پیگیری

مقاله‌ام بالاخره در میدان @meidaan منتشر شد 😀
ممنون از دانیال @danialbehzadi، سپیده، مریم، و همهٔ دیگرانی که بهم در نوشتن این مقاله کمک کردند یا من رو برای نوشتنش سر ذوق آوردند، از جمله مصطفی @ahangarha.

گفت‌وگویی درباره پیام‌رسان‌های بومی
meidaan.com/archive/65469

@masoud
اگر روی توییتر هم هم‌رسانی می‌کنی بگو که اونجا هم به دیده شدن بهتر کمک کنیم

@ahangarha
الان اون‌جا هم چیزی می‌نویسم. ممنون از کمکت.

@masoud @meidaan @danialbehzadi @ahangarha
خوندم. خیلی خوب بود.
همه‌اش به این فکر می‌کردم که با متن کمتری می‌شد این مطالب رو انتقال داد؟
البته جوابی نیافتم.

@shogath
ممنون از لطفت. اتفاقاً چالش بزرگ من هم برای نوشتنش همین بود. اگر بتونی اصل حرف این نوشته رو خلاصه کنی من هم خیلی ممنونت می‌شم!

@masoud این مطلب مربوط به قبل از قطعی اینترنته. حالا که اینترنت رو قطزع میکنن و تنها اجازه استفاده از پیامرسان، ایمیل و شبکه های ناامنِ داخلی می‌مونه پیشنهادت برای یه ارتباط (چت، ایجاد گروه، رد و بدل کردن متن و مدیا) که بتونه در عین امنیت رو شبکه‌ اینترانت کار بده چیه؟ من یه اپ اینجا پیشنهاد دادم:
mastodon.cloud/@mostafa/103215
آیا به کار خواهد اومد؟

@mostafa
تا جایی که فهمیدم، هر سایتی که میزبانی‌اش داخل کشور باشه همچنان در دسترس باقی می‌مونه. آیا درست می‌فهمم؟ نکنه حتی با وجود میزبانی داخلی نیاز به درج در فهرست سایت‌های مجاز هست؟

اگر این فرضم درست باشه، در اون صورت پیشنهادم اینه که یکی از همین سرورهای پیام‌رسانی غیرمتمرکز رو روی مراکز دادهٔ داخلی راه بندازیم. اصلاً چرا یکی؟ هر شرکتی یا هر گروهی یکی از همین سرورها رو در سرویس‌های میزبانی داخل ایران راه بندازه. در اون صورت می‌شه روی این سایت‌ها عضو شد و پیام‌رسانی با رمزگذاری سرتاسر داشت.

@mostafa
برای راه‌اندازی هم می‌شه از راهنماهایی مثل این کمک گرفت:
recompilermag.com/issues/issue
(البته من این راهنما رو خودم دقیق نخوندم که بدونم واقعاً درست و دقیقه، ولی ایدهٔ اصلی همینه که این‌جا نوشته.)

@mostafa
نظرم رو دربارهٔ tox.chat زیر همون نوشته‌ات می‌نویسم.

@masoud این سری که قطع کردن هر سایتی که سرورش داخل بود (بدون توجه به محتوا) باز میشد
نکته دوم اینه که ترافیک داخلی کاملا تحت نظره، حالا ممکنه چنتا سوراخ سمبه هم داشته باشه اما انجام چنین کاری کاملا توجهات رو بخودش جلب میکنه

@mostafa
رمزگذاری‌اش البته سرتاسره (end-to-end encryption). یعنی فقط روی دستگاه شما و طرف تماستون محتوای پیام‌ها باز می‌شه. اپ‌ها هم همه آزاد هستن و وقتی می‌گن سرتاسر، این ادعاشون قابل تأییده. (بر خلاف امثال واتس‌اپ که ادعا می‌کنن رمزگذاری سرتاسر دارن، ولی هیچ کسی نمی‌تونه این ادعاشون رو راستی‌آزمایی کنه.)

حالا این که به ترافیکی مشکوک بشن یا سایت داخلی رو هم مسدود کنن این داستان دیگه‌ایه که من براش فعلاً‌ راه حل عملی‌ای ندارم.

برای شرکت در گفتگو وارد حساب خود شوید
پرسادون

با دوستان خود گفتگو کنید و دوستان تازه پیدا کنید. عکس، ویدیو، و نوشته‌های خود را به اشتراک بگذارید. پرسادون یکی از سرورهای شبکهٔ اجتماعی بزرگ ماستودون است و می‌خواهد محیطی ایمن و پایدار برای کاربران فارسی‌زبان باشد. تا وقتی که به سیاست‌های کاربری و شرایط خدمات پرسادون احترام می‌گذارید، از بودن کنار شما در پرسادون خوشحال خواهیم شد.

راهنمای کاربری ماستودون در ویکی‌کتاب

دربارهٔ پرسادون