نمایش جدیدتر
مسعود :verified: تقویت شده

این عکس را سال‌ها پیش در هند گرفته بودم. بعدها، بهترین روش توضیح #کپی‌لفت را همین تصویر دیدم. کپی‌لفت مانند قفلی است (کپی‌رایت) که طوری بسته شده که نتوان در را قفل کرد. قفلی که زده می‌شود تا در باز باقی بماند برای آیندگان؛ محدودیتی برای حفاظت از آزادی

نمایش رشته

در حال نصب سرور روی لپتاپ ده سالهٔ محترممون هستیم که به امید خدا بتونیم بدون آلوده‌شدن به گنوم، یه دونه تمیز روش شکسته‌بندی کنیم.

بیشترین مدتی که روی لپتاپم دووم آورد همین بار بود. نه تنها دیگه با لپتاپم هیچ کار خاصی نمی‌کردم، بلکه اون قدر سیستم‌عامل‌ام غیرقابل‌استفاده شده بود که حتی رغبت نمی‌کردم از توش دنبال راه حلی بگردم.

دعا کنید ختم به خیر بشه.

جایگزین برای و چی پیشنهاد می‌کنید و چرا؟ اولی به خاطر آزاد نبودن گزینه‌ام نیست و دومی به خاطر ایران.

می‌خوام کدهای سایت الگوهای فارسی برای لیبره‌آفیس persian-templates.net رو بگذارم جایی که بقیه هم بتونن گسترشش بدن.

بعد از اون ده سانت برفی که صبح روز رو زمین نشسته بود، دیروز قبل از ظهر این جا اومد! البته تگرگ ریز. امروز هم تو پیش‌بینی‌ها قرار بود بیاد که خوشبختانه از خر شیطون اومد پایین و نبارید.

از همه داغون‌تر پیش‌بینی بازهٔ دمای پس‌فرداست: منفی یک تا هجده درجه!!! سنگین‌تر نبود اگه می‌گفت صفر مطلق تا دمای سطح خورشید؟ 🙃

امروز ساعت‌هایی رو که رییس (فسقل مربوطه) خواب بود و می‌شد نفسی کشید، به کارهای جاری پروژهٔ الگوهای برای @PersianTemplates رسیدم. عرفان @erfanekm دستت درد نکنه به خاطر کمکی که می‌کنی! زودی باهات تماس می‌گیرم.

شیرین‌ترین اشتباهی که در زندگی به عنوان یک کاربر / داشتم این بود که برای پختن یک ، به جای دارچین اشتباهی نعنا ریختم 😝

مسعود :verified: تقویت شده

همین اتفاق می‌تونه در آینده برای اطلاعات امروز ما هم بیفته، اگه حواسمون نباشه که موقع زدن دکمهٔ Save as، قالب فایل روی چی تنظیم شده. (البته اون داستان سازمان ثبت شرکت‌ها رو از خودم درآوردم P:)

برای دیدن نمونه‌هایی از قالب‌های باز و قالب‌های انحصاری، در ویکی‌پدیای انگلیسی مقاله‌های Open file format و Proprietary file format رو ببینید.

پایان افاضات.

نمایش رشته

حالا ببینید چی شده! سازمان ثبت شرکت‌های ایران، اطلاعاتش رو بین سال‌های ۱۳۴۰ تا ۱۳۵۰ روی مین‌فریم‌های قدیمی آی‌بی‌ام می‌نوشته و اون اطلاعات تمام این سال‌ها در یک قالب انحصاری بایگانی می‌شدن. نه اون مین‌فریم‌ها دیگه وجود دارند و نه نرم‌افزاری که اطلاعات باهاش ثبت می‌شده دیگه اثری ازش هست. در نتیجه هیچ کس الان نمی‌تونه اطلاعات ثبت شرکت‌های ایران رو در دههٔ ۴۰ بازیابی کنه!

نمایش رشته

مثلاً قالب گرافیکی فوتوشاپ، PSD، یا قالب فشرده‌سازی RAR هیچ کدوم آزاد نیستند. بعضی از این قالب‌ها یک جعبهٔ سیاه رمزآلودند که هیچ چیز داخلشون معلوم نیست؛ بعضی‌های دیگه جزئیاتشون مهندسی معکوس شده، ولی تکنیک‌هایی رو به کار می‌برند که مشمول حق انحصاری اختراع هستند و هیچ کس به جز سازندهٔ اولیه قانوناً نمی‌تونه نرم‌افزاری بسازه که اون قالب‌ها رو بخونه یا بنویسه.

نمایش رشته

معادل چنین کاری در دنیای کامپیوتر می‌شه این که ما مثلاً نقشه‌های مهندسی، طراحی‌های هنری، یا حتی متن‌های ساده رو در قالب پرونده‌هایی ذخیره کنیم که جزئیات فنی ذخیره‌سازی‌شون عمومی منتشر نشده، یا به زبون فنی، Open File Format نیستند.

نمایش رشته

اگه دوستتون با برادرش یه زبون یا خط رمزی اختراع کرده باشن که فقط خودشون می‌فهمن، عاقلانه نیست که شما فهرست کارهای روزانه‌تون یا مثلاً قرارداد اجاره خونه‌تون رو با اون زبون بنویسید، حتی اگه دوستتون بهتون قول بده که همیشه کنارتون خواهد موند و هر وقت که خواستید اون نوشته‌ها رو براتون می‌خونه.

هر قدر احتمالش بیشتر باشه که به اون نوشته‌ها در آیندهٔ دور و نامعلوم هم نیاز داشته باشید، خطر چنین کاری بزرگ‌تر هم می‌شه.

نمایش رشته

امروز، یعنی آخرین چهارشنبهٔ ماه مارس، یه مناسبت فرخنده داریم که اسمش خیلی تخصصی به نظر می‌رسه، ولی در واقع ساده است و قطعاً خیلی مهمه: روز جهانی آزادی مستندات، یا به انگلیسی Document Freedom Day.

این جا سعی می‌کنم به زبون ساده توضیح بدم معنی‌اش چیه و چرا مهمه.

مسعود :verified: تقویت شده

به زودی، الگویی برای پایان‌نامه‌های دانشگاهی در پروژهٔ الگوهای فارسی برای لیبره‌آفیس منتشر خواهد شد. گوش به زنگ باشید!

مسعود :verified: تقویت شده
مسعود :verified: تقویت شده

نه به تحریم‌های نژادپرستانه

موج محکومت هجوم ارتش روسیه به اوکراین هر روز جلوهٔ جدیدی پیدا می‌کند. پس از تحریم تیم‌های ورزشی ظاهرا اکنون نوبت به تحریم جامعه IT رسیده است؟ کاری درستی است؟

fediverse.blog/~/آزاد/نه%20به%

نامبرده همهٔ پیش‌بینی‌ها رو در هم شکست و ۱۳ ساعت پیوسته خوابید! هم ما بی‌خواب نشدیم و هم ظاهراً بی‌خوابی انباشتهٔ خودش جبران شد.

نمایش رشته

امشب من کوکوسیب‌زمینی پختم که همسر بخوره، همسر خورش کرفس پخته که من بخورم.

امروز مثل کارمندهای نمونه رفتم و در شورای کارگری کارخونه‌مون رأی دادم. اولین بارم بود.

تو شرکت ما و کلاً تو صنف ما تو آلمان شوراهای کارگری این قدر زورشون زیاده که من خیلی وقت‌ها دلم برای مدیریت محترم (رئیس‌هامون) می‌سوزه! گاهی فکر می‌کنم ما کارمندها رئیس‌هامون رو به اسیری گرفتیم و هر چی ما میگیم باید گوش کنن! که خب تقریباً هم همینه اوضاع در واقع!

نمایش قدیمی‌تر
پرسادون

با دوستان خود گفتگو کنید و دوستان تازه پیدا کنید. عکس، ویدیو، و نوشته‌های خود را به اشتراک بگذارید. پرسادون یکی از سرورهای شبکهٔ اجتماعی بزرگ ماستودون است و می‌خواهد محیطی ایمن و پایدار برای کاربران فارسی‌زبان باشد. تا وقتی که به سیاست‌های کاربری و شرایط خدمات پرسادون احترام می‌گذارید، از بودن کنار شما در پرسادون خوشحال خواهیم شد.

راهنمای کاربری ماستودون در ویکی‌کتاب

دربارهٔ پرسادون