نمایش

سایت میدان هنوز مقاله‌ام رو دربارهٔ پیام‌رسان‌های بومی منتشر نکرده. در عوض یک ایمیل بلندبالا بهم فرستادن و ایرادهای تحریریه‌شون رو برام نوشتن. ایرادهایی که هر چند برطرف‌کردنشون زیاد سخت نیست، ولی خیلی عمیقن، و همین نشون می‌ده که اون‌ها چه‌قدر دقیق مقاله‌ام رو خوندن و چه‌قدر قضیه براشون جدیه. برای من یعنی زحمت بیشتر، ولی این ماجرا باعث شد که احترامم نسبت به سایت میدان @meidaan خیلی بیشتر بشه. دمشون گرم واقعاً 😃

مسعود :verified: بازبوقید

اوبونتو ۱۹.۱۰، بهترین ارائه پایدار منتشر شد. همین الآن اگه اوبونتوی قدیمی دارید، ارتقا رو شروع کنید تا از مزایای جدیدترین امکانات استفاده کنید و در غیر این صورت، اوبونتو رو از نشونی زیر بگیرید (ترجیحاً با تورنت)
cdimage.ubuntu.com/ubuntu/rele

کاش مشکلات مالی و فشار خردکننده برای تأمین حداقل‌های زندگی نبود که مردم وقت می‌کردن کمی بیشتر به ارزش‌های اخلاقی *خودشون* فکر کنن و مسئولیت‌هاشون رو هم بهتر انجام بدن.

من فکر می‌کنم *بیشتر* بی‌اخلاقی‌هایی که در مردم می‌بینیم به خاطر اینه که فشار سرسام‌آور زندگی اولویت‌های اخلاقی آدم‌ها رو جابه‌جا می‌کنه. پشت سر بیشتر بی‌اخلاقی‌ها یک حق و نیاز تأمین‌نشده است.

مسعود :verified: بازبوقید

پس شاید این آدمایی که صبح‌ها تو می‌بینم که مثل برج زهرمار به زمین و زمان اخم کردن، فقط مشکلشون اینه که هنوز صبحونه نخوردن 🤔

گشنمممممممه!

مسعود :verified: بازبوقید

اولین دور همی نصب سیستم عامل اوبونتو (با تاکید روی ubuntu 18.04 و نرم افزار openfoam)
یک شنبه 28 مهرماه 1398
دانشگاه تهران
ثبت نام الزامی است (رایگان)
شرکت برای عموم آزاد است
#ubuntu
#openfoam
#tehranut
#adadfoam

مسعود :verified: بازبوقید

@ahangarha
برای بستر انتشار، به نظر شخصی من، در حالت آرمانی اصل رو باید روی وبلاگ گذاشت. اگر کانال تلگرام و حساب ماستدون یا توییتر یا چیز دیگه‌ای هم هست، بهتره فقط برای بازنشر مطالب وبلاگ یا وبسایت باشه. دلیلم رو هم جادی @jadi این‌جا خیلی قشنگ گفته:
jadi.net/2019/09/1398-weblog-d

از زمانی که این خبر در اومد، چندین نفر شک کرده‌اند که نکنه کل ماجرا ساختگی باشه. یکی از دلیل‌هاشون این بود که گزارش‌دهندهٔ ماجرا، ایمیلی رو که از گوگل گرفته نشون نداده و ادعا می‌کنه که الان نمی‌تونه وارد حسابش بشه که ایمیل رو نشون بده. دیگرانی گفتند که گوگل هیچ وقت دلیل تعلیق کردن حساب کاربرهاش رو واضح اعلام نمی‌کنه و این خلاف رویهٔ معمول گوگله. ممنون از @salman که این رو یادآوری کرد.

نمایش رشته

من مدت‌هاست که فعالانه هیچ یک از خدمات گوگل رو به کار نمی‌برم. تنها باقی مونده‌ام در گوگل یک حساب جی‌میل هست که نامه‌هاش چند ماهه که اتوماتیک به نشونی تازه‌ام هدایت می‌شه. الان مدتی هست که دارم همهٔ حساب‌هایی رو که روی صدها سایت دیگه به کمک نشونی جی‌میلم ساخته بودم، دونه دونه منتقل می‌کنم به نشونی ایمیل تازه‌ام.

درسی که این ماجرا به من می‌ده اینه که این کار رو هر چه سریع‌تر انجام بدم و تموم کنم. شاید حتی به زودی خودم فعالانه حساب گوگلم رو ببندم.

نمایش رشته

حدس می‌زنم استدلال گوگل این باشه که به‌کاربردن نیوپایپ شرایط کاربری خدمات گوگل رو نقض کرده. کسی که چنین جنایتی مرتکب بشه مستحق اینه که نه فقط از دسترسی به یوتیوب محروم بشه، بلکه احتمالاً همهٔ بقیهٔ زندگی دیجیتالش هم به فنا بره: دسترسی به ایمیل‌هاش (و قاعدتاً ثبت‌نامش در همهٔ سایت‌های دیگه)، عکس‌هاش، همهٔ اپ‌ها، آلبوم‌های موسیقی، و کتاب‌هایی که خریده و براشون پول داده، فهرست تماس‌های گوشی‌اش، همهٔ پرونده‌هایی که در گوگل‌درایو ساخته یا دیگران باهاش به اشتراک گذاشتن، وبلاگش در بلاگ‌اسپات، همه چیز.

نمایش رشته

خبر عجیب ولی واقعی امروز: حساب یکی از کاربرهاش رو در فنلاند به خاطر به‌کاربردن نرم‌افزار تعلیق کرد، یعنی حسابش رو کاملاً بست.

نیوپایپ همون اپ جایگزین در هست که باهاش می‌تونید ویدیوها رو بدون تبلیغ تماشا کنید و خیلی آسون بارشون بگیرید (دانلود کنید).

فکر کنید کسی که همهٔ زندگی‌اش روی گوگل باشه چه جوری با این اتفاق می‌تونه زندگی‌اش به فنا بره.

github.com/TeamNewPipe/NewPipe
خبرش در هکرنیوز که تا الان ۴۴۷ تا نظر زیرش گذاشتن:
news.ycombinator.com/item?id=2

تازگی‌ها وزارت دادگستری تو ایستگاه‌های تبلیغ گذاشته. نمی‌دونم هدفشون چی بوده، این که مردم رو ترغیب کنن که بیشتر برن دادگاه آیا؟! 😁🤔

حالا ولی تبلیغش خیلی جالبه. روش از طرف وزارت دادگستری آلمان نوشته: «ما همان عشقی هستیم که پابرجا می‌ماند، و ملتی که همراهش می‌آموزد.»

تو عکسش هم دو تا مرد هستن که با لباس شیک دارن همدیگر رو می‌بوسن و آدم‌های پشت زمینهٔ عکس که خوشحالن و برای این دونفر دست می‌زنن، یعنی احتمالاً مربوط به جشن ازدواج یک زوج همجنس‌گراست.

مسعود :verified: بازبوقید

وقتی از مهاجرت به #نرم‌افزار_آزاد صحبت می‌کنم منظورم مهاجرت دفعی نیست. یکی یکی می‌شه جایگزین کرد برنامه‌ها رو.

اما مهمتر از جایگزین کردن برنامه‌ها، جایگزین کردن تفکر انحصارزده با تفکر آزاده. باید به این باور برسیم که آزادی رایانش، حق ماست و باید از حق‌مان محافظت کنیم.

تا به این باور نرسیم و برایش کاری نکنیم، باید به ساز انحصارگرایان و سانسورچی و تحریم‌چی برقصیم.

مسعود :verified: بازبوقید

اتفاقی، صفحه مربوط به انتشار نسخه ۳ #ماستودون رو دیدم. پایینش،‌خیلی قشنگ فهرست کسانی که در توسعه این نسخه از ماستودون مشارکت داشته‌اند اشاره کرده‌اند. اسم من هم اونجاست. یعنی صرفا اضافه شدن یک خط رو هم به حساب آورده‌اند.

هزارتا تیشرت هکتوبرفست هم برام بفرستند، در مقابل بودن در چنین جامعه‌ای و مشارکت همین‌قدر اندک در آن لذت‌بخش نیست.

blog.joinmastodon.org/2019/10/

#mastodon #Hacktoberfest

یوجین از چهار روز پیش که نسخهٔ ۳٫۰٫۱ رو منتشر کرد، هیچ تغییری تو کدها نداده (معمولاً پیوسته تغییرهای ریز می‌ده یا تغییرهای بقیه رو تأیید می‌کنه). حتی از اون موقع تو حساب ماستدونش هم چیزی ننوشته.

براش نگرانم، شایدم باید خوشحال باشم چون رفته مرخصی و خودش رو قطع کرده؟

تعجبم الکی نبود. کاشف به عمل اومد که لوبیا چیتی‌مون تموم نشده بود. بلکه برعکس، یه بستهٔ تازه داشتیم که تا حالا حتی بازش هم نکرده بودیم. منتها رفته بود تهِ تهِ کابینت آشپزخونه قایم شده بود.

جاتون خالی درش آوردیم و پریشبا یه لوبیای مشتی زدیم به روح و بدنمون 😀

نمایش رشته
مسعود :verified: بازبوقید

@meidaan
مطلب قشنگی بود. هرچند نقدش به توجه عکاسان به زنان را چندان وارد نمی‌دانم. همیشه، ثبت لحظه‌های تاریخی، بخشی جدایی‌ناپذیر از ماهیت عکاسی خبری/مستند است.

مسعود :verified: بازبوقید

یکی از قشنگی‌های دنیای #نرم‌افزار_آزاد اینه که مساله اول خیلی از افراد، انجام کاری است که به آن علاقه دارند نه کاری که آن‌ها را مولتی میلیاردر کند.
از این جهت، محصولاتی تولید می‌شوند که به جای خلق نیاز کاذب و صرف هزینه‌های سرسام‌آور تبلیغاتی، یک نیاز واقعی را رفع می‌کنند.

در اینجا، افراد می‌دانند که آینده بهتر، وابسته است به همکاری و مشارکت امروزشان و از این رو، در حین مشارکت روی توسعه و تبلیغ پروژه‌های آزاد، بازگشت مالی، اولویتی ندارد.

همین چند دقیقه پیش با دوستی که ایران بود چت تصویری کردم. بدون استفاده از هیچ سرویس چت غریبه‌ای. با سرور Talk خودم. بی هیچ مشکلی کار کرد، کیفیت صدا عالی بود، هیچ قطعی و تأخیری هم نداشت.

کیف داد 😀

@nextcloud

همین الان که بیرون تو دفتر کار کسی بودم و کار امروزم باهاش تموم شده بود، یارو بهم تعارف زد که بیا یه قهوه‌ای نوشابه‌ای برات بریزم. من هم خیلی به طور پیش‌فرض گفتم «نه ممنون، می‌خوام برم.»

ولی الان هر چی بیشتر می‌گذره بیشتر پشیمون می‌شم که چرا دعوتش رو رد کردم. عجلهٔ خاصی نداشتم (امروز تعطیله) و اتفاقاً از شخصیت یارو خوشم اومده بود و خودم دوست داشتم که جدای از کار رسمی‌ای که با هم داریم، باهاش گپی بزنم. هیچ نفهمیدم که دعوتش یعنی اون هم همینو می‌خواد.

همچین موجود با هوش اجتماعی پایینی هستم من 😔

نمایش
پرسادون

با دوستان خود گفتگو کنید و دوستان تازه پیدا کنید. عکس، ویدیو، و نوشته‌های خود را به اشتراک بگذارید. پرسادون یکی از سرورهای شبکهٔ اجتماعی بزرگ ماستودون است و می‌خواهد محیطی ایمن و پایدار برای کاربران فارسی‌زبان باشد. تا وقتی که به سیاست‌های کاربری و شرایط خدمات پرسادون احترام می‌گذارید، از بودن کنار شما در پرسادون خوشحال خواهیم شد.

راهنمای کاربری ماستودون در ویکی‌کتاب

دربارهٔ پرسادون