نمایش
مسعود :unverified: بازبوقید
مسعود :unverified: بازبوقید

یک ماه و نیم دیگر تا تاریخ رسمی #روز_آزادی_نرم‌افزار باقی مانده است. شاید بد نباشد به بخشی از توضیحات مندرج در وب‌گاه این روز در خصوص اینکه چگونه این روز را جشن بگیریم نگاهی داشته باشیم.

سه راه اصلی برای جشن گرفتن است:
۱. به گروه‌های محلی که این جشن را برگزار می‌کنند بپیوندید.
۲. گروه خودتان را برای جشن تشکیل دهید.
۳. مدارس محل را ترغیب به برگزاری چنین جشنی کنید.

برای داشتن بیش‌ترین اثر بخشی، این گروه‌های هدف را مد نظر داشته باشید:

- خانواده‌ها
- دولت
- کسب و کارهای کوچک
- کسب و کارهای بزرگ
- مدارس و دانشگاه‌ها

البته این که وب‌گاه رسمی چه پیشنهاداتی داشته باشد وحی منزل نیست. کما اینکه بسته به شرایط در نقاط مختلف، انتظار می‌رود افراد متناسب با ضروریات محیط خود دست به انتخاب روش و اقدام متناسب بزنند. اما به عنوان یک منبع الهام‌بخش، شنیدن پیشنهاد این وب‌گاه خالی از لطف نیست.

به مرور بیشتر درباره جشن روز آزادی نرم‌افزار خواهم نوشت.

#SFD99

wiki.softwarefreedomday.org/St

حال امشب ما رو استاد با تقریب خوبی توصیف کرده‌اند؛ البته شجریان رو نمی‌گم، استاد شب‌پره منظورمه:

شدم اسیر دختری که حرف حالیش نمی‌شه!
هر چی بهش می‌گم بخور، نه می‌گه نمی‌شه!
نمی‌دونم که آخر قصهٔ ما چی می‌شه؟
می‌ترسم خوابش ببره، شامشو نخوره همیشه...

هیچ وقت این همه از فهرست روبه‌گسترش مقاله‌ها و صفحه‌های جالبی که نخوندم و روی wallabag-ام ذخیره کردم عقب نبودم...

مسعود :unverified: بازبوقید

به باور من نه‌تنها می‌تونه همین لحظه جایگزین تمام نرم‌افزارهای اتوماسیون اداری در تمام شرکت‌ها و سازمان‌ها بشه، که کلی ویژگی‌های خفن‌تر هم بهشون بده که بتونن دورکاری و مشارکت همگانی رو در لحظه داشته باشن.

امروز برای ناهار، به جای دو پیمانه، داریم سه پیمانه برنج می‌پزیم. باقالی‌ها هم از دیشب دارن خیس می‌خورن. کره و گردو هم آماده است. می‌ریم که بللللله.... 😋😁

مسعود :unverified: بازبوقید

@Salizan

مجموعه CreativeCommons یک سری پروانه برای انتشار آثار فرهنگی تدوین کرده که ایده‌شون اینه که «کلیه حقوق محفوظ است» را بکنیم «برخی حقوق محفوظ است» و تا حای ممکن تلاش کنیم دایره این حقوق محفوظ، کوچک‌تر شود. بین این پروانه‌ها، سه پروانه به عنوان پروانه #فرهنگ_آزاد شناخته می‌شن که این‌ها هستند:

CC0
که با نام Public Domain هم شناخته می‌شه و می‌گه هیچ حقی محفوظ نیست. غیر از آثاری که با چنین پروانه‌ای منتشر می‌شن، آثاری که دوره قانونی حق نشرشون تمام شده و آثار خیلی قدیمی (مثلا اشعار حافظ) در این دسته هستند. کسی نمی‌تونه چنین اثری رو تحت حق نشر خودش در بیاره.

CC-BY (attribution)
استفاده از اثر به هر منظوری (استفاده، ترکیب یا ساخت اثری بر اساس آن، حتی به صورت تجاری) تنها به شرط اشاره به نام پدیدآورنده اصلی مجاز است.

CC-BY-SA (attribution, share alike)
استفاده از اثر به هر منظوری (استفاده، ترکیب یا ساخت اثری بر اساس آن، حتی به صورت تجاری) تنها به دو شرط مجاز است: ۱.اشاره به نام پدیدآورنده اصلی و ۲.انتشار اثر جدید با همین پروانه.

این یعنی شما می‌توانید عکس بنده را به هر منظوری مورد استفاده قرار دهید به شرطی که بگویید اثر شما بر اساس عکسی از مصطفی آهنگرها ساخته شده و اینکه اثر خودتون رو هم با همین پروانه CC-BY-SA منتشر کنید.

امیدوارم خوب توضیح داده باشم.

مسعود :unverified: بازبوقید
«شهر غلغله» نام تپه‌ای باستانی در ]چند کیلومتری #بامیان در #افغانستان است. گفته می‌شود دلیل نام‌گذاری آن به حمله مغول‌ها و کشتار آن‌ها در شهری که روی این تپه بنا شده بوده است برمی‌گردد.

#عکاسی #تاریخی #photography #afghanistan #bamyan #darktable

CC-BY-SA Mostafa Ahangarha
مسعود :unverified: بازبوقید
مسعود :unverified: بازبوقید

از همون وقتی که با «unfollow» و «like» خواستیم موافقت و مخالفت و موضع‌مون رو نشون بدیم، از همون موقع باختیم.

سه روز مریض بودم. از شانس بد من یه بخشی از محصول در حال توسعه‌مون (که مربوط به من بود) ترکیده بود (به طور استعاری البته) و از اون بدتر، تنها کسی به جز من که اون هم می‌تونست مشکل رو حل کنه رفته بود مرخصی!

برای سه روز، یک تیم حدوداً صد نفره بی‌کار بودند چون تا پیش از حل شدن این مشکل هیچ چیز دیگه‌ای نمی‌کرد.

وقتی امروز وارد سالن توسعه شدم، مردم داد می‌زدن فلانی بالاخره اومد!!!

استرس‌اش بد بود، به ویژه این که هنوز مطمئن نیستم همه چیز درست شده باشه، ولی برای یک روز شدیداً حس «آدم مهم» داشتم 😁

منتها من یک ابهام واقعی دارم که امیدوارم کسی بتونه روشنش کنه: تصوری درستی از جنس کارهای مثبتی که چنین انجمنی می‌تونه انجام بده (و دیگران بدون داشتن یک نهاد ثبت‌شده نمی‌تونند) ندارم. اتفاقاً بیشتر کارها رو بدون انجمن رسمی بهتر می‌شه انجام داد...

نمایش رشته

ولی من همچنان منطق و رویکرد مصطفی @ahangarha (و بقیهٔ دوستانی که دیدگاه مشابهی دارند) رو پذیرفتنی می‌دونم: این که چنین انجمنی رو هر کسی می‌تونه با نام‌های کم‌وبیش مشابه ثبت کنه و اگر قرار باشه یک نهاد دولتی یا خصولتی ضرری به جنبش نرم‌افزارهای آزاد در ایران بزنه، در هر حال می‌تونه. ولی به قول احمد حقیقی @haghighi جلوگیری از چنین ضرری از راه این انجمن خاص، فقط کف برنامه‌های ماست.

نمایش رشته

دلیل تلاش‌ها (و در مقابل، مخالفت‌ها با این تلاش‌ها) دربارهٔ انجمن نرم‌افزارهای آزاد خیلی پیچیده شده و یه جاهایی به تجربهٔ شخصی آدم‌ها از کار رسمی و قانونی در ایران ربط پیدا کرده. نمونه‌اش اون عبارت «در بهترین حالت فرساینده است» که جادی @jadi تو وبلاگش @jadi در توصیف تلاش برای برپایی انجمن به کار برد.

مسعود :unverified: بازبوقید

هرگز فکر نمی‌کردم که به این زودی، بالای ۵۰ نفر دنبال کننده روی #پیکسل‌فد داشته باشم.

شاید پارسال در همین ایام هم فکر نمی‌کردم بشه طی یک سال، #ماستودون فارسی رو این‌قدر فعال کرد. خیلی‌ها در این مسیر، کم یا زیاد، فنی یا غیر فنی کمک کردند و اندک اندک پیش آمدیم.

وجود اهالی «نمی‌شود، نمی‌توانیم» مانند سم، مهلک است؛ مانند وجود کسانی که به جای تقدیر کارهای کوچک، تحقیر را انتخاب می‌کنند.

خب تو حساب ماستودون‌ام پیغام خاصی نداشتم که باید بهش پاسخ می‌دادم. اگر چیزی بوده و از من انتظار پاسخی داشتید و نگرفتید، اول ببخشید! و دوم لطفاً دوباره بنویسید!

باید به بدیل بیندیشیم و آن را ممکن کنیم.

مسعود :unverified: بازبوقید
مسعود :unverified: بازبوقید

داده ها را می توان به یک معدن تشبیه کرد که سنگ ها خاصیت های متفاوتی دارند و اگر روی سنگ های این معدن خاک بریزیم، خاک در چند ثانیه به همان سنگ تبدیل می شود.
این تشبیه کمک می کند تا افراد را از دنیای واقعی که تبلیغات انحصار گران، قوانین انحصاری را در ناخودآگاهشان قرار داده است دور کنید و آن ها را به صورت انتزاعی با مفاهیم داده های عمومی آشنا کنید.
بیشتر بخوانید:
pdcommunity.ir/articles/data-a

نمایش
پرسادون

با دوستان خود گفتگو کنید و دوستان تازه پیدا کنید. عکس، ویدیو، و نوشته‌های خود را به اشتراک بگذارید. پرسادون یکی از سرورهای شبکهٔ اجتماعی بزرگ ماستودون است و می‌خواهد محیطی ایمن و پایدار برای کاربران فارسی‌زبان باشد. تا وقتی که به سیاست‌های کاربری و شرایط خدمات پرسادون احترام می‌گذارید، از بودن کنار شما در پرسادون خوشحال خواهیم شد.

راهنمای کاربری ماستودون در ویکی‌کتاب

دربارهٔ پرسادون