@ButterflyOfFire
Thanks for looking it up 😄

The problem is, not only is that sentence long and I've never heard of it, but also it has a terrible meaning 😕

But do you know where in the Mastodon's interface it is actually used?

کدام را برای جملهٔ زیر در محیط کاربری بیشتر می‌پسندید؟
A quick brown fox jumps over the lazy dog
(از من نپرسید این جمله در کجای محیط ماستدون به کار رفته، چون خودم هم هنوز نفهمیدم 😆)

ترجمهٔ اول: الا یا ایّها الساقی، ادر کأساً و ناولها
ترجمهٔ دوم: مردی با بیل مادرزنش را کشت

مهم‌ترین نظرسنجی رو برای ترجمه‌های فارسی ماستدون یادم رفت بگذارم! عکس زیر از محیط ترجمه، نظرسنجی در ادامه:

@zoremet
خسته نباشی مهندس! وقتشه یه جایزه یا استراحت حسابی به خودت بدی 😀

دانیال server رو ترجمه کرده «کارساز». من هم همیشه دوست داشتم این ترجمه رو به کار ببرم، ولی جرأت نمی‌کردم چون زیاد رایج نیست. ولی به نظرم باید از یک جایی بالاخره شروع کرد.
پس از این به بعد تو ترجمه‌های فارسی ماستدون server رو ترجمه می‌کنیم به کارساز (و احتمالاً client رو به کارگیر).

دانیال bookmark رو ترجمه کرده به نشان‌کرده/نشان‌کردن (اسم/فعل). ترجمهٔ قبلی من برگزیده/برگزیدن بود که کاملاً با پسندیدن (favorite، همون ستارهٔ زرد زیر همهٔ بوق‌ها) قاطی می‌شد. به نظرم ترجمهٔ دانیال خیلی بهتره 🤘

You don't have any bookmarked toots yet. When you bookmark one, it will show up here.
هنوز هیچ بوق نشان‌شده‌ای ندارید. وقتی بوقی را نشان‌کنید، این‌جا دیده خواهد شد.

@haghighi @lxsameer @fzero
من سرور رو خودم نصب نکردم و دسترسی مستقیم به سرور اصلاً ندارم. پول دادم به masto.host و ایشون کارش رو برام می‌کنه. ولی این رو در تنظیمات مدیریت سایت می‌بینم:

@hnrzi
مگه من از کسی اجازه گرفتم که ترجمه کردم و از اون بدتر، toot رو بوق ترجمه کردم؟ 😆 اون هم مثل من 🙂

گر من ز می مُغانه مستم هستم
گر عاشق و رند و می پرستم هستم
هر طایفه‌ای ز من گمانی دارد
من زان خودم چُنان که هستم هستم

چنان که هستم هستم

[با صدای مامک خادم از آلبوم گشایش (Unfolding) از گروه Axiom of Choice بشنوید.]

@hnrzi
دانیال؟ عوض کرد. ولی هنوز نسخهٔ تازه‌ای از ماستودون درنیومده که ترجمه‌های تغییرکرده رو به کار ببره و بنابراین فعلاً هیچ چیزی در عمل تغییر نکرده. ولی به زودی نسخهٔ بعدی درمیاد و تا اون موقع باید دربارهٔ ترجمه‌ها تصمیم نهایی رو بگیریم، چون هر چی تا لحظهٔ انتشار تو سیستم باشه همون میره برای نسخهٔ بعدی.

بی‌صداکردن -> خموشی

این حالتی هست که کاربر دیگه‌ای رو مسدود (بلاک) می‌کنید، ولی جوری که خودش حتی متوجه نشه. یعنی صرفاً می‌گید که اگر فلانی به طور عمومی چیزی نوشت یا به من پیغامی داد، اصلاً به من نشونش نده.

دارم ترجمه‌های ماستدون رو بررسی می‌کنم. بعضی از ترجمه‌های دانیال @danialbehzadi به نظرم خیلی خوبن 😀 در ادامه چند تا شون رو می‌نویسم که بدونید در نسخه‌های بعدی ماستدون قراره عوض بشن:

@niiiixd
در نبود تخمین بهتر و جامعهٔ آماری درست‌تر، معمولاً خطا رو برابر با مثبت/منفی یک واحد اندازه‌گیری (یعنی یک LSD به معنی Least Significant Digit) می‌گیرند، در این جا یعنی یک رأی. منظور از حرفم این بود که اگر یک نفر (یا در این مورد حتی دو سه نفر) رأی‌شون رو عوض کنند، نتیجهٔ نظرسنجی عوض نمی‌شه. دفعهٔ پیش که نظرسنجی گذاشتیم فاصلهٔ رأی‌ها اون قدر کم بود که با یک رأی متفاوت نتیجه عوض می‌شد. ادعای بیشتری ندارم.
@danialbehzadi

@sajjad_heydari
آره ولی در این مورد فرضی که ازش حرف می‌زنی تقریباً همون گزاره‌ای است که قراره اثبات بشه! مثل این که بگی هر کی معتقده متغیر الف برابر با ۵ هست، می‌تونم براش ثابت کنم الف=۵ و هر کی هم معتقد نیست، براش چیزی رو ثابت نمی‌کنم. شما اسم این رو می‌گذاری استدلال؟ بازی فکری ولی چرا.

@danialbehzadi
و گرنه اگر تا ابد به اجماع نرسیم باید چه کار کنیم؟ بالاخره باید یک تصمیمی بگیریم. یا شاید هم معقول‌تر این باشه که محتاطانه چیزی که الان در انتشارهای رسمی ماستدون هست و تعداد زیادی به کارش می‌برن رو عوض نکنیم.

@danialbehzadi
بحث که کردیم. دربارهٔ بعضی از چیزها به توافق رسیدیم (رسیدیم؟ شما دربارهٔ مصدر بازبوقیدن قانع شدی؟) و دربارهٔ بعضی‌ها نه. اون‌هایی رو که درباره‌شون قانع نشدیم، بر پایهٔ نظرسنجی پیش می‌ریم. خوشبختانه نتیجهٔ هر سه نظرسنجی واضح بوده و می‌شه تا حد خوبی به معنی‌داری آماری‌اش استناد کرد.

@sajjad_heydari
من درس فلسفهٔ دین رو که تو شریف برداشته بودم برهان وجودشناختی آنسلم رو هم چند جلسه بررسی کردیم. با وجود انتقادهای اساسی‌ای که به این برهان وارده، ولی این صورت‌بندی تمیزت که «اثبات شدن یا نقض شدن خدا به پیش‌باور شما بر می‌گرده» رو تا حالا نشنیده بودم، جالبه.
ولی اگه خداباور باشیم، چه نیازی به اثبات وجود خدا داریم؟ و اگر خداباور نباشیم این اثبات چه کمکی بهمون می‌کنه؟ در کل با این گزاره‌ای که گفتی به نظر می‌رسه این اثبات کاملاً بی‌خاصیته. نه؟

مسعود :verified: بازبوقید

بخشی از نوشته 👆:
شاید سوال مهم این باشد که با زندگی خود در هرجا که هستیم چه می کنیم؟ و برای من سوال مهم دیگر این است که آیا در هرجایی که به دور از سایه آسمان ایران می خوابم، هنوز به این می اندیشم که ایران را چه کنم؟

نمایش
پرسادون

با دوستان خود گفتگو کنید و دوستان تازه پیدا کنید. عکس، ویدیو، و نوشته‌های خود را به اشتراک بگذارید. پرسادون یکی از سرورهای شبکهٔ اجتماعی بزرگ ماستدون است و می‌خواهد محیطی ایمن و پایدار برای کاربران فارسی‌زبان باشد. تا وقتی که به سیاست‌های کاربری و شرایط استفادهٔ پرسادون احترام می‌گذارید، از بودن کنار شما در پرسادون خوشحال خواهیم شد.

راهنمای کاربری ماستدون

دربارهٔ پرسادون