نمایش جدیدتر

از یک طرف، کاری که استالمن از سال ۱۹۸۳ شروع کرده و هنوز هم داره می‌کنه، واقعاً بی‌نظیره. به عقیدهٔ من از اون کارهایی نیست که اگه استالمن نمی‌کرد، لزوماً شخص دیگه‌ای پیدا می‌شد و انجامش می‌داد. از این نظر، استالمن به نظر من هیچ چیز کمتر از یک قهرمان در دنیای امروز ما نیست.

نمایش رشته

دلیل این که من تا حالا نه در حمایت و نه در محکومیت ریچارد چیزی ننوشتم و نامه‌ای رو امضا نکردم، اینه که واقعاً نمی‌دونم کدوم طرف حق داره، شاید یکی‌شون، شاید هر دو، شاید هیچ کدوم.

مسعود :verified: بازبوقید

تره ببه فرخنده تازه سال، مره هم
تره بمانه خوشی و اقبال، مره هم
تره بایه شادی در همه حال، مره هم
به همه یاران به کس و کاران خرم ببه روزگاران

به من و تو بادا سال نو فرخنده، به سال نو گردد ما را لب پرخنده
ستاره بختت چون مهرِ تابنده، به همه کسان به همه یاران، خوش و خرم روزگاران

والس نوروزی - احمد عاشورپور

مسعود :verified: بازبوقید

بچه‌ها اینجا کسی هست کارای دیزاین کنه؟ برای صفحه‌ی اول wiiz.ir میخوام.
کسی میتونه کمک کنه ؟
پروژه هم وضعیتش الان به این قرار هست که chat.wiiz.ir ساخته شده و همینطور meet.wiiz.ir ولی خود wiiz.ir مونده و همینطور شخصی سازی اینا و کلی فیچر دیگ اگه کسی هست که علاقمند هست که کمک بده بیاد جلو تا روالش کنیم :)

مسعود :verified: بازبوقید

@alefvanoon @amirzlf @session @masoud
به نظر من، پیام‌رسان‌ها تا وقتی:
۱. متمرکزن
۲. نیستن
۳. نیاز به تأیید هویت واقعی دارن
۴. به صورت پیش‌گزیده، رمزنگاری سرتاسری ندارن
قابل اعتماد نیستن. برای همین، پروتکل ماتریکس رو ترجیح می‌دم. گزینهٔ دومم هم xmpp با اجبار به رمزنگاری سرتاسریه

👆 سرمایه‌داری و آزادی، میلتون فریدمن، انتشارات دانشگاه شیکاگو، ۱۹۶۲
(ترجمه از خودم)
Capitalism and Freedom, Milton Friedman, University of Chicago Press, 1962

نمایش رشته

تنها یک بحران — چه واقعی و چه خیالی — می‌تواند باعث تغییرات حقیقی شود. کارهایی که به خاطر بحران انجام داده می‌شوند، بستگی به ایده‌هایی دارند که از قبل وجود داشته‌اند. همین، به نظر من، کارکرد اصلی ماست: پرورش ایده‌های جایگزین برای سیاست‌های فعلی، زنده نگه‌داشتن آن‌ها، و اطمینان از این که همیشه کاربردپذیر و دست‌یافتنی هستند. پرورش ایده‌ها، تا روزی که ایده‌های غیرممکن در سیاست، به تنها راه‌حل‌های سیاسی تبدیل شوند.

آخرش فهمیدم که تابع مربوطه، حجم رو به double برنمی‌گردونه، بلکه فقط یه bool برمی‌گردونه که نشون بده اجرای تابع موفقیت‌آمیز بوده. و کد من تمام این مدت داشته جناب true رو (به زبان بیت‌ها، عدد یک رو) با واحد میلی‌لیتر با بقیهٔ حجم‌ها جمع می‌زده 🙈🙃

نتیجهٔ اخلاقی:
static_cast, compiler warning, type checking, unit testing, ...

نمایش رشته

سر یه تابع خیلی هوشمندانه نوشته بودم (به نظر خودم) که حجم دقیق مایع پمپ‌شده توی دستگاه رو محاسبه کنه؛ در واقع روی مقدار محاسبه شدهٔ قبلی، یه اصلاح بزنه.

همه چی خوب بود تا این که توی لاگ‌ها متوجه شدم مقدار اصلاح‌شدهٔ حجم مایع، همیشه دقیقاً یک میلی‌لیتره، دقیقاً، با هفت تا صفر بعد از ممیز! به نظرم مشکوک می‌اومد.

این سخنرانی دکتر منصوری (rmansouri.ir) رو امروز شنیدم و به نظرم خیلی خوب بود. دربارهٔ جایزهٔ ۲۰۲۰ حرف می‌زنه. جالبی این سخنرانی اینه که هم خیلی تخصصیه، و هم برای همه قابل فهمه (دست‌کم من این طور فکر می‌کنم، برام جالبه که نظر شما رو هم بدونم).

از همه جالب‌ترش برای من این بود که فرایند پیشرفت علم رو با اتفاقات تاریخی و اجتماعی اطرافش می‌گه، و حتی این که در اون زمان در ایران چه خبر بود.

پنروز: قضیه‌اش و فرهیختگی‌اش - رضا منصوری - همایش گرانش و کیهان‌شناسی ۱۳۹۹
aparat.com/v/akijt?Playlist=80

جالبه نامهٔ رنانی (نسخهٔ پی‌دی‌افش) ۴۸ صفحه است. یعنی تصادفیه؟ نکنه همون نامه رو کپ زده و فقط اسم بالاش رو عوض کرده؟ 😉

نمایش رشته

کدوم کاربری این‌جا دربارهٔ نامهٔ محسن به رهبر نوشته بود؟ من بعد از اون بوق رفتم دنبالش و تازه خوندن هر سه بخش (و یک پیوست) نامه رو تموم کردم. دیگه کی خونده که درباره‌اش حرف بزنیم؟ به نظر من نامهٔ مهمیه، حتی (حتی!) اگر فقط در حد فصل تازه‌ای برای کتاب (باربارا تاکمن) باشه، که البته امیدوارم نباشه.

renani.net/index.php/texts/not

احتمالاً کارمند بی‌بی‌سی فارسی خبر رو از شعبهٔ مک‌دونالد لندن نوشته 😆

با حالت خجالت‌زده‌ای (که انگار من تو باغ نیستم و شاید همه می‌دونن و فقط من یادم رفته) بهش ایمیل زدم و پرسیدم کدوم دو هفته رو می‌گی؟

جواب داد «از عمد ننوشتم کدوم دو هفته، چون خودمم نمی‌دونم!!!»

یعنی الان روز و ساعتی که من باید پای دستگاه باشم خیلی دقیق معلومه، حتی دما و رطوبت اتاق و سرعت دستگاه و نوع داده هم معلومه، ولی تاریخش معلوم نیست 😆

نمایش رشته

همکارم یک برنامهٔ دوهفته‌ای دقیق نوشته و بهمون ایمیل زده. توی برنامه معلومه که هر کدوم از روزهای این دوهفته، به تفکیک صبح و عصر، هر کسی چه آزمایشی رو باید پای دستگاه (محصولمون) انجام بده، با دقیق‌ترین جزئیات (دما و درصد رطوبت هوا و سرعت دستگاه و نوع ورودی و...). فقط مشکل اینه که ننوشته کدوم دو هفته؟ این هفته؟ هفتهٔ بعد؟ یک ماه دیگه؟ یک سال دیگه؟

فقط مشکل بالقوه‌اش اینه که وابسته به زبانی هست که باهاش صحبت می‌شه. یعنی مثلاً باید موتور یادگیری ماشینش جداگانه به فارسی هم «یاد بگیره» تا بتونه چت‌های صوتی فارسی رو هم خوب فشرده کنه. در وبلاگ گوگل نوشتن که حواسشون به این موضوع هست و سعی می‌کنن از همهٔ زبوه‌ها به تعداد کافی به سیستم‌شون «یاد بدهند».

بدترین اتفاقی (که نباید بیفته!) اینه که وقتی به انگلیسی حرف می‌زنیم صدا خوب بیاد و وقتی که فارسی حرف می‌زنیم صدا قطع بشه!

نمایش رشته

کدک صوتی تازهٔ رو دیدید؟ شگفت‌انگیزه! صدای انسان رو برای انتقال الکترونیکی فشرده می‌کنه، یعنی کاری می‌کنه که در آینده چت‌های صوتی با اینترنت‌های خیلی خیلی کم‌سرعت هم خوب شنیده بشن.

نکته‌اش؟ یادگیری ماشین رو به کار می‌بره، و نسبت کیفیت به حجمش ده‌ها (صدها؟) بار از بهترین کدک‌های صوتی موجود برای این کار (Opus و Speex) بهتره.

خودتون نمونه‌هایی رو که این‌جا گذاشته ببینید (بشنوید) و مقایسه کنید:

ai.googleblog.com/2021/02/lyra

مسعود :verified: بازبوقید

‏هیچ چیز در زندگی تو، مواکدا‌ هیچ چیز در زندگی تو؛ ارزش لحظه‌ای‌ غفلت از صدای آواز پرندگان که صبح‌ها برای جفتشان ترانه می‌سرایند را، ندارد.

مسعود :verified: بازبوقید

از شدت استرس نمیتونستم غذا بخورم، به روانشناسم گفتم میخوام قرص ضد استرس بخورم، یکم باهام حرف زد و کلا حالم خوب شد :)))
لعنتی کارش عالیه. آخه چطور با یه ساعت حرف زدن تونست، تازه همه‌اش هم من حرف زدم نه اون.

نمایش قدیمی‌تر
پرسادون

با دوستان خود گفتگو کنید و دوستان تازه پیدا کنید. عکس، ویدیو، و نوشته‌های خود را به اشتراک بگذارید. پرسادون یکی از سرورهای شبکهٔ اجتماعی بزرگ ماستودون است و می‌خواهد محیطی ایمن و پایدار برای کاربران فارسی‌زبان باشد. تا وقتی که به سیاست‌های کاربری و شرایط خدمات پرسادون احترام می‌گذارید، از بودن کنار شما در پرسادون خوشحال خواهیم شد.

راهنمای کاربری ماستودون در ویکی‌کتاب

دربارهٔ پرسادون