مسعود :unverified: بازبوقید

اهمیت ارتباطات علم به زبان‌های گوناگون
staryab.com/?p=5551

@sajjad_heydari
دیدن کد هیچ برنامه‌ای، برنامه رو امن نمی‌کنه یا باعث نمی‌شه که برنامه به حقوق کاربرش تجاوز نکنه.

شرط لازم برای امن‌شدن برنامه، داشتن آزادی‌هایی است که نرم‌افزار آزاد رو باهاش تعریف می‌کنن. و تازه اون آزادی‌ها شرط لازم برای امن‌بودن نرم‌افزار هستند، و نه شرط کافی.

لو رفتن کد ویندوز اکس پی به زحمت نصف یکی از شرط‌های چهارگانه (آزادی شماره ۱) رو برآورده می‌کنه.

مسعود :unverified: بازبوقید

@ahangarha
پاینده باشی مصطفی، و دستت به خاطر همهٔ تلاش‌هایی که کردی و هماهنگی‌هایی که انجام دادی درد نکنه. دیدن کارهات برای من همیشه الهام‌بخش و انگیزه‌بخشه. امیدوارم من هم بتونم فعالیت‌ام رو دوباره کمی بیشتر کنم.

مسعود :unverified: بازبوقید

@azad_on_com
عالی. عالی. عالی. محتوا، بیان، تدوین، گرافیک، عالی!

مسعود :unverified: بازبوقید

آزادان ۰۱ - اطلاعات‌مان قرار است دست چه کسی بیفتد؟

مجری برنامه کلیک در بی‌بی‌سی فارسی در ارتباط با جنگ میان امریکا و چیپن در دنیای شبکه‌های اجتماعی می‌پرسد: «اطلاعات‌مان قرار است دست چه کسی بیفتد؟»

peertube.social/videos/watch/a

واقعیت این است که انتخاب‌های ما بر خلاف حرف نیما محدود به غول‌های فناوری نیست. دنیای #نرم‌افزار_آزاد، بازی جدیدی را رقم زده است که در آن، برای ارتباط داشتن با دیگران نیازی به زیر بلیط غول‌ها رفتن نیست.

مسعود :unverified: بازبوقید

نیویورکر: سیروس عسگری، استاد دانشگاه شریف از 'جاسوسی برای آمریکا خودداری کرده بود'
bbc.com/persian/iran-54183201

مسعود :unverified: بازبوقید

@pouyeh

در مورد پیام‌رسان‌هایی که علاوه بر رمزگذاری سرتاسر، غیرمتمرکز هم هستند (بهترین نمونه‌اش: XMPP)، این مشکل کمتر پیش میاد، چون یا سرور پیام‌رسانی متعلق به خود مخاطبه (حالت آرمانی)، و یا ایشون سرویس پیام‌رسانی‌اش رو از کسی که شخصاً بهش اعتماد کرده و انتخابش کرده می‌گیره، و همه مجبور نیستن برای بودن در شبکهٔ پیام‌رسانی به کسی اعتماد کنن که شاید نمی‌شناسن (در این مورد صاحبان سرور سیگنال).

@pouyeh
این موضوع برای هر پیام‌رسان دیگه‌ای هم که رمزگذاری سرتاسر داره صادقه، ولی مشکل سیگنال این‌جاست که غیرمتمرکزه و فقط یک سرور داره و قدرت صاحبان سرورش برای هماهنگ‌کردن چنین حمله‌هایی روی کاربرانی که از قبل «نشان شده‌اند» خیلی بیشتر می‌شه.

@pouyeh
دقیقاً همون «تا حدی» که خودت گفتی! می‌تونم تصور کنم که آدم‌ها از بس که پیغام عوض شدن کدهای امنیتی مخاطبشون رو می‌بینند، خسته بشند (یا یادشون بره) که اون کدها رو از راه دیگه‌ای مستقل از سیگنال تأیید کنند، و همیشه (با حسن نیت نسبت به صاحبان سرورهای سیگنال) فرض کنند که مخاطبشون با گوشی تازه (یا با اپ تازه روی دسکتاپ یا وب یا...) داره بهشون پیغام می‌ده.

@pouyeh
نه، در مورد سیگنال و هر پیام‌رسانی که ادعای رمزگذاری سرتاسر داره، قضیه کمی پیچیده‌تره. اگر بخواهیم مطمئن باشیم که رمزگذاری سرتاسر درست کار می‌کنه (که خود سرویس‌دهنده هم حتی اگر بخواد نمی‌تونه پیام‌های ما رو بخونه، ویژگی‌ای که مثلاً تلگرام نداره)، تا حدی باید به ارائه‌دهندهٔ سرویس (یعنی صاحب سرور) هم اعتماد کنیم. چون اون می‌تونه تظاهر کنه که مخاطب ما دستگاهش رو عوض کرده و بنابراین کلیدهای عمومی رمزگذاری‌اش عوض شده، در حالی که در واقع داره روی ما حملهٔ MITM انجام می‌ده.

که البته من یکی رو مستقیم یاد تلاش‌های ما (که کردیم و خیلی بیشتر باید بکنیم) برای جنبش نرم‌افزارهای آزاد می‌اندازه. برای دائمی‌کردن این خواسته در عرصهٔ عمومی، و برای ساختن یک جنبش و آگاهی‌بخشی در جامعهٔ اطراف خودمون.

meidaan.com/archive/60280

نمایش رشته

سهمیهٔ امشب من از فکر کردن و خواندن، از سایت میدان @meidaan:

مجموعه دموکراسی مشارکتی | گفت‌وگو با پرویز صداقت
راه مبارزه با واپس‌گرایی اتکا به جنبش‌های اجتماعی درون‌زا است
meidaan.com/archive/71794

@danialbehzadi
خب فلت‌پک هم که همون قدر داغونه! بدیهیات طراحی تجربهٔ کاربری رو نداره!

@sinacarnelious
ولی در جریانی که این که احتمالاً داری ازش حرف می‌زنی اسم درستش «نیم‌فاصله» نیست، بلکه هست «فاصلهٔ مجازی»؟

چیزی که تو فارسی بهش بتونیم بگیم «نیم‌فاصله» احتمالاً این نویسه باشه که کاربردش هم خیلی کمه: Thin space (U+2009)

ولی فاصلهٔ مجازی اصلاً فاصله‌ای ایجاد نمی‌کنه، و حتی تو این صفحهٔ ویکی‌پدیا بین انواع «فاصله»ها فهرست نشده:
en.wikipedia.org/wiki/Space_(p

@Ehsan63
به به چه خانوادهٔ بانمکی! 🤵🦆🙎‍♀️
😁

نمایش
پرسادون

با دوستان خود گفتگو کنید و دوستان تازه پیدا کنید. عکس، ویدیو، و نوشته‌های خود را به اشتراک بگذارید. پرسادون یکی از سرورهای شبکهٔ اجتماعی بزرگ ماستودون است و می‌خواهد محیطی ایمن و پایدار برای کاربران فارسی‌زبان باشد. تا وقتی که به سیاست‌های کاربری و شرایط خدمات پرسادون احترام می‌گذارید، از بودن کنار شما در پرسادون خوشحال خواهیم شد.

راهنمای کاربری ماستودون در ویکی‌کتاب

دربارهٔ پرسادون