مسعود :verified: بازبوقید

تکمیل پازل تاریخ‌نگاری پهلوی با پروژه «تاریخ شفاهی ایران»
meidaan.com/?p=79260

@danialbehzadi

علاوه بر تأیید حرف @Maryam آیا نباید به جای کوبیدن سر به دیوار پرسید چرا خود سیستم فرمانی رو که گفته اجرا نمی‌کنه؟ فکر نکنم حالتی باشه که کسی بخواد وضعیت بسته‌هاش همون جوری خراب باقی بمونه، یا دست‌کم برای کاربرهای اوبونتو همچین حالتی نباید وجود داشته باشه.

@Zahra

ای وای چه قدر تلخ. تسلیت می‌گم. 😔

@danialbehzadi @ahangarha

اهممم... یک کم برام غریبه، ولی متوجه شدم. ممنون.

@danialbehzadi

من ing-ها رو همون مصدر ترجمه می‌کنم و این حالتی رو که می‌گی نمی‌فهمم. می‌شه لطفاً یک جمله بنویسی که توش این حالت دستوری به کار رفته باشه؟

@ahangarha

@Mahziyar @ahangarha @danialbehzadi

من هم تقریباً مطمئنم که به طور پیش‌فرض فعاله.

@danialbehzadi

«ترافرستادن» جالبه، ای ول 🙂

ولی این «ترافرستی» رو نمی‌فهمم، مصدره، اسم فاعله، اسم مفعوله، یا چی؟
@ahangarha

@mtashackori

ببخشید، مطمئن نیستم درست متوجه شده باشم حرفت رو.

منظورت از انحصار کدومه؟ انحصار از طرف سکوهای خارجی (که در همهٔ دنیا دارند)، یا انحصاری که برای سکوهای داخلی ایجاد می‌شه چون خارجی‌ها (به خاطر فیلتر یا تحریم) قطع هستند؟

اون وقت سیل کدومه؟ زنده شدن برجام و رفع تحریم‌ها، رفع فیلتر سکوهای خارجی، یا شدیدشدن انحصار از طرف سکوهای خارجی؟

@danialbehzadi

فکر کنم این دیدگاه رو همهٔ تصمیم‌گیران و طراحان اصلی گنوم هم داشته باشند. فقط در این صورته که می‌شه درک کرد که چرا اون خراب‌شده (گنوم) اینی شده که شده. واقعاً بدا به حال نرم‌افزاری که توسعه‌دهنده‌هاش فکر کنن دوره‌اش به سر اومده. و بدا به حال نرم‌افزار آزاد برای کامپیوترهای رومیزی. خیلی غم‌انگیزه.

@danialbehzadi

مهندس من بالاخره همت کردم و بعد از این همه مدت داستانش رو پیدا کردم و خوندم. قشنگ بود. هنوز خوابش رو ندیدم، ولی هی در طول روز دوباره یادش می‌افتم! غم‌انگیز و ساکت بود. یه جور نابودی گریزناپذیری توش داشت که ولی اتفاقاً ترسناک نبود.

مسعود :verified: بازبوقید

خب مثل اینکه به دلیل تحریم‌ از پروژه #فدورا حذف شدم.
از همون چند سال پیش که یکی از اعضای پروژه ایمیل زد و بهم گفت اسم #ایران رو از تو پروفایل و ویکی فدورا حذف کنم (عمدا حذف نکردم) می‌دونستم این روز میرسه.

اما فکر نمیکردم متیو خان علاوه بر پروفایلم، اون اندک مشارکت‌ رو هم حذف کنه

@Dawn

این هفته‌ها که خیلی زیاد پیش میاد همهٔ روزهای هفته رو شرکت باشم.

@Dawn

عجب. این وضعیتی که کامل بشه از خونه کار کنیم رو من هیچ وقت در طول این همه‌گیری نداشتم. ما فوقش نصف-بیا نصف-نیا شدیم که در عمل (چون اغلب در شرایط حساس کنونی بودیم) تبدیل می‌شد به سه‌چهارم-بیا یک‌چهارم-نیا.

@sajjad_heydari

آخ که چه قدر این حرفت آشناست و حکایت این روزهای منه 😄 🙃

@danialbehzadi @ahangarha

من هم آرزو داشتم که هیچ وقت این مشکل زبانی مسخره تو انگلیسی وجود نداشت که نصف وقتمون رو برای ترویج نرم‌افزار آزاد بگیره. ولی حالا که هست، نادیده‌گرفتن یا سانسورکردنش در فارسی به نظر من وضع رو از اینی هم که هست بدتر و کثیف‌تر و مبهم‌تر می‌کنه.

@ahangarha @danialbehzadi

فکر کن همین جوری کم ابهام و اختلاف و سوءتفاهم زبانی داشتیم در این موارد، حالا باید وقتی در این باره‌ها حرف می‌زنیم این رو هم تذکر بدیم که «البته متن‌باز در فارسی معنی‌اش با معادل انگلیسی‌اش متفاوته و...»

این جوری دیگه اصلاً نمی‌شه حرف زد.

اگه اون‌جا فامیل داری بگو هر چه سریع‌تر درستش کنن.

@danialbehzadi

و راستی این رو از کجا خبرش رو شنیدی؟ جایی منتشر می‌کنن یا آشنا داری اون‌جا؟

@danialbehzadi

تیری دیگر بر پیکر (نا)جنبش اوپن‌سورس!

حالا جدی اگه یک عمیقاً باورمند به روش اوپن‌سورس باشه (و مخالف جنبش نرم‌افزار آزاد، کسی مثل اریک ریموند) و بخواد فارسی حرف بزنه، این کار فرهنگستان زبانش رو محدود کرده. به نظرم تصمیم درستی نیست این واژه‌سازی. راهی برای اعتراض نیست؟

نمایش قدیمی‌تر
پرسادون

با دوستان خود گفتگو کنید و دوستان تازه پیدا کنید. عکس، ویدیو، و نوشته‌های خود را به اشتراک بگذارید. پرسادون یکی از سرورهای شبکهٔ اجتماعی بزرگ ماستودون است و می‌خواهد محیطی ایمن و پایدار برای کاربران فارسی‌زبان باشد. تا وقتی که به سیاست‌های کاربری و شرایط خدمات پرسادون احترام می‌گذارید، از بودن کنار شما در پرسادون خوشحال خواهیم شد.

راهنمای کاربری ماستودون در ویکی‌کتاب

دربارهٔ پرسادون