نمایش
مسعود :verified: بازبوقید

جنگ واسه پول رو میفهمم. ولی آدم عادیایی که میپرسن جنگ از اتفاقی که توی آبان افتاده بدتر نیست، رو نمی‌فهمم. بله ما کشته دادیم، خسارت دیدیم. ولی چیزی که من از جنگ شنیدم و میبینم، اصا قابل مقایسه نیس با اتفاقات آبان. اینا که دنبال جنگ اند با این استدلال که از آبان که بدتر نمیشه رو نمیفهمم. اینا جدی با جنگ مشکل ندارن یا کوچکترین تصوری از جنگ ندارن.

مسعود :verified: بازبوقید

@RadioGeek
آخرین شمارهٔ رادیوگیک دربارهٔ فلسفهٔ علم رو 👆 دیروز گوش دادم. مثل همیشه که خیلی خوب بود و توصیه می‌کنم که حتماً بشنویدش. ولی من که فلسفهٔ علم خوندم فکر کنم جادی @jadi در دو مورد اشتباه یا نادقیق حرف زد:

مسعود :verified: بازبوقید

باید به بدیل بیاندیشیم و آن را ممکن کنیم
meidaan.com/?p=66529

یک نکته دربارهٔ کسانی که سرورهای رو معرفی می‌کنند بگم: چند جا دیدم که نوشته شده سرور mastodon.social *سرور اصلی* ماستدون است.

این حرف هیچ معنی‌ای نداره. هیچ سرور اصلی‌ای نداره، اصلاً چنین مفهومی دربارهٔ شبکه‌های اجتماعی بر پایهٔ بی‌معنیه. اون سرور تنها نکته‌اش اینه که فعلاً برنامه‌نویس اصلی نرم‌افزار ماستدون نگهدارنده‌اش است. ولی در آینده ممکنه این آدم دیگه برنامه‌نویس اصلی ماستدون (یا صاحب این سرور) نباشه، و اون موقع هیچ مشکلی هم پیش نخواهد اومد.

چند تا مطلب جالب امروز از میدان @meidaan خوندم:

در ستایش قدرت مردم
meidaan.com/archive/66158

انقلاب بدون انقلابیون
meidaan.com/archive/56801

باید به بدیل بیاندیشیم و آن را ممکن کنیم
meidaan.com/archive/66529

مسعود :verified: بازبوقید

واسه ثبت نام تو conversations.im یه سرور خوب پیشنهاد بدین لطفا :)

مسعود :verified: بازبوقید

اونجا که میبینی پایتون روش بای دیفالت نصبه
اونجا که سریع بوت میشه
اونجا که کاستومایز میکنی
اونجا که برای آپدیت خیلی شیک اجازه میطلبه

مسعود :verified: بازبوقید

@Tohid
خط‌زمانی در توییتر، دستکاری شده است. واقعا خط‌زمانی نیست.
خطرناکه. چون مشابه کاری که قبلا فیس‌بوک کرده، می‌تونه افکار ما رو «هوشمندانه» دستکاری کنه بدون اینکه خودمون متوجه بشیم.

افزودن چنین قابلیتی به ماستودون از نظر فنی ممکنه. اما من شخصا ترجیح می‌دم به اسم خط‌زمانی هوشمند، هوشمندانه بازیچه دست شبکه اجتماعی نشم

مسعود :verified: بازبوقید
مسعود :verified: بازبوقید

نوشتهٔ تازه‌ای از وبلاگ گروهی «شبکهٔ توسعه»:

شرکت‌های مسئول، جامعه پایدار
محمد فاضلی (عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی)
vrgl.ir/TW2MY

از نوشته:
«مسئولیت اجتماعی شرکتی» (ماش) خیلی خلاصه عبارت است از: مسئولیت‌پذیری شرکت‌ها در قبال تأثیرات محیط‌زیستی و اجتماعی که بر جهان باقی می‌گذارند. شرکتی مثل مک‌دونالد غذای میلیون‌ها انسان را هر روز تأمین می‌کند. هر تصمیم این شرکت درباره ترکیب غذایی‌اش بر سلامت انسان‌ها مؤثر است...

مسعود :verified: بازبوقید

دولت نیکاراگوئه شماری از زندانیان سیاسی را آزاد کرد
bbc.com/persian/world-50954323

مسعود :verified: بازبوقید

چه باید کرد؟ سخنی با هموطنان عزیز (۲) - ابوالفضل رحیمی شاد
kaleme.com/1398/10/07/klm-2751

پاسخ مؤثر و واقع‌بینانه به این پرسش که «وقتی همهٔ راه‌های اصلاح بسته است، چه باید کرد؟»

این نوشته فکر می‌کنم از نظر تحلیلی با نوشتهٔ اخیر عباس عبدی (چشم‌انداز سیاست در هوای گرگ و میش telegra.ph/%DA%86%D8%B4%D9%85%) هماهنگه، ولی بر خلاف همهٔ نوشته‌هایی که از این طیف تا الان خوندم، معطوف به عمل هم هست؛ عمل برای ما. می‌فهمم که ترسناکه، ولی خب همینه که هست. الان وقت عمله.

در ادامهٔ نگرانی‌هام دربارهٔ آیندهٔ ایران، امروز این چند تا نوشته رو خوندم و تا حدی از گیجی‌ام کم شد. زنجیرهٔ گفتگوی نوشتاری صریحی میان حمیدرضا جلائی‌پور و سید احمد نیک‌جو بود که به ترتیب زمانی میارم:

۱. چرا همچنان بر «سیاست انتخاباتی» اصرار دارم؟ telegra.ph/%DA%86%D8%B1%D8%A7-
۲. نقد موسوی و مدح رهبری kaleme.com/1398/09/25/klm-2748
۳. دغدغه ایران یا مداحی؟ (سه‌مزیت و دو ابهام در بیانیه‌ی موسوی) kaleme.com/1398/09/26/klm-2748
۴. شما عوض شدید! مهندس موسوی بر روش خود استوار مانده kaleme.com/1398/09/19/klm-2746

سلام @iiriix عزیز.

می‌بینم که شما نگهدارهٔ ترجمه‌های سایت هستی، درسته؟ من چه جوری می‌تونم ترجمهٔ فارسی یکی از مقاله‌های این سایت رو به دستت برسونم؟

مسعود :verified: بازبوقید

ترجمه فارسی #پلوم تقریبا تمام شد.
پلوم یا #Plume یک #نرم‌افزار_آزاد و فدرال بلاگ‌نویسی است. تصور کنید مدیوم یا ویرگولی که آزاد باشند و بتوانید برای خودتان یکی بسازید و بدون ثبت‌نام روی دیگر پلوم‌ها، با دیگران در تعامل باشید.

crowdin.com/project/plume/fa#
joinplu.me/

پلوم، هنوز راه درازی در پیش دارد تا به بلوغ برسد. با این حال، من ترجیح داده‌ام به جای داشتن حساب روی ویرگول، روی چنین بن‌سازه یا سکوی آزادی حساب بسازم که به آزادی من احترام می‌گذارد و می‌توانم در بهتر شدنش مشارکت کنم.

اگر علاقه‌مند به مشارکت هستید، این پروژه را بررسی کنید. رابط وب سمت کاربر آن هنوز نیازمند بهبود واکنش‌پذیری است. اگر به زبان #Rust هم علاقه داشته باشید، شاید ور رفتن با دنیای پشت آن جذاب باشد. (من اندکی روی پشتیبانی بهتر فارسی‌اش مشارکت کرده‌ام)

چشم‌انداز سیاست در هوای گرگ و میش
عباس عبدی
منتشر شده در اندیشه پویا شماره ۶۳ آذر و دی ۱۳۹۸

telegra.ph/%DA%86%D8%B4%D9%85%

مدت‌هاست که به موضوع این نوشتهٔ عبدی فکر می‌کردم و می‌کنم، و به هیچ نتیجه‌ای جز اینی که الان می‌بینم عبدی بهش رسیده نمی‌رسم:
«اين مجموعه كارها صفر و يك نيست. بلكه يك فرآيند است كه حكومت باید گام اول را بردارد.»

و این که حتی نیروهای سیاسی موجود هم نه، بلکه اصطلاحاً «حکومت» باید گام اول رو برداره، این رو نه می‌تونم بپذیرم و نه جایگزینی براش حتی می‌تونم تصور کنم. کمک کنید! 😐

نمایش
پرسادون

با دوستان خود گفتگو کنید و دوستان تازه پیدا کنید. عکس، ویدیو، و نوشته‌های خود را به اشتراک بگذارید. پرسادون یکی از سرورهای شبکهٔ اجتماعی بزرگ ماستودون است و می‌خواهد محیطی ایمن و پایدار برای کاربران فارسی‌زبان باشد. تا وقتی که به سیاست‌های کاربری و شرایط خدمات پرسادون احترام می‌گذارید، از بودن کنار شما در پرسادون خوشحال خواهیم شد.

راهنمای کاربری ماستودون در ویکی‌کتاب

دربارهٔ پرسادون