مسعود :verified: بازبوقید

@Naayi
تو محیط وب باید روی چرخ‌دندهٔ بالای ستون «خانه» کلیک کنی. توی Tootdon رو نمی‌دونم چون تا حالا ندیدمش.

مسعود :verified: بازبوقید

@masoud الان تو راهپیمایی دوسلدورفم. خیلی شلوغ نیست. البته نمی‌دونم شلوغی استاندار برای همچین زاهپیمایی در آلمان چقدره

اگه وضعیت واقعی سیستم فعلی (کنترل مطالب بعد از بارگذاری) رو ببینی، می‌فهمی که دقیقاً همین اتفاق داره می‌افته. هم الگوریتم‌های خودکار نمی‌تونن فرق انتقاد و نقل‌قول منصفانه رو تشخیص بدن، و هم یوتیوب به محض دریافت هرگونه ادعایی از شرکت‌های مدعی کپی‌رایت، ویدیو رو حذف می‌کنه، و خنده‌داره که مسئولیت اثبات بی‌مشکل‌بودن ویدیو با سازندهٔ ویدیوست، نه با کسی که ادعای مالکیت روی کپی‌رایت ویدیو رو داشته.

@ahangarha
نقل قول و نقد موضوع این قانون نیست، ولی ترس و مسئولیت سایت‌ها از نقض ناخواستهٔ این قانون اون قدر زیاده که سایت‌ها در عمل یک آپلودفیلتر نصب می‌کنند و چشم‌بسته جلوی هر مطلبی از کاربرها رو که شائبهٔ نقض این قانون رو داشته باشه می‌گیرن.

تموم شد! پنج ساعت دیگه راهپیمایی تو مونیخ (بیشتر شهرهای اروپایی) شروع می‌شه و من آماده‌ام 😄

@ahangarha
فرنوش @farnoush نوشته که «این سایت را مفید یافتم». خودم البته دقیق نخوندمش، هرچند می‌شناسم نویسنده رو و ایشون معمولاً حرف چرت نمی‌زنه:
boingboing.net/2019/02/23/marc

هنوز هم کار داره. بقیه‌اش باشه برای فردا صبح، پیش از رفتن به تظاهرات. دیگه خسته شدم 😅

پوستری رو که برای تظاهرات فردا ساختم دارم رنگ می‌کنم. خیلی وقت بود که نقاشی نکرده بودم و چه قددددر سخته! ولی ارزشش رو داره 😅

الان نفعش ظاهراً برای شرکت‌های بزرگ رسانه‌ایست ، ولی ظرف چند سال همه چیز آخرش به نفع شرکت‌های فناوری می‌شه که «سرویس چک‌کردن محتوای کاربران» رو ارائه می‌دن و ما همه باید ازشون این سرویس رو بخریم، حتی اگه فقط یک سایت یا وبلاگ کوچیک داشته باشیم. یعنی شیر اینترنت از سمت کاربرها هم میره زیر دست این‌ها.

از شصتاد جنبهٔ مختلف این مسئله مشکل ایجاد می‌کنه، از آزادی بیان بگیر تا اشتباه الگوریتم‌های تشخیص کپی‌رایت، تا نقض حریم خصوصی، تا هزینهٔ اضافه برای همهٔ کسانی که سایت دارن، تا حتی تناقض‌هایی که با خود قانون کپی‌رایت پیش میاد. برای شرکت‌ها اروپایی هم به طور خاص بد می‌شه در برابر رقیب‌های امریکایی.

@farnoush
این قانون تاز که هفتهٔ دیگه براش در پارلمان اروپا رأی‌گیری می‌شه می‌تونه اینترنت رو به فنا بده.

بند ۱۱ و مخصوصاً ۱۳ این قانون اصل مشکل هستن. (تو شبکه‌های اجتماعی دنبال بگردید.) بند ۱۳ می‌گه که هر کسی روی هر سایتی که بخواد چیزی باربگذاره (آپلود کنه) باید محتوایی که می‌فرسته پیش از فرستادن از نظر کپی‌رایت چک بشه، نه پس از بارگذاری (جوری که الان هست). و این شامل همه می‌شه، از ویدیوهای یوتیوب بگیرید تا حتی کامنت‌های یک وبلاگ.

آقا یا خانوم گوگل‌پلاس! من اون مدتی که تو سایت شما نبودم داشتم زندگیمو می‌کردم، خیلی هم داشت خوش می‌گذشت، هیچ چیزی رو هم از دست ندادم. (فوقش چیز مهمی باشه میام بعداً می‌خونم؛ نخوندم هم آسمون به زمین نمیاد!) چرا به روز بهم القا می‌کنی که اون مدتی که نبودم «چیزی رو از دست داده‌ام»؟
خوشحال نیستم که گوگل‌پلاس داره تعطیل می‌شه، ولی خوشحالم که از این به بعد کسی نمی‌تونه عضو همچین چیزی بشه.

در همین باره : آیا شبکهٔ اجتماعی شما خوش‌اخلاق است؟
masoud.abkenar.net/blog/fa/201

@Naayi
کجاش برات عجیب یا جالب بود؟

@ahangarha
فکر کنم فعلاً بهترین راهش اینه:
crossposter.masto.donte.com.br
ولی مواظب باش: توییتر همیشه به نفعشه که همچین ابزارهایی رو از کار بندازه (و تا حالا هم چندین بار از کار انداخته) تا مردم *فقط* روی توییتر بمونن یا دست‌کم فقط در جهت توییتر->ماستدون چیزی بفرستن. اگه تو با همچنین ابزارهایی به توییتر چیزی بفرستی، ولی اون‌جا نباشی که تبلیغ‌هاشون رو ببینی، از نظر توییتر همون بهتره که ننویسی. بنابراین اگر این یک بار دیگه از کار افتاد و تو مجبور شدی که فقط روی توییتر باشی، بدون که توییتر به هدفش رسیده.

سوال: چرا اینهمه گرونی؟ چرا اینهمه دزدی؟ چرا اینهمه بی اعتمادی؟
جواب کوتاه: گیم تئوری
جواب بلند: hamed.github.io/trust


:twitter: twitter.com/Parvandegar/status

مسعود :verified: بازبوقید

سالنامهٔ ۱۳۹۷
منتخب مطالب میدان در سال ۱۳۹۷
meidaan.com

گپی با سارا سیگر درباره تِس و دنیای شگفت‌انگیز فراخورشیدی ها
pourianazemi.com/2019/03/14/te

از وبلاگ همیشه عالی پوریا ناظمی

نمایش
پرسادون

با دوستان خود گفتگو کنید و دوستان تازه پیدا کنید. عکس، ویدیو، و نوشته‌های خود را به اشتراک بگذارید. پرسادون یکی از سرورهای شبکهٔ اجتماعی بزرگ ماستدون است و می‌خواهد محیطی ایمن و پایدار برای کاربران فارسی‌زبان باشد. تا وقتی که به سیاست‌های کاربری و شرایط استفادهٔ پرسادون احترام می‌گذارید، از بودن کنار شما در پرسادون خوشحال خواهیم شد.

راهنمای کاربری ماستدون

دربارهٔ پرسادون بیشتر بدانید