صادق بازبوقید

واحد پولی رسمی جمهوری اسلامی، دلاره.
همهٔ قیمت‌ها، حتا قیمت اجناس صددرصد داخلی مثل هندونه هم به دلار محاسبه و در مرحلهٔ آخر، ابتدای هر روز توی مغازه به ریال تبدیل می‌شه.
فقط یه مفهوم ساختگیه برای این که حکومت، پولی که به در ازای کار به مردم می‌ده رو به مرور کم‌تر کنه تا خودش سهم بیش‌تری از سرمایه‌های کشور برداره.

صادق بازبوقید

جلسه ۷۷ام گروه کاربران پایتون تهران، روز پنجشنبه ۹ مرداد ماه از ساعت ۱۶-۱۸ به صورت برخط (آنلاین) برگزار می‌شود. در این جلسه آقای فاضلی درباره
Best Practices of Dockerizing Python Apps
ارائه خواهند داشت.

شرکت برای عموم آزاد و رایگان است.

صادق بازبوقید

#دارک‌تیبل (#Darktable) یک نرم‌افزار آزاد برای مدیریت و ویرایش عکس‌های خام است. تنوع قابلیت‌هایی که این نرم‌افزار برای ویرایش موضعی به کاربر می‌دهد به مراتب فراتر از چیزی است که در نرم‌افزارهای دیگر نظیر لایت‌روم می‌توان یافت.

صادق بازبوقید

یکی از مواردی که در جلسهٔ امروز با @amirnazemy مطرح شد، مشکل کسب‌وکارهایی بود که حق رونوشت @openstreetmap رو رعایت نمی‌کنن.

صادق بازبوقید
صادق بازبوقید

آیا نرم افزار آزادی داریم که فایل‌های اوتوکد و سالیدورک رو باز پشتیبانی کنه؟

@ahangarha @danialbehzadi

صادق بازبوقید

اون: برای سیستم عاملتون #تایید_امنیتی دارید؟
من: 🧐🤔⁦☹️⁩🤦
سیستم عامل ما:😖😖😖
ویندوز: 😛😛😛

صادق بازبوقید
صادق بازبوقید

لیبره سیلیکون پروژه ای است که هدف آن پایان دادن به انحصار در زمینه تولید محصولات نیمه رسانا هاست. هم اکنون می توانید مستندات 1um process آن را که داده های عمومی هستند در وبسایت این پروژه پیدا کنید.
وبسایت پروژه:
libresilicon.com/

صادق بازبوقید

مادرهایی که استعفا میدن چون مدرسه ها و مهدها باز نیستن. مادرهایی که تقاضای تقلیل ساعات کاری میدن. مادرهایی که اخراج میشن. مادرهایی که نمی تونن مقاله بنویسن یا به خوبی همکارهای مردشون ظاهر بشن... و حتا حرفش رو هم نمی تونن بزنن از یه طرف چون مادرن و مادر باید ذاتا فداکار باشه، از یه طرف چون مسخره میشن که نازک نارنجی اند و به درد دنیای کار نمی خورن.

نمایش رشته
صادق بازبوقید

رفقا اگه شما هم مثل من فقط یه فلش‌درایو دارین و گاهی مجبور میشین یه فایل ایزو روش dd کنین که بتونین یه لپ‌تاپی/کامپیوتری رو بوت کنین، این ابزار وِنتوی فوق‌العاده‌ست. این رو یه بار نصب می‌کنید و فلش‌درایوتون رو bootable می‌کنه، از فضای خالیش هم همچنان می‌تونین استفاده کنین. حالا فقط خود فایل ایزوی هر دیسترویی که خواستین رو کپی کنین تو فلش، موقع بوت همه رو خودش لیست می‌کنه و می‌تونید انتخاب کنید کدوم ایزو رو لود کنه!
github.com/ventoy/Ventoy

#گنو #لینوکس #نرم‌افزار_آزاد

صادق بازبوقید

اگه از اوبونتوی قدیمی به ۲۰.۰۴ ارتقا داده باشید، متوجّه شدید که python هم‌چنان به python2 اشاره می‌کنه. این به خاطر وجود بسته‌ای به نام python-is-python2 است که موقع ارتقا، در صورت وجود بستهٔ python2 از پیش، روی اوبونتو نصب می‌شه. برای تغییر پایتون پیش‌گزیده به پایتون۳، این بسته رو حذف و بستهٔ python-is-pyhton3 رو نصب کنید.

صادق بازبوقید

RT @hesaam__
خب من رسما پروسه استعفام تموم شد. دولوپر گو/پایتون نمیخواین؟

صادق بازبوقید

قسمت هقتم از سری ویدئو های #ایمکس:

youtu.be/un5wGroDitA

مخزن:
gitlab.com/lxsameer/habij

صادق بازبوقید

Introducing Inkscape 1.0! After a little over three years in development, we're excited to launch this long-awaited version for Windows and Linux (and the macOS preview) Watch the release video (inkscape.org/release-video-1-0) and download it here: inkscape.org/release/inkscape-

Note: If the download link doesn't work, check back a little later. The files are being propagated across our CDN.

صادق بازبوقید
صادق بازبوقید

بخش قابل توجهی از این فیلم کوتاه، به کمک #بلندر ساخته شده است.
youtube.com/watch?v=Mv30ExfoKc

نکته جالب این که برای ساختش ۳۶ هزار دلار می‌خواستند که نزدیک به ۵۳ هزار دلار ازشون حمایت شد:
kickstarter.com/projects/colin

اگر دوست داشتید، اینجا می‌تونید پشت صحنه‌اش رو ببینید:
youtube.com/watch?v=NPFJ8SC-Cy

#نرم‌افزار_آزاد

صادق بازبوقید

بنیاد #نرم‌افزار_آزاد یک دوره سه ماهه کارآموزی (بدون حقوق) برگزار می‌کند. بنا به شرایط موجود، کارآموز می‌تواند از هر نقطه‌ای در دنیا و از راه دور در دوره شرکت کند.

سه دسته.بندی برای فعالیت‌ها در نظر گرفته شده است:
- پویش (به خصوص برای DRM)
- پروانه انتشار
- کدنویسی

اطلاعات بیشتر:

fsf.org/blogs/community/summer

صادق بازبوقید

بسیاری مواقع با این واکنش مواجه می‌شویم که فلان پیام‌رسان/شبکه اجتماعی آزاد خوب است اما کسانی که دنبال‌شان می‌کنم یا مرا دنبال می‌کنند در پیام‌رسان/شبکه اجتماعی غیر آزاد هستند. مثلا ماستودون خوبه اما دوستان من همه روی توییتر هستند. یا مثلا ماتریس و Riot خوبه اما همه اطرافیان من روی تلگرام یا واتس‌اپ هستند.

بسترهایی که میزان محبوبیت و اقبال عمومی، بر کاربرپذیری‌شان تاثیرگذار است مستعد آسیب دیدن از این نقطه هستند. داستان بسترهای جدید همانند داستان مرغ و تخم‌مرغ است. تصمیم با ماست: یا کمک‌شان می‌کنیم و با هم، موفقیت‌شان را جشن می‌گیریم و یا نابودی و مرگ‌شان را به تماشا می‌نشینیم.

اگر بستر جدید، ارزش‌اش را دارد، برای موفق شدنش تلاش کنیم. مگر نه ممکن است فرصتی دوباره برای یک تلاش جمعی برای تغییر آینده ارتباطات‌مان و به کنترل گرفتن بستر ارتباطی‌مان دست ندهد.

آزادی نرم‌افزار بیش از شعار، به تلاش و زحمت نیاز دارد. ارزان به دست نیامده است که ارزان از به دست نابودی‌اش بسپاریم.

بر گرفته از این بوق:
cmpwn.com/@sir/104022726410062

#نرم‌افزار_آزاد

صادق بازبوقید

آقای آموزش و پرورش شما با پول بیت‌المال، برنامه‌ای ساختید که حق استفاده، مطالعه، بهبود و هم‌رسانی رو به همهٔ مردم نمی‌ده.
وقتی برنامه‌ای پولش از مردمه، کدش هم «باید» برای مردم باشه.

نمایش
پرسادون

با دوستان خود گفتگو کنید و دوستان تازه پیدا کنید. عکس، ویدیو، و نوشته‌های خود را به اشتراک بگذارید. پرسادون یکی از سرورهای شبکهٔ اجتماعی بزرگ ماستودون است و می‌خواهد محیطی ایمن و پایدار برای کاربران فارسی‌زبان باشد. تا وقتی که به سیاست‌های کاربری و شرایط خدمات پرسادون احترام می‌گذارید، از بودن کنار شما در پرسادون خوشحال خواهیم شد.

راهنمای کاربری ماستودون در ویکی‌کتاب

دربارهٔ پرسادون