نمایش جدیدتر

چند تا کار مهم در نگهداری کارسازهام (سرورهام) مونده که خیلی هم رو اعصابن. تعمیر سرور بعد از تغییر سرویس‌دهندهٔ میزبانی، به‌روزرسانی سرور ، مهاجرت سایت شخصی‌ام به یک static site generator دیگه، و راه انداختن سرور چت شخصی برای خودم و فک و فامیل. امروز اگه بتونم فقط یکی از این کارها رو انجام بدم خیلی خوب می‌شه. فقط همین امروز رو وقت دارم، شاید فقط تا پیش از ظهر. از فردا کاسبم و دوباره می‌افته برای چند هفته (اگر نه چند ماه) دیگه.

توییتر خرابه. امروز صبح در محیط وب، واکنش‌ها به هیچ توییتی رو نمی‌تونست برام باز کنه. ندیدم کسی تو از چنین خرابی‌هایی شکایتی بکنه، لابد از بس توییتر کلفته، و هر کاری می‌کنه لابد درسته.

برمی‌گردیم همین جا.

مسعود :verified: بازبوقید

حضور یا عدم حضور در #انتخابات مثل هر کنش دیگری در جامعه، یک کنش سیاسی است. این نفس حضور پای صندوق رای نیست که آن را سیاسی می‌کند (که می‌تواند عین بی‌سیاستی باشد) این، شیوه مواجهه با آن است.

مطلق‌انگاری خوبی یا بدی حضور پای صندوق رای اشتباه است. خوب، اقدام سیاسی است و بد، بی‌سیاستی.

خب در چند روز اخیر دیگه خجالت و احتیاط و محافظه‌کاری رو کنار گذاشتم و دارم دونه‌دونه بستگان درجه یک و درجه دو رو «پرزنت» می‌کنم و روی گوشی‌هاشون () نصب و تنظیم می‌کنم‌. بالاخره یکی باید این قضیه رو فشار بده دیگه، کی بهتر از من؟!

مسعود :verified: بازبوقید

هدف بعدی حذف گوگل از روی گوشیمه.

من اگه دربارهٔ صحبت‌های نظری نداشته باشم یا نخوام نظری بدم (یا حتی اون صحبت‌ها رو نشنیده باشم) یه وقت زشت نباشه؟

چند روز پیش تازهٔ کوری دوکتروو رو آنلاین خریدم و هر آن ممکنه برم صندوق پستمون رو چک کنم و اون تو باشه! هیجان دارم براش! 😃craphound.com/category/attacks

مسعود :verified: بازبوقید

تغییر قرن: مساله 'شمارش' یا مساله 'نام‌گذاری'
bbc.com/persian/iran-56595324

جانم بی‌بی‌سی؟ واقعاً یه دونه کلیک این همه ارزش داره؟

یخ گوشت رو با باز کردم، و این نقطه رو در وسطش زیارت نمودم. چه طراح خنگی بوده که شکم موج ایستای الکترومغناطیسی مایکروفر رو انداخته رو مرکز بشقاب مایکروفر که می‌چرخه! نمی‌دونم شاید هم محدودیت دیگه‌ای داشته، ولی در کل این خطرناکه.

دیشب شروع کردم به خوندن این . فصل اولش دربارهٔ انقلاب مشروطه بود، و تصورم رو از این انقلاب به کلی عوض کرد. البته شاید بهتر باشه بگم که هیچ تصوری نداشتم و تازه فهمیدم چی بود و چی شد.

دربارهٔ این چیزها باید زیاد فکر کنیم و حرف بزنیم به نظر من‌.

یک روز خیلی عادی در هکرنیوز، یا چرا خوندن روزانهٔ (و کامنت‌هاش) برای همهٔ برنامه‌نویس‌ها واجب عینیه:

news.ycombinator.com/item?id=2

مسعود :verified: بازبوقید

نه به غول خارجی؛ نه به دیو داخلی!

نگرانی از سلطه غول‌های فناوری به هیچ وجه دلیل خوبی برای پذیرش سلطه دیو داخلی بر رایانش ملت نیست. fediverse.blog/~/آزاد/نه-به-غو

و دوم: تأثیر بودن یا رفتنش روی ده‌ها (صدها؟) نفری که رفتارهاش رو از نزدیک می‌بینن. اون برنامه‌نویس جوان و خانمی که به قدری از رفتار استالمن با خودش آزرده می‌شه که (به ناحق، ولی قابل درک) به خاطر این تجربه، عطای هر گونه آزادی نرم‌افزار رو به لقاش می‌بخشه و شیرجه می‌زنه به آغوش مثلاً مایکروسافتی که مشاورها یا نمایندگی‌های فروشش دست‌کم باهاش با احترام برخورد می‌کنند.

نمایش رشته

و از دو جنبه می‌شه این قضیه رو بررسی کرد، که ممکنه کاملاً نتیجه‌گیری رو عوض کنه: در مقیاس‌های بزرگ و به طور محلی.

یکم: تأثیری که بودن یا رفتن استالمن روی جنبش نرم‌افزارهای آزاد در مقیاس بزرگ و جهانی می‌گذاره؛ مثلاً روی من، که از رفتارهای شخصی ایشون کوچک‌ترین خبری ندارم و فقط از هزاران کیلومتر دورتر، مقاله‌هاش رو می‌خونم و ویدیوی سخنرانی‌هاش رو می‌بینم. به نظر من استالمن یک سخنران و نویسندهٔ فوق‌العاده است. روشنی در فکر، و دقت و شیوایی کلامش به نظر من کمیابه.

نمایش رشته

مسئله این جاست که به نظر من (و فکر می‌کنم به نظر همه) اون رفتارها بد هستن (این که اون ایمیل بد بود یا نه مورد بحثه، ولی اون رفتارها رو فکر کنم همه می‌گن بده). پرسش اصلی این جاست که آیا این رفتارها می‌تونه توجیه‌گر چنین حرکت‌های اعتراضی و فشارهای شدیدی باشه؟

نمایش رشته

از طرف دیگه، می‌دونم که کارها و منش‌هایی که استالمن در محیط‌های کوچیک‌تر اطراف خودش انجام می‌ده (اگر مدعی‌ها راست بگن، که من دلیلی نمی‌بینم که دروغ بگن) واقعاً زشت و بده.
[واضحه که دلیل اولیهٔ رفتن استالمن از بنیاد نرم‌‌افزارهای آزاد، اون ایمیل نبود، بلکه فقط بهانه بود. دلیل واقعی، همون طور که در نامه‌ها و اعتراض‌های بعدی هم گفته شد، رفتارهای پیوسته نامناسب استالمن در محیط‌های شخصی و کاریه، چیزی که فقط اگه به طور فیزیکی نزدیکش باشی شاید متوجه بشی.]

نمایش رشته

از یک طرف، کاری که استالمن از سال ۱۹۸۳ شروع کرده و هنوز هم داره می‌کنه، واقعاً بی‌نظیره. به عقیدهٔ من از اون کارهایی نیست که اگه استالمن نمی‌کرد، لزوماً شخص دیگه‌ای پیدا می‌شد و انجامش می‌داد. از این نظر، استالمن به نظر من هیچ چیز کمتر از یک قهرمان در دنیای امروز ما نیست.

نمایش رشته

دلیل این که من تا حالا نه در حمایت و نه در محکومیت ریچارد چیزی ننوشتم و نامه‌ای رو امضا نکردم، اینه که واقعاً نمی‌دونم کدوم طرف حق داره، شاید یکی‌شون، شاید هر دو، شاید هیچ کدوم.

نمایش قدیمی‌تر
پرسادون

با دوستان خود گفتگو کنید و دوستان تازه پیدا کنید. عکس، ویدیو، و نوشته‌های خود را به اشتراک بگذارید. پرسادون یکی از سرورهای شبکهٔ اجتماعی بزرگ ماستودون است و می‌خواهد محیطی ایمن و پایدار برای کاربران فارسی‌زبان باشد. تا وقتی که به سیاست‌های کاربری و شرایط خدمات پرسادون احترام می‌گذارید، از بودن کنار شما در پرسادون خوشحال خواهیم شد.

راهنمای کاربری ماستودون در ویکی‌کتاب

دربارهٔ پرسادون