلاصه‌اش همینی می‌شه که دانیال @danialbehzadi هم گفت.
virgool.io/@mjnanakar/%D9%85%D

@sadraiiali @tayyebi
دوستان بسی لذت بردیم از گفتگوی شما 😀

مسعود :unverified: بازبوقید

@Ehsan63
من نبودم! من تازه از خواب پاشدم! احتمالاً رییس رفته پای گوشی‌ام و دستش خورده و قسمت شما شده 😂

مسعود :unverified: بازبوقید

نظر شما دربارهٔ این نوشتهٔ سایت میدان چیه؟ از اون چیزهایی هست که من می‌تونم درباره‌اش بحث کنم و دقیقه‌ای سه بار نظرم عوض بشه.

نظر شما دربارهٔ این نوشتهٔ سایت میدان چیه؟ از اون چیزهایی هست که من می‌تونم درباره‌اش بحث کنم و دقیقه‌ای سه بار نظرم عوض بشه.

مسعود :unverified: بازبوقید

نفی اصل برائت در مبارزه با تجاوز و آزار جنسی به فاشیسم راه می‌برد
meidaan.com/?p=73800

مسعود :unverified: بازبوقید

@rzasharifi
نه 😂
دیگران خوب مواظبت می‌کنن، من دست‌دوم ازشون می‌خرم 😁

نمایش قدیمی‌تر
پرسادون

با دوستان خود گفتگو کنید و دوستان تازه پیدا کنید. عکس، ویدیو، و نوشته‌های خود را به اشتراک بگذارید. پرسادون یکی از سرورهای شبکهٔ اجتماعی بزرگ ماستودون است و می‌خواهد محیطی ایمن و پایدار برای کاربران فارسی‌زبان باشد. تا وقتی که به سیاست‌های کاربری و شرایط خدمات پرسادون احترام می‌گذارید، از بودن کنار شما در پرسادون خوشحال خواهیم شد.

راهنمای کاربری ماستودون در ویکی‌کتاب

دربارهٔ پرسادون