پیشنهاد مستند: برج عاج
دانشبنگاه با مطالعه‌ی موردی آمریکا
imdb.com/title/tt3263520/

بچه‌ها،
قیمت نوشت‌افزار، با توجه به افزایش قیمت کاغذ و مزخرفات دیگه‌ای که هر روز می‌شنویم، به شکل وحشتناکی بالارفته. اگر براتون مقدوره چند تا دفتر و مداد و خودکار برای بچه‌مدرسه‌ای‌ها بخرید. دم‌تون گرم.

سیما بازبوقید

پیشنهاد: مستند اتاق ۲۳۷
- البته اگر فیلم «درخشش» کوبریک را دیده‌اید -
درباره‌ی معانی پنهانِ فیلم: قتل عام بومی‌های آمریکا، جنایات نازی‌ها و چیزهای دیگر

«در واقعیت، هر چیزِ در حال تغییری مقیاس زمانی خودش را درون خود دارد... هیچ دو شیء مادی وجود ندارند که مقیاس زمانی یکسانی داشته باشند. از این رو در هر نقطه‌ی زمانی در این جهان، بی‌شمار زمان‌های مختلف وجود دارد.»

هردر

من نیمه‌ی دوم زندگی‌ام را
در شکستن سنگ‌ها
نفوذ در دیوارها
فروشکستنِ درها
و کنار زدنِ موانعی گذرانده‌ام
که در نیمه‌ی اول زندگی
به دستِ خود
میان خویشتن و نور نهاده‌ام

اکتاویو پاز (؟)

پیشنهاد فیلم: دوازده مرد خشمگین از سیدنی لومت (۱۹۵۷)

این دوازده شهروند عادی انتخاب شده‌اند تا درباره‌ی حکم اعدام کسی نظر بدهند.

نظراتی که تک‌تکِ این آدم‌ها متعصبانه، شتاب‌زده، جاهلانه، و از روی کلبی‌مسلکی، غریزه و تأمین کردنِ منافع طبقه‌ی خود می‌دهند و حکمی که صادر می‌کنند، خیلی یادآور افراد در شبکه‌های اجتماعی است.

youtube.com/watch?v=4Y3izEP3o4
پیشنهاد: «مسخ» کافکا با این اجرای کم‌مانند.

مدتی طولانی از نوشتن در شبکه‌های اجتماعی دور بوده‌ام. رفیق جان‌جانی‌ام، که البته خودش زودی ناپیدا شد، قانع‌ام کرده بود به خوبی‌های این محیط. با خودم فکر کرده بودم این جا بسنده کنم به اشتراک گذاشتن چیزهایی که می‌بینم و می‌خوانم و نوشتن بماند برای همان وبلاگ. اما دارم چیزهایی این‌جا یاد می‌گیرم که انتظارش را نداشتم و همه‌اش مربوط می‌شود به رها شدن تدریجی از سیطره‌ی شرکت‌های بزرگی که با ما کاسبی می‌کنند. نمی‌دانم موفق می‌شوم روزی - به قول دوستی - برسم به این که: «بی گوگل هم می‌شود زندگی کرد.»

پرسادون

با دوستان خود گفتگو کنید و دوستان تازه پیدا کنید. عکس، ویدیو، و نوشته‌های خود را به اشتراک بگذارید. پرسادون یکی از سرورهای شبکهٔ اجتماعی بزرگ ماستدون است و می‌خواهد محیطی ایمن و پایدار برای کاربران فارسی‌زبان باشد. تا وقتی که به سیاست‌های کاربری و شرایط استفادهٔ پرسادون احترام می‌گذارید، از بودن کنار شما در پرسادون خوشحال خواهیم شد.

راهنمای کاربری ماستدون

دربارهٔ پرسادون