دو تا از دوستام که یک شهر دیگه اند، ایران بودن. خواهرم یک بسته داده آوردن و برام پست کردن. امروز رسیده و نبودم رفته به یک صندوق پستی. الان دارم می‌رم برش دارم، ذوق دارم😊
(هرچند می‌دونم توش چیه!😅)

زینب تقویت شده

وقتی که بلد نیستیم، تجربه نداریم، دانشش رو نداریم تا از ما کسی درخواستی نکرده بهتره هیچ کاری نکنیم. وقتی هم که درخواست کرد تنها پاسخ درست اینه که بلد نیستم.

لپ‌تاپم گفت نمی‌دونم تو واسه چی و تا کی تاب‌می‌آری. من دیگه نمی‌کشم. مُرد. امروز سومش بود.

موقعیت: حساسِ کنونی
حال: از گریه گذشته است از آن هاه‌هاه‌هاه

حروف رو جابه‌جا نوشتم، هانا آرنت! :)

نمایش رشته

بریده‌هایی از مقالهٔ آنا هارنت با عنوان «مسئولیت شخصی در زمان دیکتاتوری» در نگاهی به اطاعت و همراهی بخش‌هایی از جامعه آلمان با جنایت‌های حکومت نازی و سرپیچی عده‌ای دیگه.

(مطالب پیوسته نیست ولی در ترتیب، اولین تصویر چپ/بالاست و بعد باید به سمت راست مرور کرد.)

دو روزه دارم این رو می‌شنوم، روحم شاد شده 😂😂
لهجه‌اش هم خیلی شیرینه. کسی می‌دونه این لهجه کجایی‌ه؟

آیا در ماستودون وقتی یک لینک در متن نوشته وجود داره، می‌شه کاری کرد که پیش‌نمایش اون لینک زیر پست نمایش داده نشه؟ (راهی غیر از این‌‌که لینک به صورت مخدوش اشتراک‌گذاری بشه، مثلا با اضافه کردن یک فاصله وسط آدرس، یا نقطه ته خط!)

یا خوبه که حداقل شبیه اشتراک‌گذاری عکس، بشه پیش از ارسال، گزینه‌ای مثل علامت‌گذاری رسانه به عنوان حساس رو انتخاب کرد تا پیش‌نمایش لینک در تایملاین تار بشه.

تلسکوپ EHT آرایه‌ای از آنتن‌های رادیویی  در نقاط مختلف کره زمین‌ه که صدها و یا هزاران کیلومتر از هم فاصله دارند. این آنتن‌ها با روش‌های تداخل‌سنجی با هم هماهنگ می‌شن و به صورت تلسکوپی رادیویی با قطر موثری به اندازه قطر زمین عمل می‌کنند!
اولین تصویر از یک سیاه‌چاله در آپریل ۲۰۱۹ توسط تیم EHT  منتشر شد.

مسعود @masoud پارسال لینک آموزنده‌ای از سایت اسطرلاب رو در مورد این تلسکوپ و تصویربرداری از سیاه‌چاله به اشتراک گذاشته بود، که خیلی مفید و آموزنده است.
persadon.com/@masoud/101973881

نمایش رشته

لینک پخش زنده سخنرانی تلسکوپ افق رویداد:
youtube.com/watch?v=bSWhm4C3ZA
لینک ثبت‌نام برای دریافت لینک اختصاصی زوم:
us02web.zoom.us/webinar/regist

سخنرانی‌ها ضبط می‌شن و (بعضا با تاخیر) روی کانال یوتیوب برگزارکننده وبینارها قرار می‌گیرند:
tiny.cc/IA-PUC

نمایش رشته

سخنران این هفته، شپرد دولمن، در مورد  تلسکوپ افقِ رویداد یا EHT صحبت می‌کنه. سخنرانی با عنوان زیر، ساعت۰۱:۳۰ بامداد شنبه به وقت تهران شروع می‌شه:
"The Event Horizon Telescope: From First Images of Black Holes to Real Time Video"

Sheperd Doeleman
Founding Director of the Event Horizon Telescope Project @Center for Astrophysics Harvard & Smithsonian

نمایش رشته

من یک اشتباه کردم در مورد ساعت این مجموعه سخنرانی‌ها. فکر می‌کردم به صورت منظم هر هفته سر ساعت خاصی شروع می‌شه، که متوجه شدم این‌طور نیست. اگر مایل بودید سخنرانی‌های بعد رو به صورت زنده ببینید، لطفاً در فهرست برنامه‌ها به زمان شروع دقت کنید.

نمایش رشته

Now!

سخنرانی امشب که تازه شروع شده:
"The Island of Knowledge: The Limits of Science and the Search for Meaning"

Marcelo Gleiser
Appleton Professor of Natural Philosophy, Professor of Physics and Astronomy at Dartmouth College

سخنرانی به صورت زنده، و بعداً هم این‌جا قابل دسترسی‌ه:
youtube.com/watch?v=DX6y6PXSCy

نمایش رشته

مثلا توی فیس‌بوک اگر من دسترسی به پستی که عمومیه رو تغییر بدم تا فقط خودم ببینم، نظردهنده‌ها هم دیگه نوشته‌های خودشون رو نمی‌بینن و امکان ویرایش یا حذفش رو از دست می‌دن، در حالی‌که اون نظر پاک نشده. در واقع نظرهاشون در اختیار من صاحب پست قرار می‌گیره. این‌جا که نظرهای زیر یک نوشته مستقل‌اند، و نظردهنده به دلخواه محرمانگی نوشته خودش رو تعیین می‌کنه که نباید مشکلی باشه. هست؟!

نمایش رشته

مثلا یه چیزی می‌نویسی با دسترسی برای دنبال‌کننده‌ها، بعد می‌بینی عمومی باشه بهتره. حذف و بازنویسی کنی، در ادامه‌اش نظر داده شده که هرچند مستقلاً باقی بمونن، زیر نوشته جدید نمیان. یا یه چیزی می‌نویسی بعد می‌بینی ضایع شد، به اشتباه عمومی فرستادی! :)

نمایش رشته

حالا امکان ویرایش نوشته بعد از ارسال هیچ! حداقل این امکان رو ایجاد کنید که نویسنده بتونه محرمانگی نوشته‌اش رو بعد از ارسال، بدون پاک‌کردن و بازنویسی تغییر بده! :)

بگو کی برگشته؟!
جان‌.کیوت.اولیور 😉🎉 😀

این سخنران امشبیه یه کسی از آب در اومد که حرفاش شبیه داستان‌های علمی-تخیلیه و مدام توی نشریات مطلب می‌نویسه و می‌گه که فلان جسم آسمانی که از کنار زمین رد شده، احتمالا ساخته‌ موجودات فرازمینی بوده، و دانشمندای جریان اصلی حرف‌هاش رو درک نمی‌کنن! الان منتظرم ببینم پنلیست‌ها چه جور به چالشش می‌کشن! فعلا که داره در جواب سوال‌ها صحبت‌های کلی می‌کنه. شایدم حق با اون باشه!🤔 🙂

ازش خبر دیده بودم ولی اسمش رو بلد نبودم. فکر کنم بهترین سخنرانی برای معرفی این برنامه نبود! :))

نمایش رشته

سخنران امشب پروفسور اَوی لوب از دانشگاه هاروارده که در مورد حیات فرازمینی و این‌که آیا ما تافته‌ای جدا بافته‌ایم، صحبت می‌کنه.
"Extraterrestrial Life: Are We the Sharpest Cookies in the Jar?"

نمایش رشته
نمایش قدیمی‌تر
پرسادون

با دوستان خود گفتگو کنید و دوستان تازه پیدا کنید. عکس، ویدیو، و نوشته‌های خود را به اشتراک بگذارید. پرسادون یکی از سرورهای شبکهٔ اجتماعی بزرگ ماستودون است و می‌خواهد محیطی ایمن و پایدار برای کاربران فارسی‌زبان باشد. تا وقتی که به سیاست‌های کاربری و شرایط خدمات پرسادون احترام می‌گذارید، از بودن کنار شما در پرسادون خوشحال خواهیم شد.

راهنمای کاربری ماستودون در ویکی‌کتاب

دربارهٔ پرسادون