نمایش
مسعود :verified: بازبوقید

نسخه ۳٫۱۳٫۲ #ماتومو (#matomo) منتشر شد. ماتومو، یک #نرم‌افزار_آزاد برای تحلیل آمار بازدیدکنندگان وب‌سایت است. به کمک این نرم‌افزار، نه تنها تقریبا نیازی به ابزارهای انحصاری مثل گوگل آنالیتیکس ندارید بلکه همه اطلاعات بازدیدهای سایت‌تان، در دست خودتان است و لازم نیست نگران این باشید که پس فردا، به خاطر تحریم یا هر چیز دیگر، دسترسی‌تان به چنین اطالاعاتی قطع شود.

matomo.org/changelog/matomo-3-
#گوگل‌زدایی

از بیرون هم فقط صدای طوفان 💨🌪️ و آمبولانس :emergency:🚑 میاد 😔

نمایش رشته

پس امروز ظاهراً تعطیله. فقط نمی‌دونم حکم شرعی‌اش چیه: از مرخصی‌هام کم می‌شه یا نمی‌شه؟

نمایش رشته

تو سایت قطارهای و حومه، یه نقشه بود (هست !) که همهٔ قطارها رو به طور لحظه‌ای هر جای مسیرشون که باشن نشون می‌ده. نقشهٔ امروز این شکلیه، ببینید چند تا می‌تونید تو مسیر پیدا کنید 🤨

راهنمایی: نقطه‌های سفید کوچولو روی نقشه ایستگاه‌ها هستن. قطارها رو با نقطه‌های بزرگ سبزرنگی نشون می‌دن (می‌دادن!) که روی خط‌ها حرکت می‌کنن.

می‌گم حالا که تصمیم بر این شد که Mastodon رو عوض به شکل بنویسیم، آیا باید به هم از این به بعد بگیم پرسودون؟ 😁😜

مسعود :verified: بازبوقید

ظاهرا تعدادی از سیاسیون آلمانی شامل چند عضو مجلس این کشور به #ماستودون آمده‌اند.

bonn.social/@gerald_leppert/10

امروز فرم‌های یک سال پیش رو خودم پر کردم و به ادارهٔ مالیات دولت فخیمهٔ فرستادم، بدون نیاز به کمک هیچ مشاور مالیاتی‌ای. این کار رو خیلی از آلمانی‌ها هم نمی‌کنن چون به نظرشون زبون فرم‌هاش خیلی پیچیده است. اون وقت منِ یک‌کاره انجام دادمش.

از پررویی خودم هم متعجبم هم خوشحال 😀

مسعود :verified: بازبوقید

نقدی به مصاحبه معاون علمی رییس جمهور
پوریا ناظمی
pourianazemi.com/2020/02/02/ja

... در حالیکه آقای ستاری در این مصاحبه از مصیبت های اقتصاد نفت محور می گویند، اما در سیاست های اجرایی مجموعه دولت و از جمله تحت حمایت ایشان نقش سرمایه گذار خطر پذیر (VC) را بر عهده گرفته‌اند...

... هیچ یک از افرادی مانند، استیو جابز، بیل گیتس، لری پیج، سرگئی برین، مارک زاکربرگ، ایلان ماسک و امثال آن در آغاز دوره نوآوری خود در تعریف نخبگی ایران قرار نداشتند...

با دیدن شرایط این روزهای مدام یاد کتاب «تاریخ بی‌خردی، از تروا تا ویتنام» (نوشتهٔ تاریخ‌دان امریکایی باربارا تاکمن) می‌افتم. دائم تصور می‌کنم که ویرایش بعدی این کتاب (یا کتاب مشابهی که در آینده نوشته خواهد شد) یک فصل تازه خواهد داشت که از همهٔ فصل‌های دیگرش بی‌پرده‌تر و بی‌ابهام‌تر خواهد بود 😔

en.wikipedia.org/wiki/The_Marc

The book is about "one of the most compelling paradoxes of history: the pursuit by governments of policies contrary to their own interests."

مسعود :verified: بازبوقید

«هشداری بر براندازی از نوعی دیگر»
محمدشریف شاهی، حقوقدان

kaleme.com/1398/11/07/klm-2758

این جا یک تعبیر جالب از اصل ۹ قانون اساسی داره که با وجود بداهتش، تا حالا این قدر واضح بهش فکر نکرده بودم. این حرف می‌تونه در گفتگوهای سیاسی پایهٔ خیلی مهمی برای استدلال باشه.

اصل ۹ قانون اساسی همون بود که می‌گفت: «هیچ مقامی حق ندارد به نام حفظ استقلال و تمامیت ارضی کشور آزادی‌های مشرو‌ع را، هر چند با و‌ضع قوانین و مقررات، سلب کند.»

بخونیدش لطفاً.

روش عضو شدن و ارتباط در شبکه‌های پیام‌رسانی مزبور:

راهنمای عملی پیام‌رسانی غیرمتمرکز
masoud.abkenar.net/blog/fa/201

نمایش رشته

به نظر من تا وقتی جامعهٔ هدف یک گروه اینترنتی آدم‌های عادی *نیستند* و هدف این است که طرف‌دارهای نرم‌افزار آزاد با هم گفتگو کنند، یعنی تا وقتی که نباید ملاحظهٔ آدم‌هایی را بکنیم که بلد نیستند یا نمی‌خواهند دربارهٔ چیزهای کامپیوتری به خودشان سختی بدهند، باید گروه روی یک شبکهٔ نامتمرکز باشد.

ترجیح من همیشه XMPP است، و ظاهراً ترجیج مصطفی Matrix. ولی هر دو بهتر از تلگرام هستند.

نمایش رشته

وقتی بدونیم که عضو شدن و ارتباط در شبکه‌های پیام‌رسانی این روزها چه‌قدر ساده است، این که گروه طرف‌داران و فعالان نرم‌افزار آزاد روی یک شبکهٔ متمرکز باشه به نظر من کمی غم‌انگیزه. بله، نامتمرکزبودن جزئی از تعریف نرم‌افزار آزاد نیست و تلگرام هم نرم‌افزارش آزاده، ولی همه‌مون می‌دونیم که فلسفهٔ پشت جنبش نرم‌افزارهای آزاد داشتن حق کنترل روی زندگی کامپیوتریه، و با این فلسفه، نامتمرکز به متمرکز در شرایط برابر ترجیح داره.

مقالهٔ «گفت‌وگویی دربارهٔ پیام‌رسان‌های بومی» رو چند ماه پیش روی سایت میدان @meidaan منتشر کردم، ولی به خاطر یک مشکل فنی، متن مقاله روی گوشی خیلی به‌هم‌ریخته دیده می‌شد. پس از دو بار یادآوری، سرانجام سایت میدان مشکل مشکل نمایش مقاله رو حل کرد.

اگر تا حالا مقاله رو نخوندید، الان برای این کار بهترین وقته 😁 😎

گفت‌وگویی درباره پیام‌رسان‌های بومی
meidaan.com/archive/65469

این مقاله رو (دربارهٔ مدیریت فرایند توسعهٔ نرم‌افزار) امروز صبح تو خوندم و به قول آقای اسلامی ندوشن، سراچهٔ ذهنم آماس کرد! واقعاً به‌روزرسانی شایسته‌ای بود برای دیدگاه‌های سال ۱۹۸۶.

Yes silver bullet
blog.ploeh.dk/2019/07/01/yes-s

البته مقاله برای کسایی هست که قبلاً مقالهٔ کلاسیک No Silver Bullet رو خوندن.

یه جمله‌ای هست که هم قشنگه، هم شکل بخش زیادی از این نویسه‌ها رو تو خودش داره: مادهٔ یکم اعلامیهٔ جهانی حقوق بشر:
تمام ابنای بشر آزاد زاده شده و در حرمت و حقوق با هم برابرند. عقلانیت و وجدان به آن‌ها ارزانی شده و لازم است تا با یکدیگر عادلانه و برادرانه رفتار کنند.

نمایش رشته

وقتی من بخوام قلم انتخاب کنم، برام از همه مهم‌تره که شکل این نویسه‌ها رو ببینم:
- همهٔ چهار شکل «هـ»: هـ، ـهـ، ـه، ه
- میم پایانی: ـم
- ی پایانی: ـی
- ح میانی و تنها و پایانی: ـحـ، ح، ـح
- ب تنها یا پایانی: ـب، ب

ولی خب سخته یافتن جمله‌ای که این‌ها رو همزمان داشته باشه. آخرش باید به پیشنهادهای باحال شما بسنده کنیم احتمالاً 😀

نمایش رشته

جدای از شوخی، این جمله برای آزمایش قلم (فونت) به کار می‌ره. در خط‌های لاتین برای آزمایش هر قلمی کافیه که همهٔ نویسه‌های لاتین از a تا z یک بار در جمله به کار برن. ولی در فارسی این کافی نیست و باید شکل آغازی، میانی، پایانی، و جدای نویسه‌ها (مثلاً هـ، ـهـ، ـه، ه) رو آدم ببینه تا بتونه قلم رو انتخاب کنه. این نکته، کار رو برای جمله‌های مشابه فارسی (و عربی) خیلی سخت‌تر می‌کنه.

نمایش رشته
نمایش
پرسادون

با دوستان خود گفتگو کنید و دوستان تازه پیدا کنید. عکس، ویدیو، و نوشته‌های خود را به اشتراک بگذارید. پرسادون یکی از سرورهای شبکهٔ اجتماعی بزرگ ماستودون است و می‌خواهد محیطی ایمن و پایدار برای کاربران فارسی‌زبان باشد. تا وقتی که به سیاست‌های کاربری و شرایط خدمات پرسادون احترام می‌گذارید، از بودن کنار شما در پرسادون خوشحال خواهیم شد.

راهنمای کاربری ماستودون در ویکی‌کتاب

دربارهٔ پرسادون