نمایش

درخواست کمک و پیشنهاد 

من ساخت الگوهای برای رو ماه‌ها پیش تموم کردم، ولی هنوز هم که هنوزه دامنهٔ مناسبی برای میزبانی‌شون پیدا نکردم. فقط به همین دلیل تا حالا به طور عمومی برای الگوها تبلیغ نکردم.

ایدهٔ اولیه‌ام این بود که صاحب دامنهٔ libreoffice.ir رو راضی کنم که زیردامنهٔ templates.libreoffice.ir رو برام بسازه، ولی به دلیل‌هایی که هیچ نمی‌فهمم، با وجود اصرارها و استدلال‌های بی‌شمارم، ایشون راضی به این کار نمی‌شه.

از زمزمه دلتنگیم از همهمه بیزاریم
نه طاقت خاموشی نه میل سخن داریم

آوار پریشانی است رو سوی چه بگریزیم
هنگامه حیرانی است خود را به كه بسپاریم

تشویش هزار «آیا» وسواس هزار «امّا»
یک عمر نمی‌دیدیم در خویش چه‌ها داریم

دردا كه هدر دادیم آن ذات گرامی را
تیغیم و نمی‌بریم ابریم و نمی‌باریم

soundcloud.com/dariush2/darius

مسعود :unverified: بازبوقید

چیزی که این کشور زیاد داره، اپوزیسیون و منتقده. دلیلشم اینه که از اول تک حزبی بوده، تو هر دوره‌ای یک گروه سلطه‌گر بودن و بقیه بله قربان‌گو. هیچ وقت دو گروه نداشتیم که هدف یکسان(=بهبود شرایط مردم) داشته باشن، اما راه‌های مختلفی بدن که مردم از بینشون انتخاب کنن. /

مسعود :unverified: بازبوقید

عباس عبدی:
«فكر نمی‌كنم این اعتراضات زیاد ادامه یابد ولی به نظرم می‌تواند جامعه را حساس كند و اگر اصلاحات اساسی رخ ندهد و مردم به آینده امیدوار نشوند فاصله بین اعتراضات را كاهش یابد. شاید بهترین فرصت برای حكومت ایران انتخابات پیش رو باشد؛ كه یك تحول كیفی در انتخابات ایجاد كند. نه در انتخابات بلكه در نگاهش به جامعه و مردم؛ و این نگاه باید در انتخابات بازتاب پیدا كند. اگر این اتفاق رخ دهد، به نظر امیدی هست. در غیر این صورت نیروهای سیاسی بیش از پیش منفعل می‌شوند و به حاشیه می‌روند و حكومت می‌ماند و همین وضعیتی كه الان با مواجه است.»
bit.ly/33YNeYr

مسعود :unverified: بازبوقید

پیرمرد: دانشجویید؟ از کجا؟
من: از خاورمیانه، ایران
پیرمرد: اوه، خبرهای بدی شنیدم، خوشحالم که شما اینجایید و سالمید
من: تمام فکر و ذکرمون تو هفته گذشته دوستا و خانوادمون بودن، هیچ کاری رو درست پیش نبردیم...
پیرمرد: متاسفم که انقدر مردمتون سختی کشیدن /

#IranProtests #HelpIran

...
اگر نخواهیم چنین کاری کنیم، هیچ فایده‌ای ندارد. حتی اگر این اتفاقات جمع شود که طبعا خواهد شد ولی دیر یا زود بهانه دیگری برای رفتار دیگری پیدا خواهد شد. باید آن را حل کرد و نه جمع.

رکن دیگری که می‌تواند به بهبود این وضعیت خیلی کمک کند، تقویت نهادهای مدنی است... نهادهای مدنی کارشان همین است که اعتراض‌ها را عقلانی، منسجم، منتج به نتیجه و سازماندهی می‌کنند.

نمایش رشته

چه باید کرد؟
گفتگوی عباس عبدی با ایرنا
telegra.ph/%DA%86%D9%87-%D8%A8
بخشی از نوشته:
این اتفاق‌ها در اصل مربوط به بنزین نیست؛ البته بنزین بهانه‌ای قابل توجهی بود.

این اتفاق‌ها ریشه‌های عمیق‌تری دارد و آنان عصبانی هستند و راهی مدنی برای بروز انتقادات‌شان و عصبانیت‌شان و بیان خواست‌هایشان ندارند.

تنها راه این است که مردم به عرصه برگردند؛ با حرف هم نمی‌شود این کار را کرد. این بازگشت باید در انتخابات، و در حوزه عمومی، در آزادی رسانه‌ها، در رفع تبعیض‌ها و یا در نظارت بر اجزای ساختار قدرت خودش را نشان دهد.

مسعود :unverified: بازبوقید

#نرم‌افزار_آزاد Briar می‌تواند در شرایط خاص و بحرانی مانند قطعی اینترنت کمک حال فعالان حوزه‌های مختلف برای اطلاع‌رسانی و هم‌رسانی اخبار و اطلاعات باشد.

راهنمای کامل فارسی برای استفاده از این کاره را در پیوند زیر بخوانید:
paskoocheh.com/blog/posts/2019

این پیام‌رسان می‌تواند از طریق بلوتوث یا وای‌فای همگام‌سازی شده و به جریان آزاد اطلاعات در این شرایط کمک کند.
برنامهٔ Briar هم‌چنین می‌تواند با شبکهٔ تور (Tor) همگام‌سازی شده و در نتیجه از کاربران و روابط آن‌ها در مقابل نظارت، محافظت کند.
#IranProtests

همین الان آقایی که کنارم تو نشسته، از مأمور کنترل بلیط (که بلیط ایشون رو گذاشت توی دستگاه و چک کرد) خواست که سیاست محرمانگی (privacy policy) و شرایط دقیق کار با داده‌های کارتش رو (terms of use) بهش بگه.

مأمور بلیط قطار هم خیلی دقیق بهش توضیح داد که چه اتفاقی با داده‌های ایشون می‌افته، و من تو هوا تصور کردم که یک چک باکس ظاهر شد و آقای مسافر روی علامت «می‌پذیرم» (I agree) کلیک کرد و همه چی به خیر و خوشی گذشت.

به همین سوی چراغ قسم که الان این اتفاق افتاد.

مسعود :unverified: بازبوقید

با ejabberd یه کارساز xmpp داخلی راه انداختم برای خودم و خانواده و چه‌قدر خوبه… توزیع‌شدهٔ واقعی! تازه رمزنگاری سرتاسری هم داره.

مسعود :unverified: بازبوقید

یه ماستادون داخل ایران بیارید بالا بریم روش

مسعود :unverified: بازبوقید

اینجا همه چی قطعه
شبکه داخلی اینترانت شده و فقط پراکسی هایی که از سرور های داخل کشور کانفیگ شدن میتونن دسترسی ما به اینترنت جهانی رو برقرار نگه دارن.

مسعود :unverified: بازبوقید
مسعود :unverified: بازبوقید

دیگه حال ندارم این رو توی توییتر هم بفرستم. همین چند روزه که رفتم توییتر فعالیت کردم برای اعصاب و روانم کافیه. اگر کسی خواست خودش بفرسته.

نمایش رشته
مسعود :unverified: بازبوقید

چطور ماده‌ی تاریک کهکشان‌های اولیه را شکل داده است؟
psi.ir/news2_fa.asp?id=2899

نوشتهٔ تازهٔ وبلاگم، که در واقع پیوست دوم برای مقالهٔ اخیرم در سایت میدان است:

پیشنهادی برای حمایت دولت از پیام‌رسان‌های بومی
masoud.abkenar.net/blog/fa/201

مسعود :unverified: بازبوقید

از آن باده ندانم چون فنایم
از آن بی‌جا نمی‌دانم کجایم
زمانی قعر دریایی درافتم
دمی دیگر چو خورشیدی برآیم

#مولانا

مسعود :unverified: بازبوقید

غر که میزنم از مسیر و سه ساعتی که هر روز تو راه ها سر میکنم، اغلب اطرافیانم میگن که ایشالا به زودی گواهینامه میگیرم و با ماشین میرم سر کار. غافل از اینکه تو دنیای من ماشین سواری، اونم هر روز تنهایی، خیلی بار منفی ای داره.
دیروز که اعلام کردن قطار به خاطر تاخیر چهل دقیقه ایش، قراره از وسط راه برگرده و تا ایستگاه ما نمیره، آقای بلیطی مهربون اومد معذرت خواست ازم. گفتم تقصیر شما که نیست، گفت معذرت خواهی تنها کاریه که از دستم برمیاد.

مسعود :unverified: بازبوقید

محتوای ماستدونم خیلی جذاب‌تر از توییترم شده و احسنت!

نمایش
پرسادون

با دوستان خود گفتگو کنید و دوستان تازه پیدا کنید. عکس، ویدیو، و نوشته‌های خود را به اشتراک بگذارید. پرسادون یکی از سرورهای شبکهٔ اجتماعی بزرگ ماستودون است و می‌خواهد محیطی ایمن و پایدار برای کاربران فارسی‌زبان باشد. تا وقتی که به سیاست‌های کاربری و شرایط خدمات پرسادون احترام می‌گذارید، از بودن کنار شما در پرسادون خوشحال خواهیم شد.

راهنمای کاربری ماستودون در ویکی‌کتاب

دربارهٔ پرسادون