می‌خواستم آهنگ‌های قدیمی روی کامپیوتر رو کپی کنم روی رادیوی جدیدمون که از کارت حافظه هم پخش می‌کنه و کیفیت بلندگوش بهتره.

به همین بهانه اومدم برای بار دهم (در ده سال اخیر) تلاش کنم برچسب‌های ID3v2 آهنگ‌ها رو تمیز کنم که اسم خواننده و آلبوم و... توش درست باشه (و نه پر از www.behtarinha.ir و این جور مزخرفات).

یه برنامه برای این کار پیدا کردم جواهر:

بسیار خوش‌دسته و جالبه که این قدر شهودی طراحی شده که برای کار با ویژگی‌های پیشرفته‌اش هم حتی لازمم نشد راهنماش رو بخونم.

من خیلی وقته نگران پادکست‌ها هستم. نگران این که پادکست‌های بیشتر و بیشتری خودشون رو فقط روی سرویس‌های انحصاری منتشر می‌کنن. تازگی‌ها می‌خواستم پادکستی رو پی بگیرم، ولی هر چه قدر گشتم، هیچ خوراک RSS-ای براش نیافتم (و طبیعتاً الان یاد نیست کدوم بود، چون نتونستم با AntennaPod پی‌اش بگیرم). همه‌اش می‌خواستم جایی بنویسم و از پادکست‌سازها بخواهم که خوراک رو فراموش نکنند تا پادکست‌ها در تلهٔ سرویس‌ها و پلتفرم‌های انحصاری نیفتن و بشه اون‌ها رو با هم پی گرفت.

این شماره از لیبره‌لانژ @librelounge رو الان تموم کردم و یکی از بهترین چیزهایی بود که این چند ماهه شنیده بودم.

گفتگوی @emacsen با فرانک کارلیچک @Karlitschek دربارهٔ این که چرا و چگونه می‌تونه آیندهٔ سیاسی ما رو تغییر بده، چه جوری می‌شه از توسعهٔ پول درآورد، و خیلی حرف‌های عمیق و جالب دیگه در همین باره.

librelounge.org/episodes/32-co

سلام @iiriix عزیز.

می‌بینم که شما نگهدارهٔ ترجمه‌های سایت هستی، درسته؟ من چه جوری می‌تونم ترجمهٔ فارسی یکی از مقاله‌های این سایت رو به دستت برسونم؟

این صداهایی که ما به پروژهٔ صدای موزیلا (voice.mozilla.org) اهدا کردیم و می‌کنیم واقعاً قراره یه چیزی ازشون دربیاد! گزارش انتشار آخرین نسخهٔ رو در وبلاگ موزیلا بخونید. این همون نرم‌افزاریه که به عنوان ورودی، صداهای ضبط شدهٔ ما رو «یاد می‌گیره» و به همه این امکان رو می‌ده که بتونن صدای طبیعی آدم‌ها رو به متن تبدیل کنند. هنوز خروجی فارسی‌اش آماده نیست، ولی وقتی صداهای اهدایی به حد قابل قبولی برسه، اون هم حتما میاد 😀
hacks.mozilla.org/2019/12/deep

نوشتهٔ تازهٔ وبلاگم، که در واقع پیوست دوم برای مقالهٔ اخیرم در سایت میدان است:

پیشنهادی برای حمایت دولت از پیام‌رسان‌های بومی
masoud.abkenar.net/blog/fa/201

مقاله‌ام بالاخره در میدان @meidaan منتشر شد 😀
ممنون از دانیال @danialbehzadi، سپیده، مریم، و همهٔ دیگرانی که بهم در نوشتن این مقاله کمک کردند یا من رو برای نوشتنش سر ذوق آوردند، از جمله مصطفی @ahangarha.

گفت‌وگویی درباره پیام‌رسان‌های بومی
meidaan.com/archive/65469

پرسادون

با دوستان خود گفتگو کنید و دوستان تازه پیدا کنید. عکس، ویدیو، و نوشته‌های خود را به اشتراک بگذارید. پرسادون یکی از سرورهای شبکهٔ اجتماعی بزرگ ماستودون است و می‌خواهد محیطی ایمن و پایدار برای کاربران فارسی‌زبان باشد. تا وقتی که به سیاست‌های کاربری و شرایط خدمات پرسادون احترام می‌گذارید، از بودن کنار شما در پرسادون خوشحال خواهیم شد.

راهنمای کاربری ماستودون در ویکی‌کتاب

دربارهٔ پرسادون